כ-4000 חברי מרכז מפלגת יגיעו היום (ג') לסניפים נבחרים ברחבי הארץ ויצביעו בהצבעה חשאית על הצעתו של ראש הממשלה ויו"ר תנועת למבנה הרשימה לכנסת ה-21.

ההצעה קובעת כי יינתן שריון אחד לבחירתו של נתניהו במקום ה-21 ברשימה לכנסת. על פי התקנון, לנתניהו שמורה האפשרות להביא שריון נוסף להצבעת מרכז המפלגה עד למועד הגשת הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית לכנסת.

חברי הליכוד בוועידה שהתקיימה בלוד בשנה שעברה. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

 

עוד על פי הצעתו של נתניהו, יגדלו הסיכויים של חברי כנסת מכהנים להתברג במקומות ראליים ברשימה גם לקראת הכנסת הבאה. זאת בעקבות דחיקת המחוזות לעשירייה השלישית והלאה, חלקם במקומות לא ראליים. חברי המרכז יוכלו להצביע ל-5 מתמודדים מחוזיים בלבד.

במשבצת מחוזית לא זכאים להתמודד שרים, סגני שרים או חברי כנסת מטעם התנועה שכיהנו בתפקיד 6 חודשים לפחות. התמודדותם תתאפשר במסגרת המשבצות הארציות הפתוחות לכלל המתמודדים.

מיקומו של מחוז ברשימה נקבע על פי מספר המתפקדים הגרים בתחומו ומטרתו ייצוג הולם לתושבים עפ"י אזורים וכן לאפשר כניסת שחקנים חדשים לכנסת. עפ"י הערכות, כ-90 מתפקדים מתכוונים להתמודד בפריימריז על משבצת מחוזית.

התקבלה עתירה נגד יתרון בלתי הוגן לח"כ מכהן במשבצת משוריינת

בנוסף, במשבצת העולים החדשים, המשוריינת במקום ה-28 ברשימה לכנסת, יתאפשר לחבר כנסת מכהן מתוקף שריון זה בלבד שזו הקדנציה הראשונה שלו להתמודד פעם נוספת. על סעיף זה הגישו מתמודדים במשבצת העולים עתירה לבית הדין של הליכוד. לטענתם, הדבר יוצר יתרון בולט ובלתי הוגן לטובת ח"כ .

בית הדין של התנועה קיבל את העתירה וקבע כי הצעה זו תוחרג משאר המתווה שהציע נתניהו וכי תתקיים על כך היום הצבעה נפרדת. חברים בתנועה הביעו חשש כי החרגת הסעיף ואי ביטולו עלולים לפגום ביחסי קבוצות בתוך הסניפים עם ח"כ שכוחו במרכז הליכוד רב ולו קשר קרוב עם ח"כ נגוסה.

יש לציין כי השר שביקש להתמודד על משבצת המגזר הלא יהודי ברשימה – סורב. על פי התקנון, מי שכיהן כשר או סגן שר או שזו אינה הקדנציה הראשונה שלו כחבר כנסת – לא יכול להתמודד שוב במשבצת זו.

במסגרת שריון נוסף וחדש יוכלו להצביע חברי הליכוד להצביע עבור נציג מהמגזר החרדי. השריון ממוקם במקום ה-43 ברשימה. משבצת הצעירים תידחק שתי מקומות אחרונה למקום ה-32 ולנשים ישוריינו 6 מקומות, מתוכם 4 עבור חדשות.

בשל דחיקת המחוזות והשריונים ליו"ר שעלולים לפגוע בח"כים המכהנים, נשמעים קולות רבים של התנגדות להצעה בתנועה. נתניהו מצידו כבר הזדרז לשלוח הודעות קוליות לחברי המרכז בו הוא קורא לתמוך בהצעה.

הקרב צמוד מאוד ואפילו יש מי שמנבא שנתניהו עשוי להפסיד בו.

רה"מ ויו"ר הליכוד נתניהו וחברי הסיעה בהרמת כוסית. צילום: תומר נויברג, פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא