ראיון עם ערן אף פעם לא יכול להיות משעמם. מעולם לא עשה חשבון לאף אחד, גם המינוי שלו לקפטן לא גרם לזהבי להיות ממלכתי, לשמור על הפה או להתרחק מאמירות שגורמות לסערה תקשורתית. העיתונאים המלווים את הנבחרת בספרד, ביקשו לקיים ראיון עם הקפטן בנפרד ממסיבת העיתונאים המסורתית של המאמן והקפטן ערב המשחק.

זהבי נכנס לאולם במלון בו שוהה הנבחרת סמוך לעיר גיחון עם הרבה מצב רוח. זהבי הבהיר שאין לו בעיה לענות על כל שאלה גם היא מרגיזה. והיו כאלה.

unnamed (7)
ערן זהבי. צילום: משה בוקר

יש בכלל סיכוי מול ?

"כולם יודעים שנבחרת ספרד היא לא אלבניה. יש אווירה טובה כאן בנבחרת, זה לא אומר שאין עלינו לחץ למרות שברור לנו שאם נפסיד לספרד לא יבואו אלינו בטענות, אבל התפיסה שאלישע מחדיר בנו היא כזו שלא נבוא להפסיד. במובן מסוים אנחנו מגיעים למשחק כשאין לנו מה להפסיד. אנחנו רוצים להצליח".

באיזה כושר אתה מגיע למשחק. בשני משחקים בליגה הסינית לא כבשת עדיין?

"אני אישית בכושר טוב. אני מצפה מעצמי לכבוש בכל משחק בליגה הסינית. אם לא כבשתי שער בשני משחקים וניצחנו ואנחנו בצמרת זה כבר טוב. אני הרמתי את הרף גבוה, אם יש ביקורת על כך שלא כבשתי שער בשני משחקים זה אומר לזכותי שהציפיות ממני להבקיע בכל משחק ואני אחראי לזה. אין לי בעיה עם העובדה הזו, אני שופט את עצמי בכל משחק, אם אני לא מבקיע ויש ביקורת אני מספיק חזק להתמודד איתה. אני גם שמח שיש ביקורות אחרי משחק שלא הבקעתי. אני מתמודד עם הכותרות האלה".

רובן מיקאל, שחקנה של מכבי תל אביב, אמר שהרמה בליגה בישראל פי 10 גבוהה יותר מהליגה הסינית. דעתך?

"אני שיחקתי בליגה הישראלית ועשיתי בה קריירה, אני לא אלכלך על הליגה הישראלית. הרגשתי שהוא אמר משהו טיפשי. הוא היה שחקן בינוני מינוס בליגה הסינית שאף אחד לא הכיר אותו והגיע עכשיו לקבוצה גדולה כמו מכבי תל אביב. מה שהוא אמר לא מעניין אותי,  מי שחווה אכזבה זה בסדר הוא יכול לומר מה שהוא רוצה. אני מפרגן תמיד. הייתי מצפה משחקן ששיחק בליגה לכבד אותה אבל זכותו של מיקאל לומר מה שהוא רוצה".

קפטן הנבחרת חולם לכבוש את העולם. צילום: פלאש 90
קפטן הנבחרת חולם לכבוש את העולם. צילום: פלאש 90

אפשר לעשות משהו נגד נבחרת ספרד?

"ננסה לעשות כל מה שאפשר. אין נוסחה איך לעצור אותם. אנחנו ננסה להיות אגרסיביים ולעשות הגנה 90 דקות. כדי להצליח נצטרך להתפלל. הנתון שספרד מנצחת בכל המשחקים בבית ולא מפסידה גם בחוץ לא לטובתנו. אנחנו צריכים לבוא בגישה שבכדורגל הכל יכול לקרות. התוצאה פחות מטרידה".

עד כמה מפריע לך כל נושא המחאה של הארגונים הפרו פלסטינים נגד ישראל?

"ברור שזה לא נעים. אנו חיים במציאות שזה קורה נגד ישראל. אבל צריך לזכור שיש גם מדינות שתומכות בנו. אנחנו צריכים להתמודד עם זה. כל נושא האבטחה סביב הנבחרת מעוררת אצלנו אי נעימות. הארגונים האלה מנצלים את הכדורגל כדי לקבל תקשורת רבה בגלל כל העניין שיש סביב הכדורגל. אני הייתי מתעלם מהם. אני מציע לכם לא לתת להם במה ולא להתייחס אליהם".

פעם בכמה שנים יש משחק נגד נבחרת גדולה ושחקנים ישראלים יכולים לעשות משהו סנסציוני. עד כמה זה יושב לכם בראש להיות אלה שמבקיעים שער או שותפים לרגע גדול ברמה העולמית?

"לכל שחקן יש חלומות בלילה לפני משחקים גדולים. ברור שלפני משחק גדול כמו זה שיש עכשיו נגד ספרד, כל שחקן חולם בלילה להיות שותף למשהו סנסציוני ברמה עולמית. גם אני חולם בלילה לפני משחקים כאלה. אני חולם על זה שאני אבקיע נגד ספרד, אני חולם שאני הולך לכבוש את העולם. היו סנסציות גדולות בעולם הספורט, אני חולם על סנסציה גדולה ואנסה להגשים את החלום. אם לא נצליח, נמשיך למשחק אחר".

"קיבלתי במכבי כבוד שלא קיבלתי בשום קבוצה אחרת". זהבי בימים הצהובים. צילום: פלאש 90
"קיבלתי במכבי כבוד שלא קיבלתי בשום קבוצה אחרת". זהבי בימים הצהובים. צילום: פלאש 90

ומה צריך לעשות מול נבחרת כמו ספרד כדי להצליח או להגשים חלום?

"הבסיס למשחק הזה הוא לרוץ הרבה. אם לא נרוץ ונחטוף כדורים מהיריבה ולא נחזיק בכדור, נצטרך רק להתפלל הרבה ולא בטוח אם גם זה יעזור לנו".

איך אתה מתייחס לפרסומים על ביקורת סמויה כביכול שיש מצד שחקנים בנבחרת נגדך?

"עם התקשורת מערכת היחסים היא אהבה-שנאה. למדתי שככל שאתה עולה גבוה יותר הרוחות חזקות יותר. למדתי להתמודד עם הפרסומים. יש גם המצאות ופרסומים לא נכונים. היום התקשורת זה ביזנס, מה לעשות שהשם ערן זהבי מוכר וגורם להרבה כניסות לאתרים. אני לא יכול לעשות כלום נגד זה אז אני רואה, צוחק וממשיך הלאה. יש פרסומים שהעניינים העסקיים הם שעומדים מאחוריהם ולא העניין המקצועי. זה לא משנה בכלל אם הפרסום נכון או המצאה, ככה זה עובד היום. למדתי לא להתייחס לאף אחד ואני מאמין שהשחקנים בנבחרת לא מדברים נגדי. האווירה טובה מאוד והדברים שמתפרסמים נגדי להערכתי לא נכונים".

אתה מצטער על נאום העכברים?

"מצטער? לא, ממש לא. אני אדם אמיתי, אין אצלי פליטות פה. אני אומר את מה שאני מרגיש, אני לא מתנצל על דברים שאני אומר. אני לא מתייפייף ולא אשמור דברים בבטן, אתם התקשורת מבקרים וממציאים ואני אגיב בהתאם מתי שאני רוצה".

מכבי תל אביב ערכה לכבודך בשבוע שעבר טקס הוקרה בו התרגשת ובכית. ערן זהבי גם בוכה לפעמים מסתבר.

"אני אדם אמוציונלי, אני לא איש הקרח. התרגשתי מאוד מהמעמד, זה היה אירוע מכובד ומרגש. נתנו לי כבוד, זה לא היה מובן מאליו, יש לי יחסים טובים עם מכבי וקיבלתי כבוד שלא קיבלתי בשום קבוצה אחרת".

לסיום, יש תחושה שעבור שחקנים רבים הנבחרת הלאומית זה משהו מיוחד?

"כן, כל ילד חולם להגיע יום אחד לנבחרת ישראל. יש בנבחרת משהו גדול, משהו ארצי שמעבר לכל דבר אחר. מעבר לעובדה שיש אווירה טובה וכיף לנו להיות יחד בנבחרת אתה מרגיש שאתה מייצג מדינה שלמה. אלה תחושות מיוחדות ושונות מאשר קבוצה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא