ראש ועדת המעקב. מוחמד ברכה. צילום: פלאש90
ראש . . צילום: פלאש90

 

ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל קראה לקהילה הבינלאומית לדחוק בממשלת לבטל את החוקים הגזעניים, ובראשם "". היום הבינלאומי לסולידריות עם הפלסטינים בישראל, שמתקיים זו השנה השלישית ברציפות ב-30.1, שם דגש השנה על נושא החקיקה הגזענית שמקדמת ממשלת וקואליציית הימין.

במסמך משפטי ומדיני כולל שהופץ לשגרירויות ולמוסדות בינלאומיים, סוקרת ועדת המעקב שורה של , מפלה ואנטי-דמוקרטית שמאיימת על זכויותיו ועל מעמדו של מה שהם קוראים לו, המיעוט הערבי-פלסטיני בישראל. במסמך, הסוקר את עברם הפוליטי של ערביי ישראל, טוענת ועדת המעקב כי על אף שב-1992 נחקק חוק חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, המדינה שמה דגש על זהותה היהודית ובכך מעקרת מתוכן את אופייה הדמוקרטי ופוגעת בשוויון כלפי המגזר הערבי.

ערבים ישראלים באום אל פחם נושאים את דגלי אש"ף בהפגנה. ארכיון. צילום: פלאש 90
ישראלים באום אל פחם נושאים את דגלי אש"ף בהפגנה. ארכיון. צילום: פלאש 90

 

בין השאר, מדגימים זאת באמצעות חוקים שקודמו או נחקקו, בהם חוק הלאום, מניעת איחוד משפחות, חוק הנכבה, תיקונים בחוק לביטוח לאומי ובדיני העונשין, חוק למניעת השבת אדמות מופקעות, חוק החרם, חוק ועדות הקבלה, חוק ההדחה ותחזיקו חזק – גם חוק הטרור. נוסף לביטול החוקים הנ"ל דרשה ועדת המעקב העליונה ליישם את דו"חות ארגוני זכויות האדם של האו"ם הקשורים לחוקים גזעניים ולעגן את זכות השוויון לכל האזרחים בחוקי היסוד שלה ולאסור אפליה על בסיס לאומי, גזע, דת ומגדר.

ח"כ (הליכוד), יו"ר ועדת חוק יסוד הלאום, אומר לערוץ 20 בתגובה כי, "הדרישה מהקהילה הבינלאומית לפעול לביטול 'חוק הלאום הגזעני' היא חלק ממסכת תעשיית השקרים פעמיים: ראשית, משום שלא ניתן לבטל חוק שטרם חוקק. שנית, משום שהחוק הזה בא לבטא את ערכי הציונות – כי מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית היא מדינת הלאום של העם היהודי ושלו בלבד, זאת ברוח הכרזת העצמאות, והציונות, כפי שההיסטוריה מלמדת אותנו, לא רק שאיננה גזענות – היא התשובה לגזענות".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.