שופטת, מסרונים, חוקר, פוזננסקים, רשות לניירות ערך
פוזננסקי וההתכתבות. צילום מסך: חדשות 10

 

פרסום המסרונים בין לתובע מטריד מאוד. הוא גורם לכל אחד מאתנו לחשוב עד כמה רחבות תופעות השחיתות והדילים במערכת המשפט. המקום שאמור להיות הכי נקי וטהור התגלה החודש בשיא ערוותו.

זה התחיל עם פרשת השופטת הילה שלא מילאה את חובתה הציבורית, המשיך בנשיאת העליון שלא התעקשה לחשוף את החשדות והעדיפה לוותר לשופטת שכפופה לה והשיא הגיע אמש עם חשיפה חשובה שהדגישה בין היתר את חשיבותה של עיתונות אמיצה שלא דופקת חשבון גם לאלה שבמגדל השן המשפטי.

חקירת שופטת השלום והתובע אמורה להיות קצרה ותכליתית. אם אין להם טענה ממשית להגנתם – חובה להדיח אותם מתפקידם בבושת פנים וגם להגיש נגדם קובלנה פלילית. שירגישו מקרוב את הפשפשים בתא המעצר. לנו, הציבור, אסור להתעסק רק בפרשה הזאת אלא להסתכל על התמונה המלאה.

הנשיאה חיות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

זה הזמן לדרוש מעמיקה, יסודית, שתבדוק איך באמת מתנהלת בישראל על כל רבדיה. אני מבטיח לכם שהבדיקה לא תעלה חרס. שנים ארוכות סיקרתי את תחום המשפט והפלילי. ביליתי שעות וימים בדיוני הארכות מעצר, במו עיניי ראיתי איך לא מעט שופטים מתמסרים לתביעה, ואחר כך לפרקליטות, והולכים כעיוורים אחרי הדרישות שלהם גם כשהן מופרכות.

מה באמת קורה בתיקים שנמצאים תחת צו איסור פרסום או בדלתיים סגורות? שם אין מי שיביא את זעקתם של החשודים והמורשעים. גם הסניגורים ניצבים לא אחת בפני שוקת שבורה, יודעים שהסיכוי להילחם ב”מערכת” אפסי. וכדאי באותה הזדמנות לחקור גם את תנאי העצורים, את שיטות החקירה ואת הקשרים, לעיתים האישיים והקרובים, בין השופטים לתובעים ולעורכי הדין.

ביהמ”ש העליון. צילום: פלאש 90

 

ואם כבר – אולי כדאי גם לחשוב שוב על הרכב הוועדה לבחירת שופטים. מדוע צריך להיות שם נציג של לשכת עורכי הדין? ולמה שופטים לוקחים חלק באירועים של לשכת עו”ד, בכנסים באילת ואיפה לא. שופט צריך להרחיק עצמו מעורכי דין שמופיעים מולו, לנתק קשר עם הלשכה ובטח עם מערכת התביעה. עדיף להם לשופטים שיתעסקו בפסיקה ולא בהשתכשכות בבריכה בכנס עו”ד באילת. ההפרדה הזאת חייבת להיות מוחלטת וברורה.

עד אז – חובה להקים ועדת בדיקה, כדי שאמון הציבור במערכת המשפט יחזור. כרגע הוא בשפל חסר תקדים, ובצדק,  ולשופטים, בכל הערכאות, יש חלק לא מבוטל בכך.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.