ימים אחדים לאחר הניסוי הבליסטי האחרון של , ארה"ב זיהתה פעילות חריגה של צבא , כך דווח ברשת CNN.

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג' און מרוצה מתוצאות הניסויים הקודמים. צילום: רויטרס
מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג' און מרוצה מתוצאות הניסויים הקודמים. צילום: רויטרס

עפ"י הדיווח מדובר בפעילות "בלתי רגילה וחסרת תקדים" של ניסיון שיגור טילים מצוללות שמטרתו לבחון את מערכת "השיגור הקר" של טיל בין יבשתי. המערכת משתמש בקיטור בלחץ גבוה כדי לשגר את הטיל בטרם יוצת המנוע, זאת על מנת שכלי השיט לא ייפגע בעת השיגור. ביום ראשון ערכה המדינה הטוטאליטרית את הניסוי במספנת סינפו. עפ"י דיווחים למדינה הדיקטטורית 70 צוללות, אך ממרביתן לא ניתן לשגר טילים.

כזכור ביום שבת שידרה הטלויזיה הקוריאנית תמונות של שיגור הטיל הבליסטי הבין יבשתי Hwasong-14. לטענת הקוריאנים הטיל מסוגל לפגוע בכל נקודה בארה"ב. הטיל ששוגר בשישי טס 47 דקות ו-12 שניות ועבר 998 קילומטרים וחדר חזרה את שכבת האטמוספירה.  אמר כי "זו הייתה אזהרה חמורה לארצות הברית שאינה חסינה מפני הרס אם תנסה לתקוף".  גורמים אמריקנים אישרו את האפשרות לפגיעה צפון קוריאנית ברוב שטחה של ארה"ב.

שיגור הטיל ביום שישי בצפון קוריאה. צילום: רויטרס
שיגור הטיל ביום שישי בצפון קוריאה. צילום: רויטרס

בתגובה לשיגור ערכו ארצות הברית וקוריאה הדרומית תרגיל צבאי משותף בירי אש חיה. הפנטגון מסר כי בתרגיל נורו טילים לתוך "המים הטריטוריאליים של קוריאה הדרומית ולאורך החוף המזרחי". בנוסף, ארה"ב הצהירה כי שלחה מפציצי ה-B-1B מהבסיס האמריקני בגואם בשיתוף מטוסי קרב יפנים ודרום קוריאנים לחלוף מעל שטחה של צפון קוריאה.

נשיא ארצות הברית טראמפ אמר אתמול כי הממשל שלו "יוכל לטפל בקוריאה הצפונית", אך לא הרחיב מה בכוונתו לעשות. "נטפל בהם, נוכל לעשות זאת", אמר הנשיא לתקשורת, "נטפל בהכל". דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמר אתמול כי "כל האפשרויות על השולחן" בהקשר של פיונגיאנג.

הנשיא האמריקני אמר כי "זהו מעשה פזיז ומסוכן של המשטר הצפון קוריאני שהוא האיום הדחוף ביותר והמסוכן ביותר לשלום העולם. הנשקים והניסויים מבודדים אותה עוד יותר, מחלישים את כלכלתה ופוגעים באנשיה". טראמפ הוסיף כי ארה"ב "תנקוט בכל הצעדים שיידרשו כדי להבטיח את ביטחונם של האמריקנים ולהגן על בנות בריתה באזור".

טראמפ לא חסך ביקורת גם מסין וצייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "מאוכזב עמוקות" מההתנהלות של בייג'ינג בסוגיה הצפון קוריאנית. "המנהיגים הטיפשים שלנו בעבר אפשרו לסין להרוויח מאות מיליארדי דולרים בשנה בעסקאות, אך היא לא עשתה כלום עבורנו בעניין צפון קוריאה. לא ניתן לזה להמשיך, סין יכולה לפתור את הבעיה בקלות".

המפציצים האמריקנים מעל שמי צפון קוריאה. צילום: צבא ארה"ב
המפציצים האמריקנים מעל שמי צפון קוריאה. צילום: צבא ארה"ב
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.