לילה לבן ועמוס בדיונים עבר על . ח”כ (), יו”ר , אישר הבוקר (ו’) את תכניתו של שר האוצר לגבות מס מאזרחים המחזיקים 3 דירות ומעלה.

לפי התכנית, אדם המחזיק 3 דירות יחויב לשלם עד 18 אלף ש”ח בשנה לרשות המיסים. בהצעה המקורית שנשלחה לוועדת הכספים, המס המקסימלי על דירה שלישית הגיע ל-24 אלף ש”ח. לאחר חילופי דברים בין משה גפני למשה כחלון הצעתו של כחלון אושרה עם מספר שינויים.

כחלון

שר האוצר הציע לנקוט סנקציות פליליות נוקשות כנגד מי שלא ידווח כראוי לרשויות. בתוך כך, כחלון תכנן לשלוח למאסר של 1-5 שנים את מי שינסה לחמוק ממס, אך משה גפני התנגד וההצעה ירדה מסדר היום.

כמו כן, גפני קבע שאם 2 משלושת הדירות המוחזקות הן בשווי 1.15 ומטה, בעל הדירות יקבל פטור מהמס. משה גפני ניסה להעלות את תחום הפטור גם לדירות בשווי 1.2 מיליון ש”ח, אך חברי ועדת הכספים התנגדו.

לפי התכנית החדשה, החל מאוקטובר 2017 בעל דירה שמוכר דירה שלישית יאלץ לשלם “מס שבח” עד 75 אלף ש”ח במידה וערך הדירה עולה.

שוב מעורר סערה. ביטן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח”כ . “היועצת המשפטית לא צריכה להיות דרמטית”. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עו”ד שגית אופק, היועצת המשפטית של ועדת הכספים, טענה כי הדיון נעשה “בהיעדר שקיפות”. ח”כ דוד ביטן (), יו”ר הקואליציה, אמר: “זו לא הפעם הראשונה שבכנסת יושבים בלילות בדיוני תקציב. אני מכיר את בעל פה את הנוסח שאושר בקריאה הראשונה. אנו לא נמצאים בעולם אוטופי שיושבים בבית המשפט העליון ושומעים את עורכי הדין ויש לנו חצי שנה לכתוב פסק דין. יודעים שהתקציב צריך לעבור בסוף דצמבר ולכן לוחות הזמנים התקצרו. במצב הזה, בלחץ הזמנים הזה ייתכן נוסח שאנו לא מכירים, נביא אותו עם תיקונים. היועצת המשפטית לא צריכה להיות דרמטית”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.