שישה לכל קבוצה בליגת העל. האם זה טוב לכדורגל הישראלי? האם מישהו יתחשב בדעתו של מאמן הנבחרת הלאומית אלישע לוי? האם מסתמן סוג של מאבקי כוחות בין מספר גורמים בהתאחדות, בקבוצות ובמשרד הספורט? , יו״ר , נמצא ביורו בצרפת ורשמית לא הביע את דעתו אם הוא תומך בהגדלת הזרים או מתנגד.

עיני, פוליטיקאי משופשף, יודע תמיד מתי לשתוק. עיני יודע לומר את דעתו במקומות המתאימים בעיקר אם יש בחדר איתו אדם אחד נוסף או מקסימום שניים. מי שמכיר את עיני יודע כי אפשר לבקר את התנהלותו כיו״ר ההתאחדות בנושאים מסוימים אבל כל מי שבא במגע אתו יודע שמילה של עיני זו מילה. אם הוא מבטיח דבר הוא יעמוד בו גם אם ייאלץ להילחם נגד שאר העולם. בינתיים עיני רחוק מכאן ויש לו זמן לחשוב האם הוא תומך או מתנגד להגדלת הזרים.

עיני. נדחק לפינה. צילום: פלאש 90
עיני. נדחק לפינה. צילום: פלאש 90

לאחרונה מנהלת הליגה המליצה להתאחדות לכדורגל להגדיל את מספר הזרים בליגת העל מחמישה לשישה כאשר התנאי הוא שבו זמנית על המגרש ישחקו עד חמישה זרים. ביום שני נעשה צעד משמעותי בכיוון כאשר נציגי ארגון השחקנים ויו"ר אגף הספורט בהסתדרות ניר אלון נפגשו עם היועץ המשפטי של מכבי תל אביב, עו"ד מורן מאירי, המשמש גם כחבר הנהלת ההתאחדות לכדורגל. על הפרק ניסיון של מאירי לרתום את ארגון השחקנים למהלך להגדלת הזרים.

בסיום הפגישה הוציאו הצדדים הודעה רשמית: "ארגון השחקנים ומנהלת הליגה הגיעו הערב להסכמה כי בשתי העונות הקרובות יוכלו קבוצות בליגת העל לרשום שישה שחקנים זרים בטופס המשחק, כאשר במשחק יוכלו להיות שותפים לא יותר מחמישה שחקנים זרים. ההחלטה בכפוף לאישור הדירקטוריון של המנהלת והנהלת ההתאחדות לכדורגל ושל הנהלת ארגון השחקנים.

ביום ראשון תתקיים פגישה עם יו"ר ההתאחדות עופר עיני, אשר צריך גם הוא לאשר את הסיכומים. אחרי שתי עונות ניסיון, יתכנסו כל הצדדים לדון ולהחליט האם להמשיך עם שישה זרים או להחליט אחרת. עוד סוכם כי קבוצה אשר תסיים עונה עם חובות לשחקנים, לא תוכל בעונה שלאחר מכן לרשום שישה זרים והיא תסתפק בחמישה. כמו כן סוכם הערב כי המנהלת תקיים מו"מ עם ארגון השחקנים בעתיד בכל נושא אשר יש לו קשר אל השחקנים״.

לוי בעת המינוי. מתנגד. צילום: משה בוקר
לוי בעת המינוי. מתנגד. צילום: משה בוקר

עד הכל הכל נשמע הגיוני. ושימו לב לסיכומים הנוספים בין המנהלת להסתדרות: ״המינהלת תתמוך בכינון ועדה בשיתוף ארגון השחקנים אשר תבחר את הדיינים בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל. המנהלת תתמוך ביוזמה של ארגון השחקנים להגברת הפיקוח על תשלום שכר השחקנים במועד ולשיתוף נציג הארגון בתוך בקרת התקציבים".

כמה שאלות מעניינות לפני שהנהלת ההתאחדות לכדורגל תצביע בעד או נגד הגדלת הזרים. בשיחה עם אלישע לוי, מאמן הנבחרת הלאומית, במחנה האימונים באוסטריה לפני כשבועיים, הוא אמר לי כי הגדלת הזרים בליגת העל תפגע בנבחרות ישראל ואם ישאלו לדעתו הוא יבהיר אותה בצורה חד משמעית. האם עיני שמינה את לוי ישאל את דעתו בסוגיה החשובה לנבחרות ישראל?

אני מאמין שאדם מסודר כמו עיני ינהל שיחה כזו עם לוי. אני מאמין גם שמאמן הנבחרת יהיה דיפלומט בשיחה הזו ולפני הישיבה הוא יעשה שיעורי בית. לוי לא שוכח מי מינה אותו, מי הגשים לו את החלום המק וכי הגדול שלו ומי כמו לוי ייודע להחזיר בהתאם ולהיות לויאלי. אם עיני יחליט לזרום עם מנהלת הליגה תהיה לו תמיכה ממאמן הנבחרת.

קמפיין של הקבוצות הגדולות, הפשרה של הקבוצות הקטנות

ועכשיו למאבקים בין הכוחות השונים בנוגע להגדלת הזרים. את הקמפיין להגדלת הזרים מובילים הקבוצות הגדולות. מעבר לרצון של גולדהאר, שחר, ברקת וטביב לבנות קבוצה טובה יותר כדי שתתמודד בהצלחה רבה יותר בזירה האירופית, מדובר גם בסוגייה כספית משמעותית. המועדונים הגדולים, מכבי תל אביב, הפועל באר שבע ומכבי חיפה מעוניינים להביא זרים בסכום של חצי מליון יורו ניו עד מיליון יורו לשחקן בעונה. מספר השחקנים הישראלים האיכותי מוגבל ויקר מאוד. השחקנים המובילים בכדורגל הישראלי דורשים ומקבלים חוזה של 300-400 אלף יורו נטו בעונה.

הבעיה הגדולה של הקבוצות הגדולות ששחקנים ישראלים בדרג השני מנצלים את המחסור בשחקנים מקומיים איכותיים ובמאבק הגדול שנוצר בין הקבוצות הגדולות על מאבק האליפות ודורשים סכומים גבוהים מאוד. עם לחצים גדולים ותרגילים מצד הסוכנים שלהם ותמיכה גדולה מהתקשורת המקומית בעלי הקבוצות נאלצים להיכנע ולשלם.

בעלי הקבצות הקטנות התנגדו עד עתה להגדלת הזרים. המציאות האחרונה שבה הקבוצות הקטנות נאלצות להתמודד עם דרישות חריגות של שחקנים מקומיים מדרג שלישי ורביעי גורמת לקבוצות מסויימות בעלי תקציב מוגבל להיכנע ולהתחייב לחוזים גבוהים מחשש שיישארו עם סגל דל שיוביל אותם להתמודד בתחתית ולספוג ביקורת מהאוהדים. בשבועות האחרונים בעלי הקבוצות הקטנות נפגשו עם שחקנים וסוכנים ושמעו את הדרישות הם שינו עמדה. היום יש רוב גדול בהנהלת ההתאחדות לכדורגל להגדלת הזרים לשישה.

ישראלים בינוניים ויקרים

והנה סיבה נוספת. שחקן ישראלי שמקבל חוזה של 100 אלף דולר נטו, עולה לקבוצה קצת יותר מ-200 אלף דולר. זה כולל מס הכנסה, ביטוח לאומי, פנסיה, ביטוח בריאות, ועוד עלויות מעביד. שחקן זר שחותם על חוזה של 100 אלף דולר נטו עולה לקבוצה 135 אלף דולר ברוטו.

קחו את מכבי תל אביב למשל שרוצה להביא זרים בסכום של 700 אלף יורו ומיליון יורו, באר שבע שמעוניינת להביא זרים נוספים בסכום של 500-700 אלף יורו נטו, או מכבי חיפה שרוצה לשדרג את הסגל ולהביא זרים בסכום עם דומים. מעבר לשוק השחקנים העולמי הבלתי מוגבל שאפשר להביא לישראל מדובר בחיסכון גדול מאוד לקבוצות. עבור קבוצה קטנה כמו הפועל רעננה ובני יהודה למשל שחקן זר שיוחתם בסכום של 150 אלף יורו נטו יכול לאפשר למועדון לממן שחקן נוסף בהפרש העלויות בין ישראלי לזר.

עם כל הכבוד למאמן הנבחרת הלאומית, ויש לי כבוד רב אליו, חובתו המקצועית של אלישע לוי לומר לעיני שהוא נגד הגדלת הזרים. אבל אם לוי היה היום מאמן הפועל באר שבע הוא היה דוחק באלונה ברקת ללחוץ על עיני להגדיל את הזרים. זר איכותי נוסף להפועל באר שבע למשל יכול לעשות את ההבדל בין עלייה לשלב הבתים בליגת האלופות לבין השתתפות בליגה האירופית. ואם מישהו רוצה סיבה למה ברקת לוחצת על עיני לתמוך בהגדלת הזרים צריך לראות את המספרים שהיא משלמת לשחקנים הישראלים נטו וכמה הם עולים לה ברוטו ובמקביל לראות כמה עולים לה הזרים המצויינים שלה אוגו, הובאן וסוארס למשל.

אצילי.לא שווה חצי מיליון יורו. צילום: פלאש 90
אצילי.לא שווה חצי מיליון יורו. צילום: פלאש 90

בנוסף, כשברקת יודעת כמה כסף יוזרם לחשבון הבנק שלה אם תגיע לשלב הבתים בליגת האלופות אפשר בהחלט להבין אותה. גם את מכבי תל אביב ומכבי חיפה. 90 מיליון שקל קיבלה מכבי תל אביב מאופ״א על העלייה לשלב הבתים בליגת האלופות העונה. בלי לפגוע בחן עזרא, אופיר קריאף, עומר אצילי, ושחקנים נוספים, לא בטוח שהם שווים 200 אלף דולר נטו לעונה, כלומר חצי מיליון דולר כמעט לעונה. אני גם לא מקבל את הטענה שהגדלת הזרים לשישה תפגע בשחקנים הישראלים הצעירים. שחקן טוב ומוכשר ישחק בכל קבוצה.

אחת הבעיות של הכדורגל הישראלי היא שיותר מידיי שחקנים בינוניים לא רק משחקים בליגת העל אלא מקבלים שכר של שחקנים בליגות הרבה יותר טובות מליגת העל שלנו. חוץ מזה, המנטליות של שחקנים זרים יכולה רק לעזור לשחקנים הישראלים בעיקר הצעירים. המקצוענות שלהם, היכולת שלהם ובעיקר ההתנהלות שלהם ורמת האימון שלהם יכולה רק להשפיע לטובה.

הבשורה הגדולה שגולדהאר, שחר וברקת יכולים לקבל היא תמיכתו של אבי לוזון בהגדלת הזרים. לוזון שהתנגד בעבר להגדיל. הזרים תומך מאוד במהלך והוא גיבש סביבו חברי הנהלה גם כאלה שאינם בעלי קבוצות שמתכוונים להצביע בעד בהנהלת ההתאחדות. ההחלטה של לוזון ואנשיו לתמוך בהגדלת מספר הזרים גורמת באופן אוטומטי לרוב בהצבעה ואפשר רק להמתין לחזרתו של עיני לארץ כדי לברך על המוגמר.

מרוקנים את ההתאחדות מתוכן

לעיני יש שתי בעיות והוא ייאלץ לפתור אותן. האחת – שרת הספורט, מירי רגב, ביקשה ממנו בפגישה ביניהם לפני שבוע לא להגדיל את מספר הזרים לשישה. רגב מוכנה לסייע להתאחדות בהגדלת הסיוע מהטוטו ועיני מעוניין בסיוע הכספי. יכול להיות שעיני המשופשף במו״מ בארבע עיניים יצליח גם להעביר את ההחלטה על הגדלת הזרים וגם לקבל מהירה את הסיוע הכספי.

השנייה- אסור לעיני להפוך לחותמת גומי של מנהלת הליגה. בלי קשר לעובדה שהגדלת מספר הזרים תסייע לקבוצות, אסור לעיני להיות מובל על מדי מנהלת הליגה. יו״ר ההתאחדות צריך להיות זה שיוזם זה שמבצע את השינויים הדרושים ולהוביל. נושא הגדלת הזרים כבר מאחורינו. עיני יקבל את דין התנועה בלי קשר לדעתו ובעונה הקרובה יהיו שישה זרים בליגת העל.

מעבר לזה, עיני צריך לקרוא את חלקה השני של ההודעה שפרסמה מנהלת הליגה. גורמים אינטרסנטים רוצים מעורבות ושליטה בבקרה התקציבית ובבתי הדין של ההתאחדות לכדורגל. זהו רגע האמת של עיני, או שהוא שומר על מוסדות ההתאחדות לכדורגל ומעמיד את מנהל. הליגה ונציגי ההסתדרות במקום או שהוא מכריז על מכירת חיסול של מוסד ההתאחדות לכדורגל.

עיני לא פראייר אבל הוא אינו יודע שגורמים בסביבתו, אלה שיושבים איתו על קפה לעיתים תכופות הם אלה שזוממים לרוקן לו את ההתאחדות מכל המוסדות החשובים ולהעבירם למנהלת הליגה. עיני בינתיים נהנה ביורו בצרפת, בשבוע הבא הוא צריך להתחיל לשמור על הגבולות הברורים בין ההתאחדות למנהלת והגיע הזמן לראות ולהרגיש את עיני של ההסתדרות, זה שכולם חששו אפילו לחשוב בצורה עצמאית.

ביום שעיני יאפשר למנהלת לקבל סמכויות או אפילו מעורבות בבקרה התקציבית ובבתי הדין אפשר יהיה לסגור את ההתאחדות לכדורגל. לא בשביל זה הביאו את עופר עיני לתפקיד. ואולי כן. הרי חלומה של שרת הספורט לשעבר לימור לבנת היה לסגור את ההתאחדות לכדורגל ועיני היה זה שתיווך במלחמת העולם השלישית שהיתה לפני שלוש שנים וחתום על ההסדר שגרם בהמשך לבחירתו.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.