הצבאית (הוועדה לעיון בעונש) הורתה היום (ב') כי לוחם כפיר שירה במחבל בתל רומידה בחברון במרץ 2016 – בתום ריצוי שני שלישים מתקופת מאסרו. המועד הצפוי לשחרורו הוא .2018.

אזריה. צילום: פלאש 90

 

במשפחת אזריה התאכזבו מאוד מהחלטת הוועדה כיוון שקיוו כי בקשתו של אלאור לא תידחה. כעת מנסה המשפחה לטכס עצה איך להביא לשחררו לפחות יום אחד קודם, שכן האח אדיר מתחתן ב-9 במאי. את הבשורה קיבלו בני המשפחת בעת שביקרו את אלאור. האב צ'רלי והאם אושרה קיבלו מבול טלפונים ומכתבים וכך הבינו שיש תשובה. האם התפרקה לחלוטין וסיפרה כי מי שחיזק אותה היה אלאור עצמו שהתאכזב מאוד. הבקשה הבאה שיגיש אלאור היא חופשה לצורך חגיגת ליל הסדר עם משפחתו.

לפני חמישה ימים התייצב אזריה בפני ועדת שחרור בבית הדין הצבאי בקריה, בראשה עומדת השופטת סגן אלוף מאיה גולדשמיט מפיקוד צפון. עורך דינו של אזריה, יורם שפטל, ביקש לשחרר אותו ממעצרו לאחר סיום מחצית מעונשו. דיון בוועדת חצי קיים רק בבתי הדין הצבאי ובמשפט הצבאי ומאפשר לשחרר את החיילים שנשפטו למאסרים ממושכים לאחר מחצית הזמן וזאת לאחר שהביעו חרטה על המעשה והתנהגו למופת בזמן ריצוי העונש. התביעה הצבאית התנגדה בנימוק כי אזריה "לא הביע שום חרטה או הסתייגות מהמעשים".

אזריה עצמו הסביר את עמדתו מול הוועדה ואמר: "יריתי במחבל בזירה מבצעית. אם בדיעבד הייתי יודע שהוא ללא מטען לא הייתי יורה. במהלך השירות שלי עברתי דברים קשים", אמר אזריה, "פגשתי חיילים וראיתי דברים לא פשוטים. באחד המקרים פגשתי לוחם שסיפר לי שהוא מתגעגע לבית שלו לחברה שלו וכמה ימים לאחר מכן הוא נרצח בפיגוע דריסה.

"ראיתי סיטואציות קשות לא כמו פה במזגן. שירות צבאי באמת קשה. עברתי הרבה דברים קשים כולל פציעה ברגל מבלוק שמחבל זרק עלי והמשכתי רגיל עם אותה מוטיבציה ואותו מורל.

"לקראת חג החירות אני מבקש מכם תנו לי לחזור הביתה לשקם את חיי ואת הפצע הגדול שנפער. אני מבקש מכם שחררו אותי הביתה", סיכם את דבריו, שלא הועילו.

כזכור, אזריה מרצה עונש של 14 חודשי מאסר בפועל על הריגה. התקרית שטלטלה את המדינה אירעה בחג הפורים 2016. אזריה, אז לוחם בחטיבת כפיר הוקפץ לזירת פיגוע בתל רומידה בחברון ולאחר שטיפל בחברו, לוחם בחטיבה שנפצע, בפיגוע הוא דרך את נשקו וירה בראשו של אחד המחבלים שהיה מנוטרל על הכביש. מאוחר יותר במהלך משפטו טען אזריה כי ביצע את הירי מחשש כי על גופו היה מטען, גרסה שבית הדין הצבאי דחה בשתי ערכאות.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא