מסרב להודות בכישלון. ארז אלדשטיין. צילום: פלאש90
מסרב להודות בכישלון. ארז אלדשטיין. צילום: פלאש90

 

הכדורסל הישראלי ספג מכה אנושה. ראשי איגוד הכדורסל נלחמו תקופה ארוכה כדי להביא לישראל את משחקי היורובאסקט והשקיעו 30 מיליון שקלים באירוח האליפות. התקווה הגדולה הייתה שנבחרת ישראל תנצל היטב את יתרון הביתיות כדי להעפיל לשלב שמינית הגמר ולהמשיך לשלב הנוקאאוט של אליפות אירופה באיסטנבול. אחרי ההפסד הכואב אתמול נגד גאורגיה שמנע סופית מישראל את העלייה לשמינית הגמר, הנבחרת של ארז אדלשטיין הגיעה למשחק האחרון בשלב הבתים נגד הנבחרת החלשה בטורניר, לפחות עד הטורניר, והפסידה. מה זה הפסידה, הובסה, הושפלה. אפילו נבחרת אוקראינה הופתעה מהקלות בה הביסה את ישראל ביד אליהו, 88:64 וחגגה בהיכל עלייה לשמינית הגמר.

נבחרת ישראל סיימה את שלב הבתים עם 4 הפסדים וניצחון אחד בלבד. משחקי ההכנה לפני האליפות גרמו לכולם להאמין שהנבחרת של ישראל תסיים בקלות בין ארבע הראשונות בבית אבל כבר במשחק הראשון נגד נבחרת איטליה, השחקנים של אדלשטיין הציגו יכולת חלשה והבעיות רק הלכו וגדלו ממשחק למשחק. גם הניצחון על גרמניה היה מקרי וחד פעמי בעזרת השופטים. הריצה של אוקראינה 2:30 הייתה כבר שיא ההשפלה עבור נבחרת ישראל שהציגה את המשחק הגרוע ביותר וגרמה למבוכה גדולה לאוהדים שמילאו את היכל הספורט במשחקי הנבחרת באליפות והתאכזבו ממשחק למשחק.

ליאור אליהו בתבוסה לאוקראינה החלשה. צילום: איגוד הכדורסל
ליאור אליהו בתבוסה לאוקראינה החלשה. צילום: איגוד הכדורסל

 

המאמן ארז אדלשטיין נראה ונשמע שבור בסיום המשחק ואמר: "פתחנו את המשחק טוב מאוד, אמרנו שנלך על שתי חמישיות אחרות. ניסינו הרכב מסויים שגרם לנו לקריסה מנטאלית שלא אהבתי אותה. זה חוסר כבוד לקהל שבא לפה, זו לא הנבחרת שהייתה בצלמי בארבע השנים האחרונות. כשיש רמת תסכול גבוהה לפעמים יש את השבירה הזו. לפעמים כשזה לא חשוב, אז שחקנים בורחים מאחריות. לא אהבתי את זה. אני לא יכול להגיד את המילה כישלון. לא הייתה התבזות גם מול איטליה, לא צריך להצטדק, דיברנו על זה ונמשיך הלאה. המסקנה העיקרית שלי מהטורניר הזה היא שיש לנו כדורסל ישראלי טוב. אתמול היה המשחק הכי טוב שלנו בקמפיין, מבחן הדרך הוא חשוב בשבילי. מי שלא יודע להפסיד, לא יכול גם לנצח".

צריך הרבה חוצפה כדי לומר שנבחרת ישראל לא כשלה. ועוד בביתה לעיני הקהל הגדול והחם. אם מאמן הנבחרת לא מבין מה זה כישלון עבור הנבחרת שלו, הבעיה של הנבחרת ואיגוד הכדורסל הרבה יותר גדולה. למרות דעתו של המאמן, היה כאן כישלון. אפילו ענק, ההיגיון אומר שכל הצוות המקצועי חייב ללכת הביתה. השאלה הכי מסקרנת היא איך הנבחרת נכשלת ומתבזה כאשר שלושה מאנשי המקצוע המוערכים ביותר בכדורסל הישראלי, פיני גרשון, ארז אדלשטיין ודן שמיר עובדים בנבחרת ישראל. הראשון מנהל מקצועי, השני מאמן והשלישי עוזר. יכול להיות שמי שמבלה תקופה ארוכה באולפני הטלוויזיה כפרשן מתקשה לחזור לתפקיד המאמן. ויכול להיות, כמו בכדורגל, שהבעיה היא לא תמיד רק במאמן אלא בשחקנים. הבעיה הגדולה בדיוק כמו בכדורגל, היא שגם באיגוד הכדורסל כבר ניסו הכל. עכשיו יחזרו להתחלה ויתחילו מחדש.

במשחק בו כספי ומקל קולעים 3 נקודות כל אחד, במשחק על הכבוד של הנבחרת מול אלפי אוהדיה, זה לא כישלון. זה הרבה מעבר.

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20