יו"ר הוועדה יואב קיש ושר התקשורת איוב קרא. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
יו"ר הוועדה יואב קיש ושר התקשורת איוב קרא. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת קיש – הוועדה המשותפת הפועלת לאסדרת הערוצים הייעודיים והצלת ערוץ 20 – התכנסה הבוקר לדיון שני. הוועדה אמורה לפעול להסיר את עניבת החנק הרגולטורית שמאיימת על הערוצים הייעודים, בתוכם ערוץ 20, ולהסדיר בחקיקה את פעילותם. שר התקשורת איוב קרא הודיע כי יקדם את הצעת החוק של ח"כ שרן השכל שאמורה לטפל בכשלים הקיימים ולאפשר הזרמת חמצן לערוצי הטלוויזיה הייעודיים – ערוץ 20, ערוץ 24, ערוץ 9 והלא טי.וי. הוועדה, בראש עומד חבר הכנסת יואב קיש, מכינה את הצעת החוק ותקיים דיונים מרתוניים בימים הקרובים. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לשרי הליכוד לתמוך בחקיקה שתסדיר את פעילות הערוץ.  יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש התחייב בדיון כי הוועדה תסדיר בחוק גם את שידור החדשות בערוצים הייעודיים.

חברת הכנסת שרן השכל (ליכוד), יוזמת החוק, אמרה בדיון כי ״מטרת החוק היא להשאיר מינימום מקום לפרשנות ושיקול דעת של המועצה, הרגולטור צריך לאכוף רק את מה שהמחוקק מבקש. הרגולטור נכשל, הוא נכשל כאשר רצה לתת אישור לשידור חדשות וחזר בו, והוא נכשל כשניסה להתיר 25% תוכן שהוא לא ייעודי והוגש בג״צ נגד ההחלטה. החוק שלי נותן כלים לרגולטור כדי שיוכל לבצע את תפקידו. כל הערוצים לא מחזיקים את הראש מעל המים. מוכרחים לתת להם אפשרות לצמוח כדי שהתעשייה תצמח וכך ישקיעו כספים בכל הסוגות כולל סוגות עיליות. הדרך לעשות זאת היא אך ורק הפחתת הרגולציה. נשקיע גם ביצירה המקומית והמחויבויות על הערוצים יותאמו לנתח השוק שיתפסו״

חברת הכנסת שרן השכל במהלך דיוני הוועדה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
חברת הכנסת שרן השכל במהלך דיוני הוועדה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) פנה בדיון ליושבת ראש מועצת הכבלים יפעת בן חי שגב וביקש להשהות את חילוט ערבויות ערוץ 20, דבר שיגרום לסגירתו המיידית: "למה לא לגיטימי לבקש שבזמן שעובדים על שינוי רגולציה לא לנקוט בהליכים חמורים שדיברת עליהם? למה את אומרת שזה לא יהיה? אני פונה למועצה ומבקש – אנחנו עובדים על השינוי הזה, למה זה לא לגיטימי לבקש השהייה מסוימת?"

מנכ"ל ערוץ 9 יורי קגנוביץ' אמר: "אני מברך על הקמת הוועדה. נאמר כאן שהחוק הזה להצלת ערוץ 20. אם הוועדה הזאת לא הייתה קמה להצלת ערוץ 20 היא הייתה קמה בעוד שבועיים-שלושה שבועות להצלת ערוץ 9. משתי סיבות: נכון להיום נותרו לנו 12 חודשים לפעול. כולם יודעים שאנחנו עובדים על הסכמים שנתיים, הם לא חותמים איתנו, אומרים לנו 'אתם עסק בסכנת סגירה'.  תמצאו פתרון, אני אומר לכם חד וחלק. אם הנושא הזה לא יוסדר תוך כמה שבועות, אם הדבר הזה יגיע לפסח אנחנו נסגור. מבחינתנו זה לא פחות קריטי מערוץ 20. אתם מדברים על הגדרה של ערוץ קטן וערוץ גדול: אנחנו לא פונים לכלל מדינת ישראל. אני מבחינתכם כמו ערוץ מחו"ל, אני דובר שפה זרה, לפי הלמ"ס אני פונה ל-950,000 איש ואנחנו משרתים את הצופים האלה בנאמנות. אני רוצה להתייחס לעובדה שהחובות הרגולטוריות יהיו בהתאם לפוטנציאל יחס מסחרי. לאורך השנים אנחנו מנסים ועומדים ב- 95% מהדרישה הרגולטורית, אנחנו נלחמים בשיניים".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, הזכיר כי הישיבה מתקיימת לא בגלל החילוט. הוא הבהיר כי יעשה הכל שערוץ 20 ימשיך לשדר, כפי שנאבק למען ערוצים אחרים. ח"כ כבל אמר כי הוא בעד מתן היתר לשידורי חדשות לערוץ 20, אך כזה שלא יהיה שונה מההיתר לערוצים האחרים. נקודה שנייה אותה ביקש להדגיש היא ההשקעה בהפקות המקור. יו"ר מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, יוליה שמאלוב ברקוביץ, התייחסה לענקיות גוגל ופייסבוק, שלדבריה גוזלות מיליארד שקל מעוגת הפרסום ומעמידות את שוק התקשורת בישראל במצב קטסטרופלי. היא קראה לכל הגורמים לשלב כוחות יחד במאבק נגד גוגל ופייסבוק. היו"ר קיש אמר בתגובה כי אם לשמאלוב ברקוביץ או כל גורם אחר יש הצעה רלוונטית לתקן את החוק בעניין שיגישו אותו לוועדה. ח"כ כבל הזכיר כי בשבוע הבא תתכנס ועדת הכלכלה לישיבה מיוחדת בעניין ענקיות האינטרנט.

יו"ר האגודה לזכות הציבור לדעת, זיו מאור, אמר כי האינטרס הציבורי הוא לא לגעת בגוגל ופייסבוק בשום צורה. הוא הוסיף כי יש שתי קבוצות שאין צורך להתחשב בהן, הראשונה היא היוצרים שנהנים מגידול של 50% בזמן מסך לאחר פיצול ערוץ 2. "מדובר בקבוצת אינטרס צרה שהכוח וההשפעה שיש לה על נבחרי ציבור היא לא לגיטימית", אמר. הקבוצה השנייה לדבריו הם פקידי הממשלה והיועצים המשפטיים שמנסחים עכשיו נוסח חדש. הוא הוסיף כי מודל הערוצים הייעודיים נוסה ונכשל וצריך לתת להם לשדר מה שהם רוצים לפי הבנתם. נציגי היוצרים מחו על הדברים ואמרו כי הם מעסיקים אלפי עובדים שהם לא קובצה, או חונטה, שמזיעים 14-15 שעות ביום כדי שיהיה תוכן בישראל. עו"ד נגה רובינשטיין, המייצגת את קשת, רשת וערוץ 10, אמרה כי המדינה הגיעה למסקנה שיש כשל שוק והפקות מקור יבוצעו רק על ידי הוראות רגולטוריות.

היו"ר קיש סיכם את הישיבה ואמר כי הצעת החוק תטפל קודם כל בערוצים הייעודיים, על מנת להפוך אותם לערוצים מסחריים קטנים ולאפשר להם לעבור למשטר של רישיון במקום זיכיון. כמו כן יבחן מודל שידור החדשות, כאשר בוודאי צריך להקל על ערוצים קטנים ולאפשר להם לצמוח. הוא הוסיף כי הצעת החוק צפויה להתפרסם במהלך היום באתר הוועדה, והדיון בה יתחדש ביום שלישי בשעה 10:30 בבוקר.

חבר הכנסת איתן כבל במהלך הדיון בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
חבר הכנסת איתן כבל במהלך הדיון בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20