שר החוץ האיראני, , אמר בראיון לסוכנות הידיעות 'רויטרס' כי הוא אינו סבור שנשיא ארה"ב מעוניין במלחמה אך עלול "להתפתות" למלחמה.

ומי עלול לדחוף את טראמפ למלחמה? לטענת זריף, מדובר במי שהוא מכנה "צוות B" הכולל את ראש הממשלה , היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון והנסיך הסעודי .

היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון בולטון וראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: רויטרס

 

"אלו שעיצבו את צעדי המדיניות שננקטים כעת פשוט לא רוצים להגיע לפתרון בהסכמה", אמר זריף שהתלווה למשלחת לאו"ם בניו יורק. "טהרן לא מחפשת עימות, אבל לא תימנע מלהגן על עצמה". עוד הזהיר מפני "תאונה" שעשויה להוביל למשבר.

כזכור, משטר טראמפ המיודד עם ישראל ועם ארצות הערב המתונות נחוש להוביל לפירוק איראן מנשקה הגרעיני. לאחרונה הכירה ארה"ב במשמרות המהפכה של איראן כארגון טרור ואף הסירה את הפטור לייבוא נפט מאיראן.

את ההחלטה להכיר במשמרות המהפכה כארגון טרור מכנה זריף – "אבסורד" אך לא ממליץ למהר עם תגובה צבאית כל עוד ארה"ב לא תשנה את הנחיותיה לפעולה בנושא. "נפעל בזהירות, אך זה לא אומר שאם ארה"ב תשנה את כללי המשחק או התנאים תהיה דרך להתחמק מעימות".

רוחאני נסוג מהאיומים

אמש התייחס חסן רוחאני נשיא איראן להקשחת הסנקציות האמריקאיות על ארצו בעניין רכישת הנפט ואמר כי איראן מוכנה לשבת למו"מ עם ארה"ב "בתנאי שתסיר הסנקציות ותתנצל".

"תמיד היינו אנשי משא ומתן, כשם שאנו אנשים של והגנה", אמר נשיאה השביעי של איראן והוסיף: "משא ומתן אפשרי רק באם הסנקציות שהוטלו עלינו יוסרו, ובתנאי שארצות הברית תתנצל על מעשיה ויהיה כבוד הדדי בינינו".

. צילום: רויטרס
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.