9:50 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > חג הסיגד איבד מערכו | דעה

חג הסיגד איבד מערכו | דעה

חגיגות חג הסיגד שקטו, הפוליטיקאים עשו את שלהם והאינג'רה כבר התעכלה לה. אבל לעיתונאי איינאו פרדה סנבטו יש מסר חריף לקהילת ביתא ישראל

חג הסיגד איבד את ערכו הרוחני. הפך לפסטיבל ולתצוגה של בגדים ושתיית קפה אתיופי.
מישהו כאן, מוכן לעצור ולחשוב על משמעות החג?

אפילו המסתננים למיניהם שהשתתפו בכל מיני תוכניות ריאליטי הפכו את עצמם למומחי משמעות החג. חוץ מהיותם אתיופים, איך בדיוק הכירו את החג?
בטח גם אברהם נגוסה יגיד שהוא חגג את הסיגד באתיופיה, למרות שהוא נולד להורים מיסיונרים נוצרים והגיע ככומר לישראל.

איפה המוסר? איפה הכבוד לערכים ולמסורת של ביתא ישראל? מה חג הסיגד זה קפה ומוסיקה?
עד כמה עצוב שעדיין לא חלף דור ראשון וכבר מוחקים זהות ואמונה. במקום לתת את המקום הראוי לחג, מבזים אותו. כל עסקן פוליטי בכל ישוב הפך את החג לכינוס פוליטי, תוך ניצול זימון הציבור, ככיסוי לאירוע חג הסיגד.

המדינה נתנה לכך מעמד מכובד. חג הסיגד מוכר בחוק והפך לחג רשמי בישראל. דווקא אתיופים שיש להם ביקורת על אחרים לא מסוגלים לבקר את עצמם ולעשות חשבון נפש בכך שהם מבזים חג שחגגו אותו לאורך שנות גלות יהודי אתיופיה בהדר ובכבוד.

החג הוא רוחני וחשבון נפש אישי, תיקון עוונות. במקום זה הפכו אותו לפסטיבל מוסיקה וכנסים פוליטיים. ומי היוזמים ודוחפים? אתיופים שאין להם כבוד עצמי ואין להם ידע בסיסי על משמעות החג. כמו כן, ישנם כל מיני נוצרים שעלו לישראל, תוך התחזות ליהודים, ומציגים את עצמם ככאלה.

עצוב וחמור הוא שקהילת ביתא ישראל שותפים לביזיון חילול האירוע המקודש לנו, קהילת ביתא ישראל.

חג הסיגד. צילום: פלאש 90
חג הסיגד. צילום: פלאש 90
איינאו פרדה סנבטו

איינאו פרדה סנבטו

עיתונאי
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_5

"גם ריבלין עשה סיבוב פוליטי על אלאור אזריה"

הנשיא ריבלין החליט שלא להעניק חנינה ללוחם בטענה כי הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל | אמיר איבגי תוהה האם באמת על כך נשען חוסנם