מאז החלטת בג"ץ מעוררת המחלוקת, עסוקים במערכת הפוליטית בניסיונות לגבש מתווה לגירוש המסתננים ברוח החלטת בית המשפט העליון. ועדת השרים בראשות רה"מ בנימין נתניהו להתמודדות עם תופעת המסתננים הבלתי חוקיים בישראל, התכנסה הערב בפעם הראשונה.

ישיבת הוועדה המיוחדת לעניין המסתננים, היום (ה'). צילום: חיים צח, לע"מ
ישיבת הוועדה המיוחדת לעניין המסתננים, היום (ה'). צילום: חיים צח, לע"מ

 

שר המדע והחלל אופיר אקוניס (הליכוד), חבר בוועדת השרים המיוחדת לעניין המסתננים, אמר בישיבה שנערכה היום כי "המדינה חייבת להגביר במידה ניכרת את האכיפה על החוקים שכבר קיימים כדי להגביר את העזיבה מרצון של מסתנני העבודה הבלתי חוקיים" והסביר כי "זה כולל הגדלה ניכרת של פקחי רשות ההגירה, הגדלת מספר השוטרים בשכונות ומתן סמכויות לסיירות השיטור העירוניות". לדבריו של השר, לצד הצעדים מול מסתנני הגבול, יש לדאוג גם לתושבים הסובלים מהבעיה. "יש לתמרץ לחיוב גם תושבי דרום תל אביב, פרדס כץ, פתח תקווה, אילת וכו', בעיקר במיזם שיקום שכונות".

"ב-2017 - 0 מסתננים מאפריקה".. צילום: פלאש 90
"להגביר את העזיבה מרצון". צילום: פלאש 90

בישיבה השתתפו שר הפנים אריה דרעי, שרת המשפטים איילת שקד, שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, שר הכלכלה אלי כהן וסגן שר האוצר יצחק כהן ותושבים משכונות דרום תל אביב.

החלטות טרם התקבלו, אבל מסתמן שכבר בקרוב חלק מההמלצות האלה ייושמו, כשהמטרה היא לסיים את "גן העדן" לו זוכים עשרות אלפי המסתננים שעקרו לישראל ומסרבים לעזוב.

"יש לתמרץ לחיוב גם תושבי דרום תל אביב". אקוניס לא שוכח גם את התושבים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"יש לתמרץ לחיוב גם תושבי דרום תל אביב". אקוניס לא שוכח גם את התושבים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

במהלך דיון הוועדה, הביעו התושבים תסכול מכך שבתל אביב פועלות עמותות רבות שמסייעות למסתננים. וכן על פעילות האכיפה שלטענתם אינה מספקת, גם מול עסקים המעסיקים מסתננים בלתי חוקיים. כמו כן, הועלתה דרישה מהשרים לחוקק חוק יסוד ההגירה ולא להסתפק בחקיקת חוקים בלבד. בדיון עלה אף נושא חוק הפיקדון למסתננים, ובדרכים שיאפשרו הוצאה מרצון של מסתננים בלתי חוקיים.

"אנחנו כאן כדי להיפגש כל כמה שבועות כדי לנסות להקל על המצוקה של תושבי דרום תל אביב ומקומות אחרים בארץ, בגין בעיית המסתננים הבלתי חוקיים", אמר ראש הממשלה נתניהו בדיון. "היעד הראשון והמרכזי שלנו הוא להוציא כמה שיותר מהם מתוך תחומה של מדינת ישראל. אין להם זכות להיות פה, הם לא צריכים להיות פה, ובעזרת המאמץ שנעשה כאן במשותף, חלק לא מבוטל מהם לא יהיו. בשאר הדברים גם כן נדון, אבל זאת המשימה הראשונה, ואני שמח לראות אתכם כאן".

נתניהו המשיך ואמר: "אני בא, בהמשך לביקור שעשינו בשבוע שעבר בשכונות, קודם כל התרשמתי מהרוח של האנשים שעדיין נאחזים בציפורניים במקום ובמצוקה, אבל גם התרשמתי שיש דברים שאנחנו יכולים לעשות וזו המטרה של הישיבה הזאת, בעזרת השם גם נצליח. לאחר הסיור היומי הגלוי, עשיתי סיור לילי סמוי ביחד עם שר הפנים, אריה דרעי, ועברנו בכל הרחובות, בכל השכונות, ויכולתי להתרשם מהמצב כפי שהוא, לפחות בשעות הלילה. הבנתי, אנחנו מבינים את העניין. עכשיו אנחנו צריכים לדבר יחד על הפתרונות לעניין, אבל הפתרון החשוב ביותר והראשון שאנחנו נתמקד בו זה הוצאת האנשים. לא נוכל להוציא את כולם, אבל הוצאנו כבר קרוב ל-20,000, ואנחנו נצטרך להשלים את המלאכה הזאת עם לפחות מספר דומה ואולי אפילו מעבר".

כזכור, ביום ראשון האחרון ערכו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי סיור סמוי בדרום תל אביב כדי להתרשם באופן בלתי אמצעי מהנעשה בשכונות. השניים הגיעו למקום בליווי אנשי מקצוע וביקרו במקומות בהם סייר רה"מ נתניהו ביום חמישי האחרון – אזור נווה שאנן, גינת לוינסקי וגם בשכונת התקווה. ביום חמישי תתקיים ישיבה ראשונה של צוות השרים שהקים רה"מ, לטיפול בסוגיית המסתננים הבלתי חוקיים.

באותו בוקר הכריז ראש הממשלה על הקמת "צוות שרים מיוחד שייפגש כבר השבוע יחד עם נציגים של התושבים, לא רק מתל אביב אלא גם משכונות אחרות ומאזורים אחרים. אנחנו ניפגש אחת לכמה שבועות בחודשים הראשונים כדי להניע פתרונות מעשיים לבעיה הזאת". לדבריו, מטרת הצוות העיקרית היא "להחזיר את השכונות הללו לתושבים ולהרחיק ממדינת ישראל, כפי שכבר הרחקנו כ-20 אלף, מסתננים בלתי חוקיים שמקומם לא כאן".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20