השבוע נערך בהר הרצל טקס מיוחד לעילוי נשמת קדושי קהיר – חבורה של יהודים תושבי מצרים, שנלכדו והועמדו לדין בקהיר בעקבות פעולות חבלה כושלות שביצעו על פי הוראות של המודיעין של צה"ל בשנות החמישים של המאה הקודמת, לימים נקראה עסק הביש. בטקס שאורגן על ידי הקרן להנצחת קדושי קהיר השתתפו ניצולים מאותה תקופה, בני משפחה של הנופלים ועוד. בנוסף לכך השנה לראשונה תלמידי מגמת משטרה בכפר הנוער הדתי הודיות היו משמר הכבוד בטקס. לאחר מכן תלמידי המגמה התקבצו סביב שאול לוי בן ה90 שגדל במצרים וסיפר לתלמידים על החיים בקהיר באותה תקופה ועל חוויותיו מהכלא המצרי בו שהה למעלה משנה. לימים לוי הפך לניצב ולמפקד מחוז צפון במשטרה.

חושן אביטן תלמידת כיתה י' מכפר הנוער הודיות שהשתתפה בטקס, ציינה "היה טקס מאוד מרגש בו זכינו להיות משמר הכבוד ולכבד את זכרם של אלו שהקריבו עצמם למען מדינת ישראל. זכינו גם לפגוש ניצולים מאותה תקופה ועולים ממצרים, שסיפרו לנו קצת על מה שהיה שם ואילו מבצעים נועזים הם ביצעו".

מנהל כפר הנוער הודיות הוסיף כי "לכל אורך השנה אנו מפגישים את תלמידינו עם דור מקימי המדינה. עם ניצולי שואה, לוחמי מחתרות, והשבוע עם ניצולי קהיר. אנו רואים חשיבות רבה במפגשים אלו ומאמינים כי החיבור העמוק לשורשים שלנו, הם המתכון לצמיחה ופריחה של התלמידים שלנו בעתיד. אני רוצה להודות לפרופ' נחם אילן שהגיע לכפר וסיפר לתלמידים על קדושי קהיר וגייס אותם למשמר הכבוד. כמו כן אני רוצה להודות לקרן להנצחת קדושי קהיר על הזכות לקחת חלק בהנצחת הגיבורים של מדינת ישראל".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.