"במידה ואלאור מורשע, כל גדוד שמשון מתכוונים לקחת את הרגליים ולעזוב את הגדוד. אפילו עד כדי עריקות", כך צוטט היום אחד מחיילי גדוד שמשון שבו שירת לוחם כפיר אלאור אזריה, במהדורת הערוץ הראשון. "זה דיבור שרץ בין החיילים", הוסיף הלוחם.

לפיו, הוא וחבריו של אזריה מאיימים לערוק משירות בצה"ל אם יורשע בעקבות הירי במחבל בתל רומיידה. על פי הכתבה, 17 מחבריו של אזריה החליטו מספר ימים לאחר האירוע לנקוט בנפקדות המחאה על מעצרו וכעת הם לא מוכנים להמשיך את שירותם הקרבי בגלל יחס המערכת לחברם.

"מאז אלאור אני לא חוזר". אזריה בהארכת מעצר. צילום: TPS
"מאז אלאור אני לא חוזר". אזריה בהארכת מעצר. צילום: TPS

 

בעוד שלושה שבועות יוכרע דינו של אזריה בבית הדין הצבאי ביפו. ועל פי הדיווח, הלחץ בקרב חבריו גובר. הם מביעים רצון למרוד, לנטוש מוצבים ולהניח את נשקם. אולם, בניגוד לקולות שמשמיעים החברים, המפקדים בשטח מספרים שהם קשובים לקולות בשטח ועורכים שיחות עם החיילים ושומעים דברים אחרים לגמרי.

שמונה חודשים עברו מאז התקרית בתל רומיידה בחברון וחבריו ליחידה של אלאור עדיין טעונים, מביעים חוסר אמון עמוק במפקדיהם ותומכים ללא סייג בחברם. "הם לא רצו בשום פנים ואופן לחזור לחברון, הם לא רצו להילחם, הם לא רצו להחזיק נשק. חלקם לא חזר עד היום. היו בכלא, נפקדים, גימלים, יצאו מהגדוד…", סיפר בכתבה צחי אליהו, מי שאירח בביתו את חבריו של אזריה כמה ימים לאחר מעצרו.

"ראיתי הרבה חבר'ה, אחד מהם בשקם, אחד באפסנאות ובכל מיני מקומות. כשאני שואל אותם 'בשביל זה התגייסתם? אתם לוחמים בעצם', וכולם אומרים לי 'וואלה הייתי רוצה לחזור, אבל מאז אלאור אזריה אני לא חוזר'", סיפר ע', המשרת בחטיבת כפיר, והוסיף כי המקרה השפיע על הלוחמים האחרים והטיל עליהם פחד. "במחסומים, במעצרים, הרבה לוחמים מפחדים להגיב", מוסיף ע', ומסביר כי גם במקרים שבהם מתפרעים מחבלים וברור שצריך להפעיל כוח – לוחמים נמנעים מכך בגלל הפחד.

ש', לוחם נוסף בחטיבה סיפר בעדות דרמטית: "מאז המקרה היו לי מלא לילות לבנים שלא ישנתי, כל הזמן בכיתי. אני נפשית התפרקתי".

סמ"ר במיל' דניאל ברז'ניק, ששירת גם הוא בפלוגה עם אזריה, סיפר: "היינו ממש מלא חבר'ה שהיו המומים, החבר'ה רצו לזרוק נשקים ולצאת הבייתה, לעשות מרד מחלקתי, פלוגתי. הם כועסים על המפקדים".

זועמים, אבל לא מתכוונים לערוק

מנגד, בפרסום של חדשות 0404 מבהירים לוחמים בגדוד שמשון וחבריו לנשק של אזריה כי אין להם שום כוונה לסרב פקודה או לערוק משירות – יהיו תוצאות משפטו של אזריה אשר יהיו.

בשיחות שקיימו לוחמים עם חדשות 0404 הם מבקשים להבהיר כי הצבא והשמירה על עם ישראל הם מעל הכל והם ימשיכו לשרת בסדיר ולאחר מכן גם במילואים ככל שיידרשו.

עורך הדין אייל פלטק, סגן אלוף במיל׳, שוחח אף הוא עם הלוחמים ואמר: "שוחחתי עם חיילים בגדוד ואף בפלוגתו של אלאור אזריה. שמחתי לשמוע שאין שום כוונה לערוק מצה״ל ובטח שלא לסרב פקודות. ״התגייסנו כדי לשרת ולשמור על עם ישראל״, אמרו החיילים בביטחון וגאווה גדולה".

החיילים מכחישים בתוקף כי המשך שירותם תלוי במשפטו של אלאור אזריה, אך יחד עם זאת מבהירים כי הם זועמים על המשפט המתנהל ודורשים לשחרר את חברם לנשק ולהביא לזיכויו המלא: "אלאור נפל בין הכסאות. אם הוא טעה מבצעית – עליו לשלם מחיר צבאי בתוך המערכת, אבל לא ייתכן שמשגעים אותו ואת המשפחה שלו בגלל שהוא חיסל מחבל. בחברון פעלנו תחת לחץ אדיר ובסביבת מחבלים שניסו לרצוח אותנו מסביב לשעון. זו התמונה האמתית היחידה וכדאי שמהר מאוד יבינו שמשפט כזה פוגע בכולנו – בכל חיילי צה"ל".

תגובת דובר צה"ל:
"משפט הירי בחברון עדיין מתנהל. לאחר התחקיר המבצעי ובמסגרת יישום הלקחים, ביצע הדרג הפיקודי שיחות עם החיילים. כל טענה על נפקדות מאורגנת של חיילים – חסרת שחר. חטיבת כפיר הובילה וממשיכה להוביל את המלחמה בטרור ביו"ש במקצועיות ובמסירות".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20