הייצוא הביטחוני של הסתכם ב-2016 בכ- 6.5 מיליארד דולר – עלייה של כ–800 מיליון דולרים בהיקפי העסקאות שנחתמו, המהווה עלייה של 14% לעומת 2015.  כך לפי נתונים שפרסם היום (ד’) ראש אגף היצוא הביטחוני במשרד הביטחון תת-אלוף (מיל’) מישל בן ברוך. זאת השנה השנייה ברציפות של עלייה בהיקף הייצוא הביטחוני מישראל לעולם. אחת הסיבות לעלייה נעוצה בסדרת הקלות רגולטיביות על הייצוא של התעשיות הבטחוניות לחו”ל לחו”ל מצד משרד הביטחון.  
מזל"ט שובל של התעשייה האווירית. צילום: צחי בן-עמי/ פלאש 90
מזל”ט שובל של התעשייה האווירית. צילום: צחי בן-עמי/ פלאש 90
הייצוא הביטחוני לאפריקה זינק בכ–70% והייצוא לאירופה נמצא בשיא של העשור והגיע ב-2016 לכמעט 1.8 מיליארד דולרים. העלייה בייצוא לאירופה מיוחסת בעיקר לאיומיי הטרור המתגברים, ולהשתתפות חלק מהצבאות האירופיים בלחימה נגד דאעש. עלייה נרשמה גם בכמות הייצוא הבטחוני למדינות דרום-אמריקה, זאת במסגרת חידוש היחסים הדיפלומטיים של ישראל עם מדינות האזור אשתקד. עם זאת, רוב הייצוא הביטחוני מופנה ליבשת אסיה, ובייחוד להודו. במהלך השנה החולפת נחתמו חוזים מול מדינות אסייאתיות בהיקף של 2.6 מיליארד דולרים, עליה של כ-300 מיליון דולרים בהשוואה ל-2015.

התעשיות הביטחוניות חתמו בשנה החולפת על עשרות עסקאות, המידע שפורסם נוגע לחוזים חדשים שנחתמו מול צבאות זרים וארגונים ברחבי העולם. 20% מהעסקאות כללו השבחת כלי טיס, 18% אמצעי תצפית, 15% טילים ומערכות הגנה אווירית, 13% תחמושת ועמדות נשק, 12% מכ”מים וכ-8% מערכות מודיעין וסייבר.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.