צילום: Pexels

 

רבים מאתנו נתקלו במצב בו ביקשו חוות דעת נוספת לפני התחלת טיפול רפואי כלשהו, בין אם מדובר בטיפול שיניים פשוט ובין אם מדובר באבחנה רפואית שעלולה לשנות חיים. הסיבה העיקרית לכך פשוטה והגיונית – חשש מרשלנות רפואית. רשלנות רפואית בהיריון מתוארת כסיטואציה בה ניתן שירות רפואי במהלכה לא ננקטה רמת זהירות סבירה וחוסר הזהירות גרם לנזק למטופלת או לעוברה. חשוב ביותר לדעת מה הזכויות המגיעות במידה ונקלעתם למצב זה. על מנת לעמוד על העילות השונות לתביעה נחלק את הזכויות לשלבים שלפני ואחרי תהליך הריון ובמהלך הלידה.

זכויות לפני היריון

נשים רבות המתכננות להביא ילדים לעולם מבצעות בדיקות רבות ומסתמכות על אבחנות הרופאים לפני ההיריון, במהלך ההיריון ואפילו במהלך הלידה. אך מה קורה במצב בו האבחנה שהתקבלה באחת הבדיקות אינה נכונה? האישה נאלצת לעיתים לקבל החלטות קשות שאף עלולות לחרוץ גורל עובר או גרוע מכך נמנעת מהאישה או מהורים בכלל האפשרות לקבל החלטה האם להביא את הילד לעולם, והכל על סמך אבחנה רפואית שגויה.

לפני כל היריון מומלץ לבצע בדיקות שונות כגון סקר מידע גנטי, בדיקות דם כלליות וככל שידועה בעיה כלשהי יש צורך בבדיקות נוספות. הרשלנות העיקרית הנובעת מבדיקות לפני ההיריון עלולה להתקיים בביצוע בדיקות סקר מידע גנטי – בדיקות המתבססות על מוצא וגיל ומטרתן איתור או שלילה של נשאות סמויה למחלות גנטיות. כאשר מתקיימת רשלנות רפואית במהלך הבדיקה הדבר עלול להוביל להולדת תינוק החולה במחלה גנטית הפוגעת באיכות החיים שלו ושל בני משפחתו ולעיתים אף מדובר במחלות סופניות. רשלנות רפואית במצב זה מתסכלת ביותר מאחר וקיימים פתרונות רבים להולדת תינוק בריא על אף הבעיה הגנטית כגון טיפולי פוריות או פונדקאות.

במרבית הפעמים הרשלנות מתגלה רק לאחר הולדת התינוק ולכן בתי המשפט מאפשרים להגיש תביעה ואף לקבל פיצויים בסכומים גבוהים במהלך שבע השנים שלאחר הולדת התינוק. תביעה זו מומלץ להגיש בסיוע עו"ד לרשלנות רפואית בהיריון.

זכויות במהלך ההיריון:

גם במהלך ההיריון מתבצעות בדיקות שונות כגון בדיקות אולטרא-סאונד, סקירת מערכות, סיסי שלייה, שקיפות עורפית, חלבון עוברי, בדיקת מי שפיר, העמסת סוכר ובדיקות נוספות. מטרתן העיקרית של הבדיקות היא לבדוק שההיריון תקין והעובר מתפתח בצורה תקינה. במצבים בהם מתברר כי העובר במצוקה או שהוא אינו מתפתח "כמו שצריך" על האישה להחליט האם לבצע הפלה או "לידה שקטה" וזאת על מנת למנוע מצב בו היוולד ילד חולה או בעל מומים אשר יחיה חיים של סבל ואיכות חייו שלו ושל הסובבים אותו תיפגע.

אף בסיטואציה זו, כאשר התקבלה תוצאה שגויה באחת הבדיקות ונולד ילד חולה, קיימת להורים הזכות להגיש תביעה לבית המשפט ולקבל פיצויים. בנוסף, חלק מהבדיקות הינן בדיקות רגישות כגון דיקור מי שפיר, בדיקות כאלו עלולות לגרום נזק בלתי הפיך לעובר וקיימת להורים האפשרות לתבוע. במצבים בהם נולד ילד בעל מום קשה ביותר הגורם לו כאבים קשים והילד נותר סיעודי למשך כל ימי חייו, שמורה הזכות להורים לתבוע מכוח המושג המשפטי "הולדה בעוולה" שמשמעותו היא כי הילד שנולד חי חיים מלאי סבל וכאבים עזים ועדיף היו לו כי לא היה נולד.

זכויות במהלך הלידה:

במהלך הלידה לרופאים יש תפקיד חשוב בבדיקה שהלידה מתנהלת כשורה וכי אין מצוקה כלשהי לעובר. על הרופאים חלה האחריות להחליט באופן מידי מהי הדרך הטובה והבטוחה ביותר לבצע את הלידה על מנת לא להסב נזק ליולדת או לתינוק ולעיתים מדובר בהחלטות של חיים ומוות.

במהלך ההיריון ובמהלך הלידה על הרופאים להיות קשובים ביותר לתלונותיהן של הנשים כאשר מתלוננות כי לא אינן מרגישות תנועות עובר או שהן חשות ברע, לעיתים רבות תלונותיהן עלולות להעיד על מצוקה שקיימת לעובר או לאישה. במצב בו נגרם נזק לתינוק עומדת להורים הזכות לתבוע בגין הרשלנות הרפואית שגרמה לנזק. כמו כן עומדת לילד עצמו זכות לתבוע עד הגיעו לגיל 25.

לסיכום, תהליך ההיריון והלידה הינו תהליך ארוך ורגיש ביותר המשנה חיים לטוב ולרע. לרופאים חלק חשוב בקבלת ההחלטות של ההורים העתידיים מאחר וההורים מסתמכים על אבחנות הרופאים. לכן, קמו להורים שנפגעו כתוצאה מרשלנות רפואית הזכות לתבוע פיצויים לבית המשפט. אפילו לילדים עצמם  אשר נגרם להם נזק בלידתם קמה הזכות לתבוע בגין הרשלנות הרפואית. בהקשר זה חשוב לדעת כי לצורך תביעת בגין רשלנות רפואית יש להוכיח נזק שנגרם. מדובר בנזק כלכלי אך לא רק, ניתן לתבוע גם בגין בנזקים נפשיים שנגרמו כתוצאה מאובדן, כאב וסבל או עוגמת נפש.

כתב: אימבר כהן חברת ריגו מרקטינג

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20