בית הדין הצבאי ביפו הרשיע את הלוחם אלאור אזריה בהריגה, וגזר אליו 18 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. המערכת הפוליטית סוערת בעקבות גזר הדין. מי שנשמעים כקיצוניים ביותר מהצד השמאלי של המתרס הם חברי הכנסת מהרשימה המשותפת. "פסק דין עזריה המגוחך, אך פשוט ונאמן לתרבות הערכית של הצבא הישראלי ושל המדינה היהודית: רצח פלסטיני לא מהווה פשע, במקרה הרע זו עבירה קטנה בבתי המשפט, וגבורה בעיני הקהל הישראלי", הגיבה ח"כ חנין זועבי.

ח"כ חנין זועבי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ חנין זועבי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לדבריה, "בשנה האחרונה עשרות ואולי מאות פלסטינים הוצאו להורג ללא משפט ע"י חיילים ואנשי כוחות הביטחון, שתמיד טוענים 'להגנה עצמית אל מול סכנה ממשית'. הם לא נעצרים ולא נחקרים. הפתרון אינו לשפוט את עזריה, כי הוא חלק מהמערכת. הפתרון, זה לשפוט את שולחיו, שלטון שלם וראש ממשלה שהופך פשעי מלחמה, מצור, והרג לדרכי קבע".

זועבי הוסיפה ואמרה כי "הרבה 'עזרים' נחנכים על תרבות של הרג של פלסטינים. לכן חשוב לשפוט את מפקדי הצבא, וכל תומכיהם, שהצמיחו את עזריה ודומיו".

ח״כ יוסף ג'בארין: "היה צריך להגיש כתב אישום על רצח"

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר בתגובה: "בהחלטת ההרשעה בית-הדין הצביע בבירור על החומרה שהשופטים מייחסים להתנהגותו של אזריה, ואין ספק לנו שהיה מקום מלכתחילה להגיש כתב אישום על רצח".

ח"כ יוסף ג'בארין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ יוסף ג'בארין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

לדבריו של ג'בארין, העונש אינו משקף את חומרת המעשה "והוא מעביר מסר קשה שדמו של הפלסטיני הינו הפקר. המקרה של אזריה אינו בבחינת מקרה בודד, אלא חלק מתופעה רחבה יותר בצבא אשר נתמכת על-ידי הדרגים הפוליטיים, וניזונה מחוסר מיצוי הדין עם החיילים".

ג׳בארין הוסיף כי לפני כחודש הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות התבטאותו כי ראוי להעניק חנינה לאזריה. "הדגשתי כי התבטאותו של נתניהו מקימה חשד לביצוע עבירות שיבוש הליכי משפט, זילות בית משפט, ועבירת הסוביודיצה האוסרת כל פרסום שיש בו כדי להשפיע בצורה פסולה על עניין פלילי התלוי ועומד בבית המשפט או על תוצאותיו", אמר, והסביר כי "נראה כי גזר הדין הושפע מהתבטאותו של ראש הממשלה ושרים נוספים".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20