פחות מיממה לאחר שפרש מהסכם הגרעין, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מאיים על טהרן וקורא לה לפתוח במגעים על שינוי ההסכם: "יהיו השלכות חמורות לחידוש תוכנית הגרעין של איראן. הנשיא האמריקני הוסיף: "או שאיראן תפתח במשא ומתן – או שמשהו יקרה. הסנקציות על איראן ייכנסו לתוקף בקרוב מאוד".

מוקדם יותר היום תדרך ראש מחלקת איראן במחלקת המדינה אנדרו פיק כתבים מישראל ומארה"ב בנוגע להכרזת טראמפ על הפרישה מהסכם הגרעין. לדבריו, להכרזה קדמו מגעים הדוקים בין ישראל וארצות הברית. לדבריו, במהלך השבועיים שקדמו להכרזת הנשיא טראמפ. פיק אמר כי לאורך התהליך התייעצו עם ישראל, במיוחד בשבועיים האחרונים. "רצינו לוודא שאנחנו מתואמים איתם בצורה קרובה", הדגיש.

טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין. מתואם עם ישראל. צילום: רויטרס

 

פיק הטיל מעט אור על חבילת הסנקציות אותה רוצה לגבש הממשל, אותה הגדיר כ"חבילת לחץ" כלכלי ומדיני על איראן. "היא לא הפנימה את הסכנה איתה היא מתמודדת בגלל פעילותה", אמר. "החלטת הנשיא נועדה להבהיר לאייתולות את המחיר". עם זאת, פיק הדגיש שאין בכוונת הבית הלבן להחליף את המשטר האיראני, אלא רק לשנות את התנהגותו.

נשיא איראן, חסן רוחאני, מגיב לטראמפ. צילום: רויטרס

 

בנוסף, הסביר פיק כי "חבילת הלחץ" צריכה לגרום "לאיראן לחשוב מחדש על אופי הפעילות בסוריה ובמקומות אחרים". פיק גם דיבר על היום שאחרי הפרישה מההסכם והביע סיפוק מהצהרות של צרפת ובריטניה על כך שהן רוצות לגבש הסכם רחב יותר, שיוביל למעשה לתיקון ההסכם – מטרה אותה סימן טראמפ. "השיחות שניהלנו עם האירופאים בחודשים האחרונים יהוו את הבסיס להסכם החדש".

ראש הממשלה נתניהו חושף את סודות הגרעין האיראני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

נזכיר כי בהכרזתו של טראמפ הוא הזכיר את המצגת של ראש הממשלה בנימין נתניהו מהשבוע שעבר, בה הציג את ארכיון הגרעין האיראני. טראמפ אמר: "בשבוע שעבר הישראלים הוכיחו כי איראן שיקרה בכל הנוגע לחתירה לגרעין לאורך השנים. ההסכם לא הביא שלום ורוגע ולעולם לא יביא מאז שהושג ההסכם, התקציב הצבאי של איראן צמח ב-40 אחוז והכלכלה שלה לא טובה. הדיקטטורה באיראן השתמשה בכספים הרבים שקיבלה כדי לבנות טילים ולזרוע כאוס באיזור ומעבר ההסכם כה גרוע, כך שאפילו אם איראן תמלא את חלקה, אירא תהיה על סף פריצה תוך זמן קצר אם ניתן להסכם הגרעין להתמשש, כולם ירצו נשק גרעיני".

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20