צילום: Pixabay

אנחנו ממליצים לא להסתפק באטרקציות הידועות של צפון , למשל הכנסיות החצובות בלליבלה ומתחם פאסיל גמב בגונדר ,אלא להינות מקצת יידישקייט באמצעות ביקור במקומות עם משמעות לעם היהודי, למשל באקסום שבה לפי המסורת (המקומית ולא היהודית) נמצא ארון הקודש עם לוחות הברית. אז הדקו חגורות כי אנחנו ממריאים לארץ הקפה האמיתית וערש האנושות הלא היא .

המתחם בראש גבעה שלטת ושימש כמטהו של קיסר אתיופיה דאז פאסילידס. המתחם כולל 6 ארמונות בסגנונות אדריכליים שונים שנבנו במשך כ-200 שנה החל מהמאה ה-17. המתחם הוכר ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית והוא כולל גם מרחצאות ו-7 כנסיות. הסיבות להקמת המתחם במקום שונות ומשונות (תלוי את מי שואלים) אבל גם כאן דבר אחד ברור – המקום שווה ביקור מיוחד.

אנחנו ממליצים גם לא להתעצל ולבקר באחד מבתי הכנסת של קהילת ביתא ישראל באזור. אמנם בתי הכנסת שוממים ונעולים (קצת בקשיש יגרום למקומיים לפתוח אותם עבורכם…), אבל הם מהווים עדות אילמת לגודלה ולחשיבותה של הקהילה היהודית באתיופיה. וטיפ מאיתנו – באזור בתי הכנסת ינסו המקומיים למכור לכם מזכרות עם מוטיבים יהודיים, אבל אנחנו ממליצים לא להתפתות וכבר אמרו חכמים "עניי עירך קודמים".

צילום: Pixabay

כנסיית גבירתנו מרים מציון

הכנסייה הזו נחשבת לכנסייה הכי עתיקה באתיופיה והיא מתוארכת למאה ה-4, השנה שבה התנצרו השליטים המקומיים. אבל הדבר הכי מעניין הוא שהכנסייה נחשבת לכנסייה הכי חשובה בעולם מסיבה אחת – לפי המסורת המקומית נמצא בה ארון הברית עם לוחות הברית שניתנו לעם ישראל בסיני.

אמנם יש כאלו שמפקפקים במסורת הזו ויש כאלו שדווקא מאמינים בכך, אבל דבר אחד ודאי – אין גישה ל"ארון הקודש" מלבד לכומר הראשי של הכנסייה שלא עוזב לעולם את משמרתו. אנחנו חושבים שזו הוכחה שמדובר בממצא חשוב (אחרת למה שומרים עליו בקפידה?), אבל אתם כמובן מוזמנים למקום להיווכח בעצמכם. במוזיאון הסמוך מוצגים לראווה ספרי וכתרי תורה ואין סיכום טוב מזה לטיול שכולו משמעות.

המתחם כולל 11 כנסיות שנבנו במאה ה- 12 ללא שימוש בכלים מכנים, כך שאם הוא מזכיר לכם את פטרה שבעבר הירדן אתם לא טועים בהרבה. המתחם הוכר כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו ונחשב לאחד מפלאי העולם המודרני, אבל ממש לא משנה איך תקראו לזה – המתחם מרהיב ביופיו ומהווה הוכחה לפלאי ההנדסה האנושיים. מסתבר שלפני 900 שנה עשו את זה לא פחות טוב מאיתנו.

צילום: Pixabay
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.