למה קיימים הבדלים כל כך עצומים בין ארה"ב וקנדה באמריקה הצפונית לבין כלל ארצות אמריקה הלטינית? למה כשמשווים את ביצועי הכלכלה והרווחה של ארה"ב ב-50 שנותיה הראשונות החל מ- 1776, לכלל הארצות הלטיניות, לא מוצאים שום פערים, אבל ברגע שמשווים את ארצות 600 מיליון הלטינים, לעומת 320 מיליון אמריקאים, או קנדים או אוסטרלים או האירופאים, מוצאים פערים עצומים, כאלה שמבדילים בין מעצמת העל היחידה בעולם, לבין אסופה אקלקטית של מדינות עולם שלישי?

למה דווקא מדינת צי'לה כל כך בולטת ברווחתה והצלחתה? ולמה נדמה לפעמים שדווקא ונצואלה, על 30 מיליון תושביה, בולטת יותר מכל מדינה אחרת בייצור הכותרות ההזויות בעולם, ועוד עושה את זה בקצב מדהים?

 

-אמריקה-הלטינית
דרום אמריקה

 

על רוב השאלות הללו ענה בצורה מדהימה הפרופ' הבכיר לכלכלה, סבסטיאן אדוורדס במחקרו: "הדרדרות אמריקה הלטינית ממבט היסטורי ארוך טווח" (01.07.2009, כ-12,000 מילה). פרופ' אדוורדס הוא כלכלן צ'יליאני, דובר ויועץ, פרופ' לכלכלה עסקית בינלאומית באוניברסיטת קליפורניה, שימש ככלכלן הראשי של הבנק העולמי לענייני אמריקה הלטינית, הוא חוקר-חבר באיגוד (הפרטי) למחקר כלכלי-לאומי וחבר ויועץ בכיר בעוד שלל ארגונים שעוסקים בכלכלה, עם התמחות בארצות הלטיניות.

החלק הראשון של מחקרו מוקדש להעלאת תיאוריה סבירה על התאריך בו התפצלו ביצועי כלכלתן של המדיניות הלטיניות משאר העולם המפותח. החלק השני מוקדש לבחינת חוזקן של מוסדות המדינות לאחר התקופה הקולוניאלית בהשוואה לביצועי כלכלתן. החלק השלישי בוחן היסטוריה ארוכה מאוד של חוסר יציבות, משברים, פשיטות-רגל ברמת המדינה וקריסות מטבע היו מנת חלקן הקבועה בהיסטוריה של כלל המדינות הלטיניות. החלק הרביעי מוקדש לבחינת האבולוציה של התנאים החברתיים תוך התמקדות בעוני וחוסר שוויון, וממחיש את ההיסטוריה הארוכה של העוני והחוסר בשוויון באזור.

המחקר מסתיים בהצגת תגובתה וזווית ראייתה של האליטה האינטלקטואלית שצמחה בארצות הלטיניות, לפערי ההכנסה והרווחה בארה"ב וקנדה – בהשוואה למדינותיהם.

הרפורמות הוורודות של צ'אבז

לאחר קריאת מחקר זה ועשרות מאמרים אחרים, התעניינתי לשמוע גם את הטיעונים והדעות של הצד השני, תומכיה הנלהבים ביותר של "הגאות הוורודה" – גלי המהפכות ללא דם (לכן הצבע הוורוד), שעברו על רוב המדינות הלטיניות בין השנים 1998-2009, בהובלת "שלושת המוסקטרים הסוציאליסטים": הוגו צ'אבס בונצואלה, לולה דה סילבה בברזיל הענקית, והאינדיאני אוו מוראלס בבוליביה.

שיטוטיי ברחבי המרשתת הביאו אותי לאתר "VenezuelAnalysis.com", שהוא אתר פרטי שמוקדש להצגת דעות וניתוחים פוליטיים על כל מה שקורה או קשור לונצואלה. במאמרים המרובים ניתן למצוא את ציטוטי השרים הבכירים בממשלתו של ניקולאס מאדורו, שנבחר אישית ע"י צ'אבס לרשת אותו בתפקיד נשיא המדינה, והסברים הגיוניים למה מנהיגי ונצואלה בחרו במדיניות כלכלית כזו או אחרת.

מי שלא מכיר מספיק טוב את התאוריות וההיסטוריה הכלכלית בארץ ובמדינות שונות בעולם, מי שלא כל כך חזק בהבחנה בין דעה לבין עובדה, בין מציאות לבין אשליה, בין רטוריקה משובחת לבין תוצאות מחקר אמפירי מעמיק, יחשוב להערכתי, שהטיעונים שמועלים במאמרים השונים הגיוניים, נכונים ומוצדקים. לי הם הזכירו היטב את טיעוניהן של סתיו שפיר ושלי יחימוביץ', דב חנין ויאיר לפיד: המילים יפות, הכוונות טובות וטהורות, והתוצאות מוליכות לגיהינום הצפוי.

 

צאבס פוגש את נשיא קובה. גchavezcandanga
צאבס פוגש את נשיא קובה. גchavezcandanga

 

להלן מספר דוגמאות שאספתי ותרגמתי מהתקופה האחרונה.

18.02.2016: נשיא המדינה, ניקולאס מאדורו, הכריז על שרשרת של רפורמות כלכליות מהפכניות בתגובה למשבר הכלכלי הקשה האוחז בונצואלה:

(א.) שינוי מערכת שער החליפין בין המטבע הבוליבר-הונצואלי לבין הדולר, שכולל 2 מערכות שונות: אחת מסובסדת ע"י המדינה שמיועדת רק לשירותי הבריאות הממלכתיים, שוק המזון, וכלל החברות המולאמות, והשנייה שנקבעת לפי חוקי ההיצע והביקוש בשוק החופשי ומיועדת לחברות במגזר הפרטי.

(ב.) מחירי הדלק הועלו ב-6,000%.

(ג.) הותקנה מערכת אלקטרונית המיועדת לאסוף את כספי התרומות (מיסים) למדינה, שהוכיחה עצמה כהצלחה מסחררת באקוודור.

(ד.) כשהוא מזהה את רמות השחיתות שהפכו למכת מדינה ולאור המשבר הכלכלי הקשה, הנשיא מאדורו הבטיח להפוך את משרדי הממשלה למשרדים יעילים יותר, והכריז על מלחמה עיקשת יותר בשחיתות והגדלת השקיפות. החלטה זו הגיע בעקבות ממצאי חקירת שירותי המודיעין, שמצאו ועצרו 55 פקידים רמי דרג ברשת המזון הענקית בבעלות המדינה, שמעלו בתפקידם וגנבו מהמדינה. "או שיש לנו מערכת חלוקה של ארגוני פשע עלוקתיים, או שנשתנה", אמר הנשיא מאדורו.

(ה.) בנוסף, הנשיא הבטיח רפורמה מקיפה במערכת קביעת מחירי הסבסוד המדינתי למוצרי היסוד.

(ו.) הנשיא העלה את שכר המינימום מ- 9,649 בוליברים ל-11,578 בוליברים לחודש, ואת שווי תלושי המזון לעובדים מ-6,650 ל-13,275 בוליברים.

(ז.) הנשיא הכריז על הקמתה של מערכת ממשלתית חדשה שדאג לסבסוד ממשלתי ישיר של 796,000 משפחות נזקקים: "זו תהיה מערכת רווחה מודרנית המספקת רשת ביטחון סוציאליסטית, שתממן את המשפחה ותגן על הילדים", אמר מאדורו.

25.04.2016: שר החוץ של וונצואלה, נשיאה החדש של "התאחדות מדינות דרום אמריקה", הזהיר מפני איומים אימפריאליסטים באזור.

22.04.2016: יצרן המזון והמשקאות הגדולה ביותר בוונצואלה הפסיקה את ייצור הבירה כי נגמרו להם המוצרים מהם מרכיבים בירה… בשנים האחרונות, ממשלת ונצואלה כמו גם פשוטי-העם, גינו את צבירת חומרי היסוד ואת הטענות חסרות השחר ל"חוסרים" לכאורה, והסבירו שמדובר בטקטיקות שטייקוני הקונגלומרטים משתמשים בהם כדי להסית ולקשור קשר נגד הממשלה הנבחרת במטרה לערער את יציבותה, כחלק מהמלחמה הכלכלית-עולמית כנגד הממשל הבוליברי הוונצואלי הצודק.

20.04.2016: שר הנפט של ונצואלה, אמר: "ארה"ב חיבלה במפגש אופ"ק (קרטל המדינות המייצאות נפט) ע"י הפעלת לחץ חזק על נציגי מדינות שלא להגיע לפגישה ולאמץ מדיניות נוקשה כנגד ההצעות שהקרטל יעלה.

"ברור שמדובר במלחמה נגדנו, כדי לזכות ביתרון פוליטי", המשיך השר, על רקע צניחת מחירי הנפט בעולם והמשבר הפוליטי והכלכלי שונצואלה נמצאת לאחר הידלדלות רווחי הנפט. השיחות קרסו במפתיע, לאחר שערב-הסעודית, הבוגדנית-המשת"פית של ארה"ב, סירבה להגיע להסכם על קביעת גובה מחיר הנפט הגלובלי ללא השתתפותם של נציגי אירן ולוב בפגישה. בעקבות המפגש, מחירי הנפט קרסו שוב כמה ימים לאחר מכן". הדבר משמעותי מכיוון שעיקר הייצוא ועיקר רווחי מדינת ונצואלה הוא הנפט, שבבעלותה נמצאים שליש המאגרים העולמיים.

אלון גולדברג

אלון גולדברג

אלון גולדברג