אתמול(ב') נחתם גורל ערך הויקיפדיה של דפנה מאיר הי"ד, לאחר שבתום ההצבעה בקהילת העורכים, 39 עורכים תמכו בהסרת הערך לעומת 29 עורכים. בעקבות תוצאות ההצבעה הוסר הערך מהאנציקלופדיה המקוונת.

דריה קנטורי, עורכת ויקיפדיה שהצביעה בעד מחיקת הערך, הגיע לאולפן "לפני כולם" וסיפרה על הליך ההצבעה. "גם עורכים שהצביעו בעד מחיקת הערך, עשו זאת ממניע מאוד ברור. לא כל ערך נכנס לוויקיפדיה. יש ערכים מאוד מסוימים שיכולים להיכתב".

ראיון עם עורכת שהצביעה בעד המחיקה. מתוך 'לפני כולם' עם שרון גל

קנטורי ציינה בלקוניות כי "חייה של דפנה היו מלאים בפעילות מבורכת ומדובר בטרגדיה קשה מנשוא", אך לא הצליחה לסבר את האוזן באשר לסיבה בגללה הערך על דפנה הוסר.

לדבריה, "יש כל סוג מידע, מקום להיות בו. כקהילת ויקיפדיה החלטנו שיש סף מסוים של ידע שיכול להיכנס לאנציקלופדיה".

"כל אחד מהערכים יש דיונים שלמים. כל מי שמרגיש בעצמה בעד ערכים מסוימים שצריכים להיכנס וערכים שצריכים למחוק. לכל ערך יש דף שיחה. בודקים אם יש בו משהו נכון, אם הוא מעניין. בתור מי שהצביעה נגד הערך, אין שיקולים פוליטיים".

עם זאת, הודתה קנטורי כי "יש מחשבות שניות", ובמידת הצורך ניתן יהיה לשחזר את הערך.

הדיון על ההסרה נפתח בטיעון שויקיפדיה איננה מיזם הנצחה, אלא אנציקלופדיה. על פי הדורשים להסיר את הערך, אין מקום לקיומו של ערך מיוחד על דפנה מאיר.

העורך שפתח את הדיון טען כי "לא יתכן שיהיו קרבנות טרור או חיילים שנפלו בקרב שיקבלו ערך ואחרים שלא. היות שהוחלט שאין מקום להנצחה בוויקיפדיה חשוב למחוק את הערך הזה".

מנגד, טענו כי באנצקילופדיה המקוונת ישנם חללי צה"ל וקרבנות טרור רבים שכן זכו לערך על שמם, ביניהם למשל רועי קליין הי"ד.

אחד התומכים בהשארת הערך כתב בדיון, "אני אישית רואה שדפנה מאיר עומדת ברשות עצמה בקריטריונים של כתיבת ערך על חלל מערכות איבה או אף אישיות מפורסמת. בפרט 'חללים אשר לנפילתם הייתה חשיבות ציבורית יוצאת דופן, שעמדה במבחן הזמן (שנה לפחות).

הפטריוטים דנים בהסרת ערך הויקיפדיה על דפנה מאיר הי"ד

"חשיבות שכזו יכולה להיות, למשל, במקרה של חלל שבעקבות מותו יצאו לפעולת תגמול, למבצע צבאי משמעותי או לפעילות מדינית או פוליטית חשובה; מי ששמו או האירוע שבו נפל הפך לסמל תרבותי, וכדומה'. אני אישית גם חושב שמפעל חייה ופועלה עונים על החשיבות בזכות עצמם. אך אין ספק שגם מותה והשפעות מותה והעובדה שהפכה לסמל תרבות מוסיפים לחשיבות".

דפנה מאיר. צילום: באדיבות המשפחה
דפנה מאיר. צילום: באדיבות המשפחה

על אף זאת, כאמור, בחרו מרבית העורכים להסיר את הערך על שמה של מאיר הי"ד.