No Tag To Print

זעם בימין בעקבות דחיית הריבונות: "מכרו אותנו"

בהנהגת יו"ש זועמים על דחיית החלת הריבונות, והם לא לבד; שותפים לתחושה חברי כנסת נוספים

הערב הודיעו בהצהרה משותפת טראמפ, נתניהו והשייח ח'ליפה בן זָאיִד אָאל נַהְיָאן, על הסכם נורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות.

כחלק מתנאי ההסכם, הוסכם כי ישראל תידחה את החלת הריבונות, דבר שמעורר זעם ציבורי בקרב חלקים רחבים בימין.

ראש מועצת בית אל שי אלון אמר בתגובה: "עשו על המתנחלים סיבוב. העתיד שלנו נמצא ביהודה ושומרון ובהחלטות אמיצות שיקבלו מנהיגינו. לא בהסכמים שהיום נחתמים ומחר לא שווים את הנייר עליו נכתבו. מכרו אותנו".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון: "אם בנימין נתניהו מוכר את הריבונות בתמורה לפיסת נייר ממדינה שמעולם לא איימה על ישראל – זו הונאה. זו לא תכנית המאה זו הונאת המאה. ואם נתניהו מנסה למכור לציבור אוויר, הוא יקבל מהציבור בחזרה אוויר. הוא נבחר 3 פעמים בשנה האחרונה על בסיס מצע של ריבונות, זה הדבר היחיד שהיה לו מול הטיעון של השמאל שהוא לא ראוי בשל מצבו. אם נתניהו מוכר את יהודה ושומרון בתמורה לאוויר הוא כורת את הענף הפוליטי שעליו הוא יושב ואת המשך שלטונו. אני קורא לראש הממשלה ואני מתחנן בפניו להבהיר בקולו שזה לא נכון, שזה ספין והוא לא מוותר על הריבונות כי הציבור במדינת ישראל בחר בו על זה". והוסיף "יש גבול לציניות. עם כל הכבוד לתככים של גראד קושניר בוושינגטון ראש הממשלה שלנו הוא נתניהו. אני קורא לנתניהו להבהיר שזו לא אמת אין דבר שמאיים על שלטון ראש הממשלה יותר מאשר להפוך את הריבונות להונאת המאה"

תנועת הביטחוניסטים גם הגיבה: "אנחנו מברכים על נירמול היחסים עם איחוד האמירויות, זהו צעד חשוב להרחבת הקשרים הבינלאומיים של ישראל. עם זאת, נירמול היחסים חייב לכלול את האינטרסים הביטחוניים ובכלל זה – ריבונותה של ישראל ביו"ש ובבקעת הירדן".

בארגון בצלמו אומרים כי הארגון "מברך על כל הסכם שלום (אמיתי) שנחתם עם כל מדינה ומדינה, אין כלי מחזיק ברכה יותר מהשלום", ומוסיפים "החלת הריבונות על יהודה ושומרון תקדם אף היא את השלום, ואנחנו קוראים ליישמה".

גם במערכת הפוליטית לא כולם מרוצים, בלשון המעטה, מהמהלך.

ח״כ שרן השכל מהליכוד, צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "ברכות לרה״מ נתניהו ולנשיא טראמפ על ההישג בהתחממות היחסים" והוסיפה "אך עם זאת אסור לחורר את ׳קיר הברזל׳ ולוותר על החתירה לריבונות. רק מדיניות של חזית איתנה ובלתי מתפשרת אל מול אתגרי המזרח התיכון מאפשרת לנו לבנות גשרים חדשים ביננו לבין העולם הערבי".

 

 

ח"כ נפתלי בנט צייץ בחשבון הטוויטר: ״אני מברך על ההסכם שייתן חותמת רשמית ליחסים הטובים הקיימים עם איחוד האמירויות, ומודה לנשיא טראמפ על פעולתו העקבית למען מדינת ישראל. ‏אני מברך הערב את השיח׳ מחמד בן זאיד על המנהיגות. לישראל יש הרבה לתרום לאזור וטוב שהיחסים בין המדינות כבר אינם בני ערובה של הסרבנות הפלסטינית. עם זאת, מצער שנתניהו החמיץ הזדמנות של פעם במאה שנה להחיל ריבונות ישראלית על בקעת הירדן, מעלה אדומים, בית אל ושאר ההתיישבות הישראלית. ‏טרגי שנתניהו לא אחז את הרגע, ולא אזר את האומץ להחיל ריבונות אפילו על סנטימטר של ארץ ישראל, אך הריבונות על שטחי מולדתנו עוד בוא תבוא, ממקום אחר״.

בנט. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

יושבי ראש שדולת א"י, ח"כ חיים כץ יו״ר מרכז הליכוד, וח"כ בצלאל סמוטריץ יו״ר האיחוד הלאומי פנו בקריאה: "אנו קוראים לראש הממשלה נתניהו לא לוותר על החלת הריבונות ביו"ש. השדולה סיימה לאחרונה להחתים רוב עצום של חברי הכנסת והשרים על עקרונות השדולה, ובראשם הדרישה להחלת ריבונות ללא הקמת מדינה פלסטינית וללא שום נסיגה מחבלי א"י. ראש הממשלה, יש לך מנדט מהציבור ומהכנסת להחיל ריבונות, אל תוותר על כך בשום אופן".

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' צייץ בחשבון הטוויטר שלו:

""הישג אדיר":
* וויתור על הזדמנות היסטורית להחלת הריבונות.
* החייאה מחדש של שיח שתי המדינות של השמאל אחרי שנים שהימין הוריד אותו מהפרק (תקשיבו לטרמאפ ולאמירויות).
* והכל בשביל לחתום על "הסכם שלום" עם מדינה שמעולם לא היתה איתנו במלחמה…
ביבי קלאסי. לא ימין ולא אמין".

ח״כ אופיר סופר (ימינה) צייץ: "כינון יחסים עם איחוד האמירויות זוהי בשורה מבורכת, אך לא צריכה לבוא על חשבון האינטרסים היותר חשובים שלנו, כמו החלת הריבונות בכל חבלי ארץ ישראל. רק מזכיר שזו הבטחת הבחירות של הליכוד והבטחתו של רה"מ עם הקמת הממשלה. ‏זה לא ימין".

https://twitter.com/ofir_sofer/status/1293943301507342339?s=20