התקציב של מכבי תל אביב עבר בשנים האחרונות את ה- 100 מיליון שקל, אצל האלופה מבאר שבע התקציב טיפס לסכום של 75 מיליון שקל, במכבי חיפה שומרים על יציבות עם תקציב של 80 מיליון שקל ותקציב הפועל תל אביב בעידן שלפני הקריסה הכלכלית עמד על 60 מיליון שקל.

מועדון בית״ר ירושלים הוא חלק מהמותג החזק שנקרא: "ארבע הגדולות". בשנים האחרונות התקציב של בית״ר ירושלים רחוק מהתקציב של המועדונים הגדולים באמת, והוא עומד על 37 מיליון שקל בעונה. הקרב בין האלופה לסגניתה יגרום לשתיים להגדיל את התקציב בקיץ, הרצון של מכבי חיפה לחזור לצמרת הכדורגל הישראלי יגרום לשחר להשקיע יותר והחלום של האוהדים לראות שוב את בית״ר ירושלים מתמודדת וזוכה באליפות יישאר בגדר חלום גם בעונה הבאה. אלי טביב אינו מתכוון לצמצם פערים ואינו נכנס לקרב הלא שפוי שמתנהל בין הפועל באר שבע, מכבי תל אביב ומכבי חיפה.

אלי טביב. צילום: פלאש90
צריך ויכול להשקיע יותר. אלי טביב. צילום: פלאש90

 

הרבה ביקורת יש כלפי טביב על כך שהוא ויתר על שחקנים טובים כמו אלי דסה, עומר אצילי, אופיר קריאף, רוקאביציה ועוד, אבל הבעלים לא אוהב לשלם חוזים של 250 אלף יורו לשחקן בעונה. טביב סולד מחוזים ארוכי טווח, הוא חי מעונה לעונה. המדיניות שלו לאורך השנים היא תקציב שפוי וסולידי.

עם רכישת המועדון הבהיר טביב כי אין לו כוונה להיכנס למירוץ מול מכבי תל אביב, הפועל באר שבע ומכבי חיפה בחוזים הגבוהים שמתקרבים לליגות בכירות באירופה. ״הבאתי להפועל תל אביב דאבל ושלב הבתים בליגת האלופות בלי תקציב של 100 מיליון. גם לא 70 מיליון. גם בעונות הדאבל וליגת האלופות לא היו אצלי חוזים של 300 אלף יורו נטו לשחקן. שכל אחד יעשה מה שטוב לו, מי שרוצה לשחק אצלי ישחק בתנאים שלי, ואני לא משלם משכורות רעב״, הסביר טביב לאנשים במועדון שניסו להסביר לו כמה חשוב להשאיר שחקנים בכירים.

טביב הבטיח להעמיד בקיץ קבוצה טובה מבלי להבטיח להביא את השחקנים הישראלים המובילים ולא יאבק על מאור בוזגלו שנחשב לשחקן חופשי. טביב יעמיד קבוצה בתנאים שלו. זכותם של האוהדים לדרוש שחקנים בכירים, הם רוצים לראות את בית״ר ירושלים מתמודדת על האליפות מול מכבי תל אביב והפועל באר שבע. הבעיה היא שהמירוץ המטורף והתחרות חסרת המעצורים של מיץ' גולדהאר ואלונה ברקת, לא משאירים סיכוי למועדונים אחרים להיכנס למירוץ, להוציא יעקב שחר.

ייפרד מבאר שבע. מאור בוזגלו . צילום ערוץ 20
יהפוך לשחקן חופשי, אבל לא ריאלי עבור בית"ר. מאור בוזגלו . צילום ערוץ 20

 

מבחינה כלכלית טביב בליגה של הגדולים. הוא יכול להתמודד עם גולדהאר וברקת על כל שחקן. הוא יכול להעמיד בכל עונה תקציבים של 70-80 מיליון שקל ואף יותר. יכול, אבל לא רוצה. הבעלים של בית״ר ירושלים נחשב לאחד האנשים הכי נזילים בישראל. הוא אולי נראה ומתנהג בפשטות אבל התדמית שנוצרה לו כאדם קמצן מטעה. ״אף שחקן ישראלי לא שווה חוזה של 300 אלף יורו נטו לעונה. אתה יודע מה, אולי אחד או שניים״, מסביר טביב למבקרים. הוא טוען כי לטווח הארוך תקציבים של 100 מיליון שקל לעונה הם נזק גדול למועדון ולכדורגל הישראלי.

המרת הסכומים שמרוויחים השחקנים הבכירים לשקלים ממחישה את הבעיה. מרבית השחקנים של מכבי תל אביב והפועל באר שבע לוקחים הביתה 150 אלף שקל בחודש. מי שהכניס את הטירוף של התקציבים והחוזים האסטרונומים בכדורגל הישראלי היה ארקדי גאידמאק בבית״ר ירושלים. גאידמאק רכש שחקנים במיליונים, שילם חוזים של 500-700 אלף יורו נטו לשחקן בעונה ובית״ר זכתה בתארים כל עוד גאידמאק פיזר מיליונים. גולדהאר העתיק את תכנית ההשתלטות של גאידמאק על הכדורגל הישראלי וברקת העתיקה מגולדהאר. החתמת השחקנים הישראלים הטובים ביותר הם הבסיס לתארים.

לגולדהאר וברקת אין להם בעיה לפזר כסף בשביל הרגעים הגדולים בחיים: אליפויות, גביעים, אירופה, טלפון מראש הממשלה, טלפון מנשיא המדינה, מפגשים עם המועדונים הגדולים באירופה ועוד חוויות מרגשות. טביב נמצא בכדורגל רק לשם החוויה, הסיפוק והאהבה לענף. הוא אוהב כדורגל, תקשורת ולהיות במרכז העניינים. אבל בעיקר הוא אוהב לעשות כסף מהתחביב שלו. הוא רוצה להיות בצמרת הכדורגל הישראלי ולהגיע לאירופה בתקציבים שפויים של 35-38 מיליון שקל.

גולדהאר. צילום: אתר האינטרנט של מכבי ת"א
שיאן התקציבים בליגת העל. מיץ' גולדהאר. צילום: אתר האינטרנט של מכבי ת"א

 

כל עוד אין איש עסקים שמוכן להיכנס למירוץ מול גולדהאר וברקת, אוהדי בית״ר ירושלים צריכים להיות מרוצים מהישארותו של טביב. נזכיר כי הוא לקח את המועדון שהיה בדרך לפירוק, אחרי שהיה גמור כלכלית. בשנים שהוא במועדון אין בעיות כלכליות או מאבקי תחתית והקבוצה בדרך לאירופה בפעם השנייה ברציפות. טביב מנע את קריסת המועדון והחזיר אותו לצמרת הכדורגל הישראלי.

יחד עם זאתף טוב יעשה טביב אם ישנה מעט את המדיניות שלו כדי שיוכל להביא שחקנים ברמה גבוהה יותר, שיכולים למלא את טדי ואולי לנסות ולגנוב אליפות עם שליש מהתקציב של מכבי תל אביב או חצי מתקציב האלופה מבאר שבע. לסטר באנגליה ואתלטיקו מדריד בספרד ואפילו קרית שמונה אצלנו, עשו את זה עם פערים הרבה יותר גדולים מהמועדונים המובילים. תקציב גבוה יותר יוכל לגרום לעלייה במספר המנויים של בית״ר ירושלים, לה יש 5,000 מנויים בלבד שזהו מספר המנויים הקטן ביותר מבין הקבוצות הגדולות. טביב יודע שקבוצה אטרקטיבית יותר, עם עוד כוכב או שניים, תביא יותר קהל שיכניס יותר כסף.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20