התגובות בקרב ובמערכת הפוליטית סוערות בעקבות פסיקת בג”ץ שביטל את חוק גיוס החרדים החדש, המאפשר פטור לתלמידי ישיבות.

שר הפנים אריה דרעי מש”ס: “בני הישיבות ימשיכו לשקוד על תלמודם בבחינת שבט לוי, ולהגן בזכויותיהם על תושבי הארץ. נפעל בכל כוחנו לתיקון החוק שיאפשר את המשך ההסדר הקיים”.

משה גפני ומאיר פורוש. צילום: פלאש90
ומאיר פורוש. צילום: פלאש90

שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה: “מדובר בהחלטה אומללה וגרועה שתיכנס להיסטוריה של פסיקות איומות בעולם היהודי. שופטי בג״צ הוכיחו היום כי אינם בוחלים בשום דרך כדי להצר צעדיהם של לומדי התורה בישראל, מתוך מטרה לפגוע בציפור נפשה של היהדות החרדית שהם בני הישיבות הקדושות שתורתם אומנותם. לא נאפשר לאף כוח בעולם למנוע מאף אדם ללמוד תורה וכי הוכח שכל מהלך שכזה של כפיה נגד לומדי התורה, באמצעות חוק או כל סנקציה שהיא – נידון לכישלון מראש. ניוועץ בגדולי ישראל ונוביל לשינוי ההחלטה הדרקונית של שופטי בג״צ, שלא מבינים מהות וחשיבות לימוד התורה בעם ישראל לדורותיו”.

ליצמן. צילום: פלאש 90
יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90

יו׳ר ועדת הכספים ח”כ משה גפני מיהדות התורה: “במהלך כל ההיסטוריה של העם היהודי היו רבים מתוך העם ומחוצה לו שניסו למנוע מתלמידי הישיבות להמשיך את תלמודם, חלקם ניסו זאת בכוח, חלקם בדרכים אחרות. לעולם לא הצליחו לפגוע בלימוד התורה, וגם עכשיו לא יצליחו. לומדי התורה ימשיכו בתלמודם עם בג”ץ או בלעדיו. אני דוחה מכל וכל את פסיקת בג”ץ ובמהלך השנה הקרובה נתקן זאת על אפם וחמתם של השופטים שאין להם שום מושג מה המשמעות של לומדי התורה וכל זכות הקיום שלנו כעם תלוי בתלמידי הישיבות וכך העולם כולו, ׳אם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי׳”.

מתוך ‘היום הזה’

סגן שר החינוך מאיר פרוש מיהדות התורה: “האקטיבזם השיפוטי של בג”ץ מרוקן כליל את חשיבות החקיקה בכנסת שהופכת לאות מתה. הפסיקה היום הינה המשך לתקיעת היתדות בארון המתים. בג”ץ להוט למלחמת גוג ומגוג. במשך שבעים שנה לא היה מטעם המדינה שוויון כלפי הציבור החרדי מול הציבור הכללי, החרדים יודעים שהם מופלים וזה המחיר של עצמאות”.

ח"כ אורי מקלב. דורש מ'רשת' לפטר את גיא הוכמן. צילום: יונתן זינדל פלאש 90
ח”כ . צילום: יונתן זינדל פלאש 90

 

יו”ר ועדת המדע והטכנולוגיה ח”כ אורי מקלב מיהדות התורה: “בית המשפט מכרסם ומערר את יסודותיו של עם ישראל באמצעות פגיעה בתורה הקדושה שהיא סלע קיומנו, פסק דין זה מוכיח שוב כי בית המשפט מנותק מערכי עם ישראל ותורת ישראל. לימוד התורה הוא הערך העליון ביותר כל זכותנו וקיומנו, הקנייני המוסרי והערכי, הינו רק בגלל תורת ישראל. לצערנו שופטי בית המשפט מתקשים להבין ולקבל את מה שהיה מקובל בארץ במשך שנים רבות. מגישי העתירות הללו אינם מבקשים את טובת עם ישראל אשר בנוי ומושתת על לימוד התורה מבריאת העולם אלא מנסים פעם אחר פעם לנגח ולחרף את תורת ישראל ועם ישראל ובכך מקעקעים את אחיזתו של עם ישראל בארצו. במסגרת הציווי האלוקי ומה שקיבלנו על עצמינו מאז היותנו לעם נעשה הכלל הלחם בכדי שנאפשר ליהודי לחיות בארצו בהתאם לחובותיו. העם היהודי שרד במשך אלפי שנים מכוח מסירות הנפש למען התורה הקדושה ואנו נעשה הכל לשמר זאת”.

ח”כ ישראל אייכלר מיהדות התורה: “בג”ץ ממשיך לכרוך את החבל סביב מקורות חמצן הלגיטמציה הציבורית שלו. תופסי הכיסאות בבג”ץ הוכיחו היום כי המניע היחיד שמאחורי פסיקותיו הוא תאוות שלטון דיקטטורי, נגד חוקי הכנסת הנבחרת. שופטי בג”צ ישאו באחריות אישית למלחמה כוללת נגד הדת היהודית. התורה לא תיפגע, וניצחיותה מובטחת לנו לעולמים. מי שיפסיד בפסיקה הזו הם בג”ץ ומדינת ישראל. כבר בפתיחת המושב נשלב ידיים יחד עם חוגים נוספים בכנסת, שנפגעו מנחת זרועו של השלטון הדיקטוטרי בכנסיית המשפט. יחד נפעל להעברת חוק שיצמצם את יכולתו של הבג”ץ לפגוע ביהדות ולסלף את חוקי הכנסת. נילחם נגד כל מי שינסה לפגוע בלומדי התורה בארץ הקודש. בני הישיבות ימשיכו לשקוד על התורה הקדושה עד לביאת המשיח, ‘כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ'”.

לבני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח”כ ציפי לבני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

יו”ר סיעת ח”כ מנחם אליעזר מוזס: “בג”ץ שב ומוכיח כמה הוא מנותק ממסורת ישראל ועד כמה עמוקה שנאתו לכל דבר שקרוב ללומדי התורה ולשומרי הדת. בג”ץ ממשיך פעם אחר פעם להתערב בהחלטות הכנסת באופן שערורייתי. הגיעו מים עד נפש והגיע העת להחזירו לגודלו הטבעי. סיעת יהדות התורה תיוועץ עם גדולי ישראל ובמקביל נפעל לחוקק חוק שיגן עלינו מפני פסיקותיו הזחוחות של בג”ץ. תורת ישראל תמשיך ותתקיים ולומדיה ימשיכו לשבת וללמוד באהלה של תורה על אף ולמרות פסיקתם”.

ח”כ מיכאל מלכיאלי מש”ס: “שופטי בג”צ מוכיחים פעם אחר פעם שהם מנותקים מהעם ומגיעים עם אג’נדות מרחוב שינקין בתל אביב או מהאליטות ברחביה בירושלים. המוסד הזה חייב ניעור אחת ולתמיד. לומדי התורה שמרו על העם היהודי לפני בג”צ וישמרו עלינו לנצח נצחים. ‘כשאר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ'”.

ח”כ ציפי לבני מהמחנה הציוני: “שוויון רבותי שוויון. שירות צבאי, לאומי או אזרחי לכולם, בלי שטיקים ובלי טריקים”.

חבר ועדת חוץ וביטחון ח”כ נחמן שי מהמחנה הציוני: “כל ניסיון לעוות את הנשיאה בנטל והשוויון, נועד בסוף לכישלון. ההתקפה המסורתית על בג״צ תיכשל גם הפעם. חוק רע הוא חוק רע ונכון עשה בג״צ שביטל את החוק המנציח חוסר שוויון בין חילונים החייבים בגיוס לצה”ל לבין צעירים דתיים וחרדים הפטורים מכך. כל ניסיון לעוות את האחריות המשותפת, הנשיאה בנטל והשוויון, נועד לכישלון. הגיעה העת שממשלת ישראל תחזור לערכי יסוד אלה, תדחה הלחצים הפוליטיים ותתבע מכל אזרח ואזרחית למלא חובתם הלאומית”.

ח"כ נחמן שי. צילום: פלאש 90
ח”כ נחמן שי. צילום: פלאש 90

 

ח”כ איציק שמולי מהמחנה הציוני: “קביעת בג”צ מוסרית וצודקת, ואי אפשר בגלל נוחות פוליטית לחוקק חוק שהוא עבודה בעיניים על החברה הישראלית כולה. כל צעיר ישראלי יכול וצריך לתרום מעצמו עבור המדינה ומשטר הפטורים של הליכוד לשותפות הקואליציוניות שלה היה חייב להיפסק. החוק העקום שהם יצרו לא רק שלא פתר את הבעיה אלא קיבע ונתן הכשר ולגיטימציה לאפליה הקשה בין הצעירים בישראל”.

ח”כ יואל חסון מהמחנה הציוני: “יש חיות בבית המשפט העליון”.

הפורום לשוויון בנטל: “הניצחון שלנו בבג”ץ מעביר מסר חד וברור לפוליטיקאים – תפסיקו כבר עם הקומבינות, תקדמו חוק ברור שבו כל אחד משרת את המדינה. מצפים ממי שדיבר רבות בנושא – אביגדור ליברמן להוביל כשר הביטחון חקיקה מידית המקדמת שוויון”.

התנועה לאיכות השלטון: “בית המשפט אמר את דברו בצורה הנחרצת ביותר כאשר קבע פה אחד כי התיקונים לחוק – גם אלו שהוסיפה מפלגת יש עתיד בשעתו, וגם אלו שתוקנו אחריה, פוגעים בשוויון, וברוב מוחץ של 8 שופטים קבע שהם לא יכולים לעמוד במבחנים החוקתיים. ובוודאי בשעה שבה הנתונים הסטטיסטיים הוכיחו מעל לכל ספק כי שני החוקים רק פגעו בהליך המבורך של גיוס בני הישיבות שהחל עם ביטול חוק טל. התנועה מקווה כי פסק הדין ייפול על אזניים קשובות, וכי סוף סוף יופעל באופן שווה על כלל אזרחי מדינת ישראל, וללא אפליה בין אדם לאדם ובין דם לדם. אנו קוראים לחברי הכנסת לשים את ערך השוויון ואת הזכות לחיים בראש מעייניהם, ולקבוע חוק אחד לכולם, גיוס אחד לכולם, שוויון לכולם”.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.