ח"כ דוד ביטן. צילום: פלאש 90
ח"כ דוד ביטן. צילום: פלאש 90

ויו"ר הקואליציה דוד ביטן הגיעו להסכמה בעניין הדיון על הצעת החוק לאיסור על חקירות של . הצעת החוק הייתה אמורה לעלות לדיון היום (א') אך לאחר שהתעוררה מחלוקת בין השניים לגבי המועד- תדחה לשבוע הבא. כך דיווחה טל שלו ב'וואלה'.

מוקדם יותר היום דיווחה שלו ב'וואלה' כי שרת המשפטים איילת שקד מתנגדת להעלאתו להצבעה של החוק היום בוועדת השירם לענייני חקיקה. בציטוט של שקד שהובא בפרסום ב'וואלה' נכתב כי אמרה ליו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן: איך אתה רוצה להעלות חוק כזה היום? צריך ללמוד אותו". ביטן צוטט כאומר בתגובה: "לא מוכן שתשימו לי מקלות בגלגלים. איך אפשר לעבוד ככה? אנחנו מעבירים כל הזמן חוקים שלכם". שלו דיווחה כי שרת המשפטים מתנגדת להעלאתו להצבעה של החוק מפני ש"זהו חוק יסוד והוא צריך לעבור בתמיכת כל סיעות הקואליציה".

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד דווח ב'וואלה' כי בישיבת שרי הליכוד שהתקיימה היום תקף שר המדע אופיר אקוניס את התנהלות סיעת 'כולנו' בסוגייה ואמר כי: "זו לא ממשלת כולנו. זאת סיעה שיודעת רק לקבל ולא לתת כלום". על פי הפרסום אקוניס אמר את הדברים על רקע התנגדותם של חלק מחברי כולנו לאשר את הצעת החוק.

בראשותה של  שקד הייתה אמורה לדון בהצעת החוק של ח"כ דוד אמסלם הקוראת לאסור על חקירה פלילית של ראש ממשלה בעת כהונתו.

על פי נוסח ההצעה שזכתה לכינוי "החוק הצרפתי": " מוצע לקבוע כי ככלל, ייחקר ראש הממשלה באזהרה במהלך תקופת כהונתו. לעיקרון זה יהיו שני סייגים. ראשית, ניתן יהיה לחקור אותו בעבירות ביטחון, אלימות, מין או סמים, שהן עבירות חמורות במיוחד. שנית, ניתן יהיה לחקור אותו גם בעבירות אחרות אם ההימנעות מחקירה במהלך תקופת הכהונה עלולה לגרום נזק ביטחוני או נזק כלכלי משמעותי".

בנימוקים להצדקת ההצעה נכתב כי: "בשנים האחרונות היו מספר מקרים בהם היו ראשי ממשלה טרודים בחקירות שנפתחו נגדם בשל עבירות שונות, לעתים אף בעניינים שהתרחשו עוד בטרם החלו לכהן".

ביום שישי דווח כי בליכוד נחושים להעביר את הצעת החור עם תחילת מושב החורף של הכנסת שנפתח ביום שני הקרוב. בשיחה עם ערוץ 20 אמר גורם בכיר במפלגת הליכוד כי "החוק הזה חשוב למשילות במדינה ואנחנו נדאג להעביר אותו בזריזות באמצעות ועדת השרים לחקיקה". לדבריו, "החוק יעבור בקריאה שלישית כבר בקרוב מאוד ונדאג שהוא יחול כבר על הממשלה הנוכחית, ובכך למעשה נתניהו יוכל להמשיך לכהן בלי עננת החקירות הזאת שמרחפת מעליו".

כמו כן נדחה הדיון על יוזמתה של יו"ר סיעת הבית היהודי, חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי, לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון. החוק מקודם יחד עם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן וראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן, ומטרתו לאפשר תנועת יהודים במרחבים שנעקרו במסגרת ההתנתקות מצפון השומרון.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.