במהלך השנים 1947-1949 התחוללה מלחמת העצמאות של ישראל. שכנינו מכנים אותה הנכבה (النكبة). הנכבה, על פי לאומנים ערבים-פלשתינים או סתם מתנגדי הציונות, היא האסון הנורא שאירע מאז מאורעות מלחמת העולם השניה. נראה כי אותם לאומנים ערביים תפסו בעלות על מושג ה'' וכתוצאה מכך ישנה התעלמות מוחלטת, הן של התקשורת והן של המוסדות להשכלה גבוהה בנוגע לנכבה היהודית. מדובר על למעלה מ-800,000 יהודים שנושלו מרכושם וגורשו או אולצו לעקור ממדינתם הערבית – רק בשל יהדותם. הבעיה החמורה יותר היא שלא רק התקשורת העולמית ופוליטיקאים אנטי-ישראלים מתעלמים מאירועים קשים אלה – הרי שגם בינינו, הפוליטיקאים הישראלים, תלמידי בתי הספר ואפילו צאצאי הפליטים – לא רבים יודעים שהתרחשה יהודית שהיתה גדולה בחומרתה מהנכבה הפלשתינית.

הפגנות יום הנכבה. צילום: לע"מ.
הפגנות יום הנכבה הפלשתינית. צילום: לע"מ.

 

כך התבצעה הנכבה ביהודים
גירוש היהודים ונישולם מרכושם התרחש בעיקרו לאחר הצעת החלוקה של האומות המאוחדות ב-29 בנובמבר 1947. אז גם פרצה מלחמת העצמאות של מדינת ישראל. בתקופה זו חיו במדינות ערב השונות קרוב ל-900,000 יהודים. הסכמת האומות המאוחדות להקמתה של מדינה יהודית בפלשתינה ולאחר מכן כשלונם של צבאות ערב לחסל את היסוד היהודי בה – חתם את הגולל על קהילות יהודיות עתיקות אלה – שרבות מהן היו קיימות עוד טרם לכיבוש הערבי בהן. שגריר מצרים באו"ם, דיבר בשמם של מדינות ערביות רבות והכריז זאת בריש גלי: "אם תתקבל תוכנית החלוקה, האנטישמיות במדינות ערב תהיה קשה יותר מאשר בגרמניה, האו"ם יישא באחריות לטבח של מספר רב של יהודים". בשנת 1949 נקבע על ידי הממשלות הערביות בבירות: "כאשר ישראל תסרב לקלוט בחזרה את הפליטים הערבים, ממשלות ערב תגרשנה את היהודים החיים במדינותיהן". ממשלות מדינות ערב, לא רק איימו – אלא גם ביצעו. כל מדינה בדרכה היא:

בבחריין, עם קבלת תכנית החלוקה נערכו הפגנות אנטי יהודיות ובמהלכן הושלכו אבנים על מוסדות יהודים, וחודש לאחר מכן נערך פוגרום ביהודים שמהלכו נהרס בית הכנסת המרכזי. יהודי בחריין נאלצו לנטוש את המדינה.
בלבנון בשנת 1950 הונחה פצצה בבית הספר היהודי בביירות בה נהרג מנהל בית הספר. מלחמות האזרחים החוזרות ונשנות במדינה כללו כמובן גם פגיעות ביהודים. פגיעות אלה גרמו ליהודי לבנון להגר ממנה לישראל.

בלוב, התרחש פוגרום בשנת 1945 שגבה את חייהם של 130 יהודים, מאות רבות של פצועים ואלפי מחוסרי גג – וכן תשעה בתי כנסת  וכ-1000 בתי עסק הרוסים. פוגרום נוסף התרחש בשנת 1948 שהוביל לעלייתה של רוב הקהילה לישראל. שארית הפליטה ספגה פוגרום נוסף בשנת 1967 ולאחר מכן הוכרז כי על היהודים לצאת מהמדינה ללא רכושם. יהדות מצרים סבלה מהתעללות שהתגברה לאחר מלחמת העולם. התעללות זו כללה פוגרומים בשנים 1945 ו-1947 ומלבד רצח יהודים גם מעצר יהודים ללא עוול בכפם והלאמת רכושם. כמחצית מהקהילה נטשה את המדינה טרם שנת 1950. מבצע "קדש" בשנת 1956, בו נחלה מצרים תבוסה, גררה מעצר המוני של יהודים ולאחר מכן גירושם תוך החרמת רכושם לטובת המדינה.

עולים ממרוקו במחנה פרדס חנה. צילום: לע"מ.
עולים ממרוקו במחנה פרדס חנה. צילום: לע"מ.

גם במרוקו התרחשו פרעות שגרמו ליהודים לעקור בעיקר לכיוונה של מדינת ישראל הצעירה ומקרים רבים של התעללות נמנעו בעיקר בשל התערבותו של השלטון הצרפתי במדינה. בעיראק נושלו היהודים מנכסיהם לאחר כישלון מדינות ערב במלחמת 1948, והחל משנת 1949 עודד ראש הממשלה את היהודים להגר תוך השארת רכושם במדינה. בהמשך הוצאו יהודים להורג בשל פעילות ציונית מוכחת או לא והולאמו מרבית מנכסי היהודים במדינה. מרבית היהודים שנותרו ללא רכוש – נאלצו לנטוש.

זוהי רק רשימה חלקית של מאורעות הדמים והנישול שהיו מנת חלקם של יהודי ארצות ערב. כאשר בין השנים 1945-1970 חוסלו כל הקהילות היהודיות שהיו קיימות זה אלפי שנים. רכוש הקהילות הולאם לטובת המדינה או (כפי שטענו) לטובת הפליטים מפלשתינה. היהודים הגיעו למדינת ישראל הצעירה וחיו שנים במחנות פליטים – אותם כינינו בשם המכובס "מעברות". פיצוי עבור רכושם הגזול מעולם לא התקבל, הם נאלצו להתאקלם בקרב אוכלוסיה שראתה בהם במשך שנים אזרחים סוג ב' והגרוע מכל – סיפורם נשכח מהתודעה הלאומית הישראלית.

הנכבה היהודית מול הנכבה הפלשתינית
כידוע בשנת 1947 הכריזו מדינות ערב, ובניהן ערביי פלשתינה מלחמת שמד על היהודים בין הירדן לים. הקואליציה הערבית לא צלחה ומדינת ישראל שרדה. המלחמה גררה את גירושם / מנוסתם של אלה שביקשו להמית את היהודים בארץ. לעומת זאת, יהודי ארצות ערב גורשו או הוברחו כנקמה על תבוסת הצבאות הערבים במלחמה. כמו כן, כמות הפליטים הפלסטינים עומד על כ-711,000 נפש לעומת הפליטים מארצות ערב שעומד על כ-800,000. מבחינה כספית רכוש הפליטים היהודים שהולאם הוערך בשנת 2007 ב-6 מיליארד דולר לעומת הרכוש הפלשתיני שהוערך בכ-4 מיליארד בלבד בעוד סכומי הסיוע של אונר"א לטובת הפליטים הפלסטינים במהלך השנים הינו 13.7 מיליארד. מבחינת שטחי מולדת שנלקחו מהפליטים קשה להעריך את שטחי האדמה של יהודי ארצות ערב, אולם במדינות ערב חיו בשנות ה-40 כ-58 מיליון נפש בשטח של כ-7 מיליון קמ"ר. חישוב גס של כמות היהודים (850,000) ביחס לכלל האוכלוסייה, מעניק ליהודים שטח גזול של 102,000 קמ"ר. שטחה של מדינת ישראל כולה (כולל שטחי יהודה, שומרון ורמת הגולן) הינו כ-28,000 קמ"ר רבוע בלבד. כל שהיהודים "גזלו" רק כ-25% בטחי האדמות המגיעות להם על פי חוק.

שר החינוך נפתלי בנט. האם בקדנציה שלו  הנכבה היהודית תיכנס לתוכנית הלימודים?
שר החינוך נפתלי בנט. האם בקדנציה שלו הנכבה היהודית תיכנס לתוכנית הלימודים?

 

לזכור את הנכבה היהודית
צאצאי הפליטים ממדינות ערב שואפים בראש ובראשונה להכיר באסון שהם חוו בעיקר בשנות ה-40 וה-50. יש להכניס את הנושא לתוכניות הלימוד במדינת ישראל. על התלמיד הישראלי להכיר את פרעות קישינב שאירעו בתחילת המאה הקודמת – אולם עליו לדעת ולהכיר גם את מאורעות הפרהוד בעיראק של 1941, מאורעות קהיר ואלכסנדריה, פרעות טריפולי של 1945, פרעות עדן של 1947 ועוד מאורעות נוספים שמהווים חלק בלתי נפרד מההיסטוריה היהודית והציונית. כמו כן, טענות אלה בדבר פליטותם של היהודים חשובות מאוד בכל משא ומתן אפשרי בין מדינת ישראל לאחת ממדינות ערב, שהרי עיקר טענות העולם הערבי בסירובו לנורמליזציה עם ישראל הינה סוגיית הפליטים הפלשתינים. חשוב גם כן להכיר ולהבין את הנתונים שצוינו כהשוואה בין הפליטות הפלשתינית שהפכה לתחום מומחיות לבין הפליטות היהודית שנשכחה כמעט, על מנת להשיב בחזרה לטענות ברמה הפוליטית ובכל רמה אחרת בנוגע לגזילת אדמות ורכוש שכביכול ביצעו היהודים בשטחי האומה הערבית או הפלשתינית.

איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.