"ציר ז'בוטינסקי ייסגר לתנועה לצורך עבודות שיפוצים", הכריז קריין הרדיו בתחילת השבוע, במשפט אותו היה לוקח דוד בן גוריון בשתי ידיו, בכל הקשר אפשרי. בצדק הזכיר ראש הממשלה השבוע את הגידופים שהובילו ראשי השמאל כנגד ראש בית"ר זאב ז'בוטינסקי בימים שקדמו להקמת המדינה.

בן גוריון, הזכיר לנו נתניהו, כינה את ז'בוטינסקי ולדימיר היטלר. לא פחות. הרדיפה הקשה לא הסתיימה בחייו של ז'בוטינסקי, אלא אף לאחר מותו. בן גוריון סירב להעלות לקבורה את עצמות ז'בוטינסקי והדבר התבצע רק לאחר עלייתו לשלטון של לוי אשכול.

 הפטריוטים דנים בנאום נתניהו במליאה

אבל ציר ז'בוטינסקי לא נסגר לתנועה. הוא פתוח יותר מאי פעם, ולא רק במחוזות המחנה הלאומי הרואים בו את מורה דרכם.

מוזר היה לראות ולשמוע השבוע בכנסת את יו"ר מפלגת העבודה מכריז כי תנועתו היא ממשיכת דרכו האמיתית של מנהיג הרוויזיוניסטים. בניגוד לאמור בדברי חברי הכנסת של השמאל, מי שמתגלגל בקברו נוכח המציאות הפוליטית הזו הוא קרוב לוודאי דוד בן גוריון ולאו דווקא ז'בוטינסקי.

מותר להניח שז'בוטינסקי דווקא היה מרוצה ממה שהוא רואה היום.

images
היה מרוצה ממה שהוא רואה כיום. ז'בוטינסקי

בהסתכלות על משנתו הרחבה, הכוללת תפיסה ליברלית כלכלית של שוק פתוח עם ריבוד חברתי ברוח 'חמשת הממ"ים' יש מקום להניח שהיה מרוצה מהמנהיגות הכלכלית האחראית והמצליחה של ישראל. שיעורי האבטלה הנמוכים, הצמיחה המתמשכת ומדיניות עידוד ההשקעות היתה גורמת לו נחת. 'אל תהיו כפויי טובה' היה רוטן ברואי השחורות, תכונה שכל כך סלד ממנה.

גם בגולת הכותרת של פעילותו המדינית, עידוד עליה לצורך ביצור הרוב היהודי, היה מסתכל קודם כל על חצי הכוס המלאה. קליטת העליה המדהימה של ישראל בשבעת העשורים מאז לכתו הינה חסרת תקדים במושגים עולמיים. העם היהודי הפך מאוסף של קהילות גלותיות לחברה משגשת המתחרה בשווקי הידע והטכנולוגיה העולמיים תוך הפיכת ישראל לריכוז היהודי הגדול והחזק בעולם.

אילו היה בידיו, היה מחזיר את המצעדים הצבאיים, רק בשביל לשפשף את העיניים  ולראות את התגשמות חלומו – צבא יהודי המקיים את רעיונות קיר הברזל, שלהם הטיף כה רבות.

אך המנהיג הציוני הדגול לא היה רק מחזאי רומנטיקן, אלא גם מוכיח בשער, כנביאי ישראל בתקופות קדומות. ראייתו המפוכחת היתה מביאה גם לתוכחה בנושאי חברה ומדינה.

הוא היה מיצר על מיעוט המנהיגים הקוראים לשוויון זכויות וקידום נשים הבאה ביחד עם עמדה נחרצת על שלמות הארץ. הוא היה מזכיר לציבור כי 'ציון כולה שלנו' וקורא לעיתונאים לאהוב יותר את הארץ, אך לצד זה היה מגן גם בחירוף נפש על עיתונות חופשית ומגוונת.

פערי העניים והעשירים בישראל היו מדאיגים אותו, אך לא פחות מכך היה מודאג מגנרלים רופסים הנלחמים בחייל שטעה בסערת הקרב, במקום בטרור הערבי המשתולל.

אך מקריאת כתביו ומשנתו אבקש להניח כי דאגתו הגדולה היתה למצב הנוער. 'העתיד הוא הנוער' קבע ז'בוטינסקי כשהקים את תנועתו בית"ר. אם לא נחנך אותם על צדקת הדרך הישראלית, עתידנו יהיה מעורפל. הנוער צריך לשאוף ללמוד הרבה ובכל נושא אפשרי ועל המדינה חלה חובה לחזק את מעמד ההוראה והידע הרחב.

אחרי הכל, לפסימיסטים בטח היה מזכיר את אמרתו המפורסמת כי "אין בכוחו של אדם לעקור מתוך ליבו את התקווה לעתיד טוב יותר".

ציר ז'בוטינסקי כבר לא יכול להיסגר, הוא פתוח לרווחה בנתיבי האומה.

יום שידורים מיוחד היום (ה') בערוץ 20 החל משעה 17:55

שידור חי מטקס האזכרה הממלכתי

הערב יערך טקס האזכרה הממלכתי לציון 76 שנים לפטירת מנהיג בית"ר זאב ז'בוטינסקי, אותו נעביר בערוץ 20 בשידור חי החל מהשעה 18:00.מיד לאחר מכן, נקרין את הסרט "למות או לכבוש את ההר", סרט תיעודי המלווה את פעילות תנועת בית"ר ועוסק בסוגיות בוערות בחברה הישראלית: ציונות וגולה, ערבים ויהודים, מקומו של הפרט וחשיבותו ואתגרים העומדים בפנינו כחברה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.