No Tag To Print

מרואן ברגותי פלאש 90
צילום ארכיון: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

זהירות: גנבים מעתיקים פרטי אשראי בכספומטים. כך תשמרו על הכסף שלכם

אתמול (א') שוב עצרה המשטרה שני תיירים בחשד להחזקת ציוד לזיוף כרטיסי אשראי. מדובר בתופעה רחבה, בה עבריינים מתקינים ציוד מיוחד בכספומט – וגונבים פרטים של כרטיסים. כל הפרטים, וגם הדרך לשמור על הכרטיסים שלכם

תופעה: 'תיירים' מגיעים לארץ כדי להעתיק כרטיסי אשראי במכשירי כספומט, ולהרוויח הון על חשבון הציבור.

רק אתמול (א') דווח על מעצר של שני תיירים ממזרח אירופה, שחשודים בהתקנת מכשירים לשכפול כרטיסי אשראי בכספומט בחולון. ברשות העצורים נתפסו מכשירים המשמשים לשכפול כרטיסי אשראי וצילום הקוד הסודי.

מעצר זה מתווסף למעצרים קודמים של תיירים המגיעים לארץ במטרה לבצע עבירות הונאה על ידי שכפול כרטיסי אשראי.

מדובר בתופעה. בבנק הפועלים סיפרו לערוץ 20 כי מאבטחי הבנק עורכים סיורים ומודאים שאין מכשירים כאלה על מכשירים. הבנק אף יוזם יחד עם משטרת ישראל מארבים בהם נתפסים גנבי אשראי.

האכיפה על שכפול נתוני אשראי אינה מרתיעה. למעשה, 'תייר' שהצליח במשך זמן ארוך להעתיק כרטיסי אשראי ולגנוב כסף, ולבסוף נתפס – פשוט יגורש מהארץ ויוחזר למדינה שממנה הגיע.

חשוב להבין את אופן הפעולה של הגנבים, כדי לדעת איך להיזהר מהם.

שני דברים דרושים כדי למשוך כסף מכספומט: כרטיס, וקוד שימוש.

העבריינים יודעים לייצר אמצעים טכנולוגיים שאותם הם מחביאים על עמדת הכספומט. אמצעי אחד הוא מצלמה סודית, שמכוונת אל לוח המקשים וקולטת את הקוד. האמצעי השני יודע 'לקרוא' את הכרטיס, ולשמור את הנתונים המגנטיים שבתוכו – מה שמאפשר לאחר מכן יצירה של כרטיס אשראי זהה.

סרטון הדרכה של בנק הדואר, בו מודגמים אמצעי שכפול וצילום כאלה, ממחיש את התחכום, ואת העובדה שקשה עד בלתי אפשרי להרגיש איך בזמן שאתם פשוט מושכים כסף בכספומט – מישהו גונב לכם את כרטיס האשראי.

בסרטון נראית המצלמה, שהוחבאה במקרה הזה בתור תוספת לפתח יציאת השטרות. המצלמה הנסתרת מעוצבת כך שעין לא מקצועית לא תבחין שמדובר בתוספת ולא בכספומט המקורי. אמצעי השכפול של הכרטיס מעוצב כחלק מפתח הכנסת הכרטיס, ושוב – העיצוב המתוחכם שלו לא מאפשר לראות את התרמית. חשוב להדגיש: זו רק דוגמה אחת. המצלמה והשבב יכולים להיות מוסתרים בעוד דרכים רבות.

האם יש דרך להתגונן?

ראשית, חשוב להסתיר עם היד את לוח המקשים בזמן הקשת הקוד הסודי. זכרו שהמטרה של הסתרת הקוד אינה רק למנוע ממי שאולי עומד מאחוריכם לראות אותו, אלא גם לחסום למצלמה שאולי קיימת את האפשרות להסריט את האצבעות שלכם כשהם מקישות את הקוד.

שנית, מששו את החריץ שנועד לכרטיס לפני שאתם מכניסים את כרטיסכם לתוכו. הרגשתם משהו רופף 'שבור', או שאריות דבק? פה תחשדו. עיברו לכספומט אחר, ואל תשכחו לעדכן את הבנק שיבדוק את הכספומט.

ולסיום – עיקבו אחר החשבון שלכם! אם אתם רואים משיכות כספים שלא אתם ביצעתם – דווחו מיד לבנק, ייתכן שמישהו שיכפל את כרטיסכם. לטענת הבנקים, במידה ואכן נמשך כסף על ידי גנבי-כרטיסים – הכסף יושב לכם במלואו.

גלעד סיני, מנהל מדור מניעת הונאות ומעילות בבנק לאומי, מסר: "בלאומי פיתחנו יכולות הגנה טכנולוגיות ופיזיות מתקדמות לשמירה על הלקוחות מפני הונאות, בנוסף, אנו ממליצים להסתיר את הקוד הסודי בעת ההקלדה בכספומט בעזרת ידכם, ליתר בטחון. כשמגיעים לכספומט כדאי למשש את פתח הכנסת הכרטיס, כדי לזהות אביזר רופף אם יש או שאריות דבק – אלו יכולים להצביע על "קורא כרטיסים" שהוצמד לכספומט על ידי עבריינים. במידה ואתם מרגישים משהו חריג חשוב לא לבצע את המשיכה ולהתריע לבנק. וגם: היום ניתן לבצע משיכה באמצעות קוד מהאפליקציה, ללא צורך בכרטיס אשראי – כך זייפנים לא יוכלו להעתיק או לשכפל את פרטי הכרטיס. חשוב לציין כי במקרים של משיכות הונאה בעקבות זיוף כרטיס האשראי, הבנק מזכה את הלקוח באופן מלא תוך מספר ימים."

 

מבנק הפועלים נמסר: "רמות ההגנה והאבטחה בבנקטים הן מהגבוהות בעולם אך שיטות מרמה בינלאומיות מתחדשות ללא הרף. אנו פועלים באופן יזום בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל על מנת לאתר עבריינים, למנוע ולעצור עבירות מרמה, זיוף והונאה בכרטיסי אשראי, לצד פיצוי של הלקוחות שניזוקו. בכל מקרה של חשד אנו מזמינים את הלקוחות לפנות לבנק או לחברת כרטיסי האשראי״.