23:37 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > זועבי: "העיקר שלא תהיה מדינה יהודית"

זועבי: "העיקר שלא תהיה מדינה יהודית"

חשיפת NRG: במפגש עם פעילים אנטי-ציוניים בברן הסבירה הח"כית כי חזונה הוא מדינת פלסטין ולצדה מדינת כל אזרחיה

שתי מדינות או מדינה אחת? "אף אחת מהן לא יכולה להיות מדינה יהודית". כך אמרה חברת הכנסת חנין זועבי ב"מסע הסברה" שקיימה לפני חודשים אחדים בשוויץ. במפגש עם קהל אנטי-ציוני בבירה ברן הסבירה זועבי את תפיסת עולמה באריכות.

בכנס, שאת תוכנו חשף כתב NRG ישי פרידמן, טענה זועבי כי הפלסטינים צריכים לשקול מחדש את המדיניות הפוליטית בעשרים השנים האחרונות – כולל את הסכמי אוסלו. לדבריה, לצד מדינת פלסטין שתקום, צריכה לקום מדינת כל אזרחיה – שלא תהיה ציונית או יהודית.

פלסטין לצד מדינת כל אזרחיה. ח"כ זועבי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
פלסטין לצד מדינת כל אזרחיה. ח"כ זועבי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"החזון שלי הוא צדק ושחרור", צוטטה זועבי, "אני לא רוצה להגיד מה הנוסחה – מדינה אחת או שתיים. זו שאלה טכנית מבחינתי. אבל אפילו אם אנחנו מדברים על שתי מדינות, אף אחת מהן לא יכולה להיות מדינה יהודית. שתיהן חייבות להיות דמוקרטיות.

"אנחנו לא יכולים להסכים עם רעיון המדינה היהודית. התוכנית הפוליטית של המפלגה שאני מייצגת מדברת על שתי מדינות – מדינה אחת לכל אזרחיה, שהיא מדינה לא ציונית, לא יהודית ובגבולות 1948. לצדה תקום מדינה פלסטינית, עם זכות השיבה.

"אם שתי המדינות הדמוקרטיות הללו, כולל זכות השיבה וירושלים כבירת פלסטין, ירצו לפתח יחסים ביניהן ויגיעו להבנה כמדינה אחת – הדבר אפשרי. אבל איני יכולה להסכים למדינה אחת ולהשאיר את המתנחלים וההתנחלויות בגדה המערבית. זכות השיבה, מדינות דמוקרטיות, שום לגיטימציה לציונות או למדינה יהודית – ואז אפשר יהיה לבחור אם העקרונות האלו מתאימים למדינה אחת או לשתי מדינות. לא אכפת לי".

אם חוק ההדחה יעבור – להחרים את הכנסת

פרידמן כתב גם כי זועבי נשאלה גם אם היא אינה מעניקה לגיטימיות לכנסת בעצם ישיבתה בבית הנבחרים הישראלי. היא השיבה כי מדובר ב"טיעון הגיוני, אך איני חושבת כך אם זה היה המקרה, אז ישראל לא הייתה טורחת לרדוף אותנו ולנסות לפסול אותנו. אנחנו לא מייצגים את המדינה היהודית בכנסת. אני מייצגת את העם שלי בכנסת".

פרידמן. צילום: שביעי
פרידמן. צילום: שביעי

מנגד, איימה זועבי כי אם יעבור חוק המאפשר ל"תשעים חברי כנסת יהודים", כלשונה, לפסול אחד מחבריהם, אזי על המפלגות הערביות להחרים את בית הנבחרים. "ולהגיד את האמת", אמרה זועבי, "אין קונצנזוס סביב הנושא הזה במפלגות הערביות. וזו אחת הבעיות שלנו".

לדברי פרידמן, זועבי טענה שישראל שולטת בערים פלסטיניות בלי שצה"ל נוכח בהן: "לפני אוסלו הישראלים היו צריכים להתאמץ כדי לדכא, גם באינתיפאדה הראשונה וגם בשנייה, אך עכשיו לא. זו הבעיה שלנו עם התיאום הביטחוני הפלסטיני. כל כך קל לדכא את הפלסטינים ולשלוט בהם, אף בלי נוכחות פיזית של הצבא הישראלי בערים הפלסטיניות. אין כיום נוכחות פיזית של הצבא הישראלי ברמאללה ובבית-לחם", אמרה זועבי.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פט-סגל

"יש פה שיבוש מערכות, המדינה היא לא מדינת משטרה"

הפטריוטים מגיבים לפרסומים כי המפכ"ל מאשים את נתניהו במעקב אחרי חוקרי להב 433: "משטרה לא יכולה לדבר על הרשות הפוליטית. נקודה. סוף"