מהומות בקיבוץ מזרע. צילום: אורן עינב

מהומות באירוע '' בקיבוץ מזרע שבצפון: אמש (ה') הגיעו חברי ארגון השמאל הקיצוני לקיבוץ בו ניסו להעביר הרצאה, אך זכו פעם אחר פעם להפרעות מהקהל. בשלב מסוים אמר פעיל הארגון, , שהעביר את ההרצאה כי " זה המפגש הכי עוין שהיה לי מאז שאני מרצה ב"שוברים שתיקה".

כפי שניתן לראות בתיעוד שמפורסם לראשונה באתר ערוץ 20, אבן פז מתקשה להעביר את המצגת הרגילה שלו. כשאמר כי "הצבא אינו קובע את המדיניות, אלא הממשלה", אחד מחברי הקיבוץ השיב כי יש לערוך על כך שיח פנימי בישראל, "מצביעים ומחליפים את השיטה, כמו במדינה דמוקרטית". בשלב זה ההרצאה הפכה לזירת התנצחות בין חברי הקיבוץ, שלא עודכנו על אופי האירוע שייערך במועדון החבר המקומי, מה שגרם להפסקת ההרצאה.

חבר הקיבוץ, צור לביא, אמר בשיחה עם ערוץ 20 כי "הבעיה עם שוברים שתיקה היא שהוא ארגון לא לגיטימי ואנטי דמוקרטי. את כ"ך הוציאו מחוץ לחוק ואותם עוד לא. היה ארגון דומה להם, שמאלני רדיקלי, הדרך לניצוץ. את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית הוציא מחוץ לחוק. הוא מערער על הדמוקרטיה ופונה למדינות בחו"ל. הכסף מגיע מחו"ל, אף גוף ישראלי לא מממן את החבורה הזו, אפילו לא מרצ".

יו"ר ארגון '' אביחי שורשן, שהוזמן לשאת דברים מחוץ למועדון, אמר אמש כי חייבים לעשות הפרדה מוחלטת בין הוויכוח הפוליטי הפנים ישראלי שהוא ויכוח מכובד ואוי ואבוי שתושתק בו דעה. הדבר השני שבו עובר הקו האדום, שכדי להבהיר ולהעביר את הדעה הפוליטית שלהם חוצים את כל הקווים האדומים. אני חושב שאנחנו כחברה ישראלית צריכים לדעת להבחין בין מחלוקת פוליטית ובין טינוף על חיילי צה"ל, לקבל כספים מארגונים אנטישמיים ופרו פלסטיניים, מול זה נעמוד על רגלינו האחוריות".

 

מחאה גם מחוץ למועדון בקיבוץ

בשיחה עם ערוץ 20 הוסיף שורשן כי הוא גאה בקיבוץ מזרע, "שאי אפשר לומר עליו שהוא מעוז ימין (רוב מצביעי הקיבוץ תמכו בבחירות האחרונות במחנה הציוני, מרצ וב'יש עתיד' – ע"ל)", יודע להבחין. אנשים שהצביעו עבודה ומרצ, שחלקם מאמינים בחזרה לקווי 67' יודעים לומר שמה ששוברים שתיקה עושה זה מעשה שלא יעשה. השמאל צריך להבחין בין השמאל האמיתי, הציוני, ובין השמאל הרדיקלי".

שורשן סיפר עוד כי חברי הקיבוץ פנו ל"האמת שלי" בבקשה לעזרה, זאת לאחר שאחד מחברי הקיבוץ הזמין את ארגון השמאל הקיצוני להרצות במועדון המקומי. "אמרנו להם שמדובר בעניין פנים קיבוצי, וראוי שיעלו אותו לדיון בפורום פנימי משלהם. אסיפת החברים צריכה להחליט האם ראוי שארגון שיוצא נגד צה"ל יקבל במה במבנה ציבורי בקיבוץ. אם מישהו רוצה להזמין אותם לבית שלו, אף אחד לא יגיד לו מה לעשות, אבל אם מזמינים אותם למבנה ציבורי – זה קו אדום".

לדבריו, הוא הציע לערוך עימות עם ארגון השמאל הקיצוני, אך בשוברים שתיקה סירבו.

בשוברים שתיקה התעלמו מפניות ערוץ 20 לקבלת תגובה לכתבה.:עוד באותו נושא