0:23 22/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > חדשות חוץ > זהבי: "אני מרגיש טוב עם התרומה שלי בנבחרת"

זהבי: "אני מרגיש טוב עם התרומה שלי בנבחרת"

נבחרת ישראל תפגוש מחר את נבחרת סרביה. הקפטן הטרי ערן זהבי התפנה לראיון ראשון בערוץ 20

הקפטן הטרי של נבחרת ישראל ערן זהבי התפנה היום מאימוני הנבחרת לראיון ראשון בתפקיד החשוב. זהבי התייחס למצב החברתי בנבחרת, לסיכויים להעפיל למונידאל 2018 ואיך הוא מתרגל למעמד החדש.

בניגוד לדומיננטיות במכבי תל אביב, עד עכשיו לא הטבעת את חותמך בנבחרת. מדוע זה קורה והאם הבחירה בך לקפטן עשויה להוביל לשינוי?

״אני מרגיש טוב מאוד עם התרומה שלי בנבחרת ובאותה נשימה יודע שתמיד אפשר לשאוף ליותר. נבחרת היא למעשה קבוצה שההתכנסויות שלה נדירות ושיטת המשחק מותאמת על פי רוב ליריבות. יש לזה השפעה. לא חסרים שחקנים בכירים בעולם שהנתונים שלהם בקבוצות ובנבחרת הלאומית שונים תהומית. גם הארגנטינים שואלים איפה מסי של ברצלונה, ובאמת שאני לא משווה את עצמי אליו. זה לא אומר שהם פחות משקיעים בנבחרת, אלא שיש הסברים אובייקטיבים אחרים. אין אדם שישמח יותר ממני להגיע גם בנבחרת לממוצע ההבקעות במכבי״.

מה זה אומר מבחינתך להיות קפטן הנבחרת?

״כבוד ואחריות. מעבר להגשמה האישית של החלום, יש חובה לשמש דוגמה. להקפיד על הקטנה שבקטנות. זה לא מאיים, זה רק מחייב. אני מקווה ומאמין שחבריי לנבחרת והאוהדים יזכרו אותי כקפטן ראוי, שידע להוביל נבחרת מכבדת, ייצוגית, כזאת שהקהל גאה בה. אם זה יתחבר בסופו של דבר למצב בו אהיה גם הקפטן שהוביל את הנבחרת לטורניר גדול אחרי יותר מדי שנים במדבר – הלוואי״.

האם שוחחת עם אלישע לוי על המיקום שלך במערך שהוא בונה? אמרת לא מזמן שאתה חלוץ, אז למה לא להמשיך בעמדה הזו גם בנבחרת?

״מעולם לא ביקשתי לשחק בעמדה כזאת או אחרת. לא בקבוצה ולא בנבחרת. הצוות המקצועי מכיר את היכולות והיתרונות שלי, אבל גם את הצרכים של הנבחרת. עדיין לא הגענו עם אלישע לדברים האלה, אבל אני בטוח שלקראת תחילת הקמפיין ובמהלכו יעשו ההתאמות שהן בראש ובראשונה לטובת הנבחרת״.

 היו בעבר יחסים לא טובים בין שחקנים, גם בשתי הקדנציות האחרונות. מה תעשה, אם בכלל, כדי לשנות את זה?

״אתם חייבים להבין שבנבחרת ובקבוצה כולם חייבים לכבד אחד את האחר, אבל זה לא בהכרח הופך את כולם לחברים הכי טובים. זאת האמת, כל שחקן יאמר לכם דברים דומים. העובדה שכשלנו להעפיל לטורניר גדול אינה קשורה לטיב היחסים. אני מכיר מספיק קבוצות ונבחרות גדולות שהכוכבים שונאים אחד את השני, אבל על המגרש הם שותפים מעולים. גם אצל גוטמן נהנינו מחדר הלבשה חזק ומגובש, אבל זה לא הספיק. פעלתי כשחקן נבחרת לטובת מערכות יחסים תקינות ומכבדות ואעשה כך גם כקפטן״.

תוכנית עייני תעזור לנבחרת ישראל. צילום: פלאש 90
הקפטן החדש. צילום: פלאש 90

 האם אתה מצטער על הדברים שאמרת נגד דקל קינן וממה הם נבעו?

״תיארתי בכנות את התחושות שלי במפגשים עם דקל. הטראש טוק בינינו ידוע והאמת היא שאולי שנינו משכנו אותו יותר מדי זמן. דקל שחקן מצוין שעשה עונה אישית מוצלחת ולא במקרה זומן חזרה לסגל. לחצנו יד מיד עם ההתכנסות בשפיים, שוחחנו בהמשך ואנחנו שותפים לאותה מטרה – הצלחת הנבחרת״.

מה אתה יכול לומר על הדיווחים לפיהם בוס עשוי לקחת אותך אתו לאייאקס והאם ישנה סיטואציה שבה תעזוב את ישראל?

״טוב לי בקבוצה שלי. מאוד. נכון לעכשיו אין הצעה קונקרטית ודי מיציתי את עניין המחמאות בהצעה וירטואלית כזאת או אחרת. אם יהיה משהו מעשי, מאתגר מקצועית, אתייחס״.

בית עם איטליה וספרד קשה יותר מליגת אלופות. מה הציפיות והמטרות?

״זה בית קשה מאוד. אולי הכי קשה שאפשר. אם מוסיפים את אלבניה שתשחק ביורו, מבינים מהר מאוד שאנחנו מתייצבים לאחד האתגרים הגדולים בשנים האחרונות. עם זאת, אני מעולם לא מוותר. החובה שלנו היא לעשות הכל כדי למקסם את הפוטנציאל שלנו כנבחרת. לא אומר שזה קמפיין אבוד עד לשריקת הסיום של המשחק האחרון״.

 כבר ישבת עם ראשי ההתאחדות על מענקים ואש״ל?

״כל דבר בעתו. זה תמיד היה משהו שקפטן הנבחרת מעורב בו ומתדיין עם יו״ר ההתאחדות בנושא, ואני משוכנע שהכל יסתדר. בקמפיין הקודם הייתי בין אלה שנפגשו עם עופר עיני והדברים סוכמו לשביעות רצון כל הצדדים״.

יש קוד אתי ברור ואתה עכשיו זה שיצטרך להוביל אותו.

״בהחלט. אני שמח שאקורד הסיום של הקמפיין האחרון לא הוביל להעמדה לדין של השחקנים, כי זה היה מיותר לטעמי. אני חייב לציין לשבח גם את מקבלי ההחלטות בהתאחדות שהיו ענייניים, הפיקו לקחים ודאגו לתקן ולדייק את כל מה שנחוץ בקוד האתי. הכל ברור, יש נהלים ולאף שחקן, ודאי לקפטן, אין סיבה לחרוג מהם. יש סמכות ברורה שאליה פונים כדי לקבל אישור וכך זה הכי טוב. אני מתחייב שהשחקנים יפעלו בדיוק בהתאם לכללים״.

 חשבת שאלישע לא ימנה אותך לקפטן?

אלישע לוי.
אלישע לוי.

״האמת היא שלא עסקתי בזה יותר מדי. רציתי להתמנות לקפטן נבחרת ישראל, לא אתחסד, חשבתי שאני בשל וראוי, אבל לא מנהלים קמפיין לתפקיד הזה. הוחמאתי מהדברים שאלישע ציין בנימוקים לבחירה בי ובעיקר שמחתי לקבל את הברכות של החברים לנבחרת. אגב, גם אם היה נבחר מישהו אחר הייתי ממשיך לתת הכל עבור הנבחרת״.

ממה שהספקת לשמוע מאלישע, איזה כדורגל צפויה הנבחרת תחתיו לשחק?

״אלישע מתעקש שניזום, שנתקוף, אבל גם שנדע לא להיכנס לבורות שקשה לצאת מהם. הוא בעד כדורגל מהיר והתקפי ואנחנו נצטרך ליישם זאת. יש מהלכים חדשים ללמוד, יש מערכים שונים ובסך הכל התחושה היא של התחדשות ושותפות״.

רצית להשתחרר מהנבחרת ובסוף אלישע לא הסכים. שיחקת הכי הרבה משחקים, כמה זה יפגע בך? האם היו צריכים לבוא לקראתך יותר?

״לאורך כל הדרך הבהרתי שאם אקבל זימון אתייצב. אין שום אפשרות אחרת. קבעתי לעצמי מראש כלל ברור – אני לא אבקש שחרור, אפילו לא הנחה. כולם היו קופצים על זה. אז הנה, אני כאן. למעשה, כל מי שזומן נמצא כאן ועשה מאמץ גדול להגיע. אנחנו אחרי עונה מתישה מאוד, כולם, ועד כמה שההתייצבות לנבחרת מובנת מאליה, לא יהיה נורא אם יאמרו גם איזו מלה טוב על ההשקעה והמחויבות שלנו. הרווחנו אותה ביושר. אלישע והצוות שלו יודעים בדיוק מה מצב העומסים של כל שחקן והם מתאימים את האימונים לנסיבות. כל שחקן יאמר לך שחופשה עם המשפחה ומנוחה לגוף זה מה שהוא צריך אחרי עונה ארוכה ותובענית, אבל מרגע שהגענו להתכנסות ועד לשנייה בה היא תסתיים ניתן את כל מה שיש לנו״.

בקמפיין הקודם הנבחרת הגיעה לשפל מבחינת התוצאות, איך מתקנים את הרושם?

״התחלנו את הקמפיין באופן חלומי, ואז זה התפרק לנו. עבר מספיק זמן ואני עדיין לא יודע להסביר אפילו לעצמי למה זה נגמר כך. למה מה שעבד כל כך טוב בהתחלה, נראה כל כך רע בסיום. הקהל היה נאמן ותומך לאורך כל הדרך, נתן לנו דחיפה, עודד ויצר אווירה מעולה. רצינו לגמול לו וכמובן לעצמנו על העבודה הקשה עם כרטיס להצלבה לפחות, אבל נחנקנו. אני יודע שהקהל ימשיך לשמור לנו אמונים ויבוא גם בקמפיין הזה. לטוב ולרע, אנחנו נבחרת ישראל ואנחנו משחקים עבור האוהדים, עבור המדינה והדגל. נצטרך לקפוץ מדרגה, להשתפר באופן אישי וקבוצתי כדי לפצות במשהו על תחושת ההחמצה מהקמפיין הקודם. המסר שלי ברור – אם אנחנו לא מרימים ידיים, אז שאף אחד אחר לא ירים ידיים. זה כדורגל, הכל אפשרי. יריבות בין הקבוצות היא דבר מבורך, אבל בנבחרת כולנו יחד –  על המגרש וביציעים״.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

שחקני בית"ר חוגגים. צילום:  עמוד הפייסבוק "מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים"

בית״ר ירושלים ניצחה את מכבי חיפה בסמי עופר

בית״ר ירושלים רשמה ניצחון גדול על מכבי חיפה, מכבי נתניה ניצחה את עירוני קרית שמונה ובתחתית ניצחונות בכורה למ.ס. אשדוד והפועל רעננה