ועדת הכלכלה תתכנס היום בשעה 11:30 בכדי לדון על עסקים שנפגעו כתוצאה מתקנות הקורונה שהטילה המדינה.

חברת הכנסת מיכל שיר שלחה מכתב ליו"ר הכנסת יריב לוין בבקשה לקיים דיון בעניין. שיר כתבה כי "מדינת ישראל בעיצומו של המשבר הכלכלי הגדול בתולדותיה, משבר בריאותי שהביא את הממשלה להורות על אי פתיחת עסקים. ההקלות שניתנו אפשרו לפתוח עסקים בחלק מהענפים תחת פיקוח, אך בענפים אחרים, כגון אלו המרכיבים את עולמות התרבות והתיירות, אינם רשאים לחזור לעבודה. חרף זאת, בעלי העסקים בענפים אלו, לא זכאים לשום מענק חלף אבטלה החל מ-1.5.2020, למרות שאינם יכולים לפתוח מחדש את עסקיהם מכוח החוק".

 

Photo by Yonatan Sindel/Flash90

 

חברת הכנסת שיר הוסיפה כי "בכדי למנוע את קריסתם של ענפים שלמים במשק, על המדינה לקבוע בדחיפות מתווה המאפשר לעסקים ,שנפגעו בצורה חמורה בחודשים מאי-יוני, באופן ישיר או עקיף מהחלטות המדינה, מענקי חלף אבטלה, דחיית מיסוי והשתתפות בהוצאות קבועות. אנחנו מצויים כרגע לאחר התקופות בהן זכאים עסקים למענקים וענפים שלמים קורסים. לכן, אבקש לקבוע בדחיפות האפשרית דיון בוועדת כספים בנושא".

בתוך כך, למרות ציוצו של שר האוצר ישראל כ"ץ אתמול כי "ראש הממשלה ואני הבטחנו שהכסף ייכנס בצורה מהירה כבר השבוע, כ-400 אלף איש קיבלו היום הודעה על זכאותם למענקים. אנחנו מבטיחים ומקיימים", רשות המסים החלה אמש (א') לשלוח מסרונים לכ-380 אלף עצמאים ובעלי עסקים הזכאים לקבל מענק סיוע מידי בסך של עד 7,500 שקלים, אולם, חלק מהעצמאים שזכו למענק, קיבלו בפועל סכום נמוך הרבה יותר.

 

ציוצו של שר האוצר, חבר הכנסת ישראל כ"ץ

 

בהודעה שנשלחה מרשות המסים נמסר כי הכסף הועבר למי שקיבל את המסרון, והסכום צפוי להתקבל בחשבון הבנק של הזכאים עד ליום רביעי הקרוב. ממוצע המענקים שהועברו היום הוא כ-4,700 שקלים, אך חלק מאותם עצמאים שקיבלו את המענק לחשבונם תיעדו העברה בסך של 1,984 שקלים בלבד.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.