ח"כ . צילום: פלאש 90

בנאומו בפני נציגי בתי נבחרים מ-176 מדינות מרחבי העולם, אמר ח"כ שי בהתרגשות: "ישראל לא תסכים להגשים את "". זו תכנית לא ריאלית שתמחק את הרוב היהודי בישראל ותגרום להחרבת מדינת היהודים. אנו מכירים בכאבם של הפליטים הפלסטינים ואת עומק הכמיהה שלהם לשוב לבתיהם, אך לא נוכל לחזור לשנת 1948".

ח"כ שי תקף מעל הדוכן את פעילות סוכנות אונר"א ואמר: "אונר"א מחבלת בסיכויי השגת השלום במזרח התיכון, ופוגעת בפליטים הפלסטינים. במקום לצמצם את הבעיה, היא רק מנציחה אותה, בכך שאינה חותרת לפתרון קבע לנתמכיה. בצד הפלסטיני שוררים עוני והזנחה קשים, אך זה לא מדאיג את מנהיגיהם. עד היום לא הקפיד חמאס, השולט ברצועה, להקים מפעל כלכלי אחד לרווחת תושבי הרצועה. ישראל, הם מאשימים, היא שיצרה את . ההנהגה הפלשתינית (הן אש"ף והן חמאס) רוצה בהנצחת מצבם העלוב של מחנות הפליטים".

ח״כ שי הוסיף: "מדינת ישראל רוצה לתרום תרומה נכבדה ומשמעותית לשיקומם של הפליטים הפלסטינים. לשם כך עלינו להגיע להסכם שיהווה הסדר קבע באזורנו. שלא תהיה שאלה״ אמר ח״כ שי, ״אנו מושיטים יד לשכנינו לשלום".

קודם לנאומו של ח"כ נחמן שי, סקרה חברת מפולין את היסטוריית הפליטים בארצה, אך לא הזכירה את היהודים בתקופת מלחמת העולם השניה. אמש הצביעה בעד סעיף החירום שהגישו מדינות ערב, אשר גינה את ישראל וארה"ב ונגד סעיף חירום ישראלי שתקף את מעורבות איראן במעשי טרור.

בוועדה למזרח תיכון באיגוד, בה חבר ח"כ שי, התקיים עימות בינו לבין חבר פרלמנט פלסטיני, , לאחר שהאחרון תקף את ארה"ב וישראל וכינה את מעשיהן פשעים. ח"כ שי זעם על שהפלסטינים מפיצים בכנס ה- כרזות המהללות את וקוראות לשחרורה: "היא לא גיבורה, אל תעשו ממנה כזאת". הוא אמר: "אפילו אני, כמאמין בשתי מדינות לשני עמים מתקשה להגן על הרעיון לנוכח התקפות הטרור האחרונות".

עם זאת, נענו שי ואל-אחמד לתמונה משותפת עם נשיאות האיגוד.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא