No Tag To Print

תלמידיו של הרב אוירבך מתאבלים סמוך למיטתו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הויזה החדשה תריץ בעלי עסקים קטנים לארה"ב

לירן רוזנפלד, מנהל משרד עו"ד לענייני הגירה בסן פרנסיסקו, מסביר את משמעות הקניית הויזה החדשה E2 לישראלים

"מהיום, כבר לא מוכרחים להיות עשירים או מיוחדים,  כל אחד יכול. 100 אלף דולר והקמת עסק קטן שיפרנס כמה אזרחי ארה"ב ואתם פחות או יותר במסלול הנכון, אפילו שיש כמה סיכונים שיש לקחת בחשבון". מסביר לירן רוזנפלד את התהליך בדרך לויזה החדשה E2

הקלפים השתנו והדלתות נפתחות לעסקים קטנים

רוזנפלד הוא מנכ"ל חברת  "פסרייט" שמסדרת בשנה אלפי ויזות לישראלים וזרים אחרים הרוצים להגר לארה"ב. "יש כאן סיכון מסויים, אבל עכשיו הקלפים השתנו.

הממשל האמריקאי לא יאשר ויזות לישראלים בקלות אבל התקנות החדשות פותחות דלת לרוב אנשי העסקים הקטנים, בעלי מסעדות,מספרות, מוסכים, חנויות, חברות שרותים או כל בעל עסק באשר הוא. ויזת E-2  תאפשר לכל אזרח ישראלי שרוצה להגר עבור פתיחת עסק באמריקה, לעשות כן. אשרה זו מצוינת גם ליזמים או סטארטאפים.

 השקעה שצריכה לייצר עבודות באמריקה

רוזנפלד: "עדיין מדובר בהליך מורכב. כדי לקבל את הויזה יש להתכונן באופן מלא ויסודי. יש צורך בהגשת תוכנית עסקית מיוחדת, בהגשת דוחות פיננסיים, בפתיחת חשבון בנק, בהשקעת כסף, בהוכחת מקור הכסף ובעיקר ביצירת מקומות עבודה לאמריקאים. חשוב להבין שלמרות שזו ויזת השקעה, מדובר בהשקעה שצריכה לייצר עבודות באמריקה.

אין מספר קבוע להשקעה או לכמות יצירת מקומות העבודה. השקעות קטנות מ 100 אלף דולר יוצרות בעיות בבקשה ועלולות להידחות. השקעות נדל״ן אינן יתקבלו מכיוון שאלו לא מייצרות משרות קבועות". על מנת לעבור תהליך בטוח ומוצלח יש להראות לממשל נכונות להשקיע כסף שאולי לא יחזור אם דברים לא מצליחים. בדיוק כפי שעושים כאשר פותחים עסק אמיתי.

 רוזנפלד מפרש את הסידור הנדרש: "הויזה תקפה ל 5 שנים אך אם פקיד ההגירה יחשוד, יש לו סמכות לתת את הויזה לתקופה קצרה מאוד עד שבעל העסק יוכיח טוב יותר את רצינותו.

אין הגבלה על העסקת עובדים ישראלים בעסק

כאשר פג תוקפה של הויזה, ניתן להאריך אותה אך ורק אם ישנם עובדים בעסק ויש להראות משכורות של עובדים אלו כמה חודשים אחורה. לגבי הבאת עובדים ישראלים שיעבדו בעסק, אין הגבלה.

עובדים אלו חייבים להיות מומחים וחייבת להיות סיבה/הכשרה מיוחדת עבור הבאתם. למשל, פתיחת מסעדה ישראלית כהשקעה והבאת שף מקצועי עם ידע מיוחד באוכל ישראלי, הינה אפשרית".

בני ובנות זוג של המשקיע גם יקבלו רישיון עבודה

לדברי רוזנפלד: "יתרון אחד גדול נמצא בכך שבן או בת הזוג של המשקיע יקבלו רשיון עבודה ויוכלו לעבוד בכל עסק וללא קשר לעסק של בן הזוג. לגבי מקור הכסף – הממשל לא אוהב לתת ויזה למלווים.

מתנה ממשפחה למשל זו דרך חיובית להראות את מקור הכסף. חייבים להראות מהיכן הגיע הכסף. אם המקור של הכסף לא ברור הבקשה נדחית. על מנת לקבל את הויזה חובה על המשקיע להיות בעלים של לפחות 50 % מהעסק".

היום הרבה יותר קל לעשות רילוקיישן

לסיכום: מדובר בבשורה עצומה שצפוייה להשפיע על חייהם של אלפי ישראלים אשר המתינו לרגע הזה. עד כה, לרוב הישראלים לא הייתה גישה לויזת עבודה אמריקאית.

על מנת להשיג ויזת עבודה לארה״ב היה צורך להשקיע סכומי כסף גדולים (מעל חצי מיליון דולר), להיות עם הישגים מיוחדים, לשרת בתפקידים בכירים, להיות בעלים של חברת סטארט אפ טכנולוגית מצליחה, או להיות בעל חברה גדולה אשר פותחת סניף חדש באמריקה שמעביר בין עצמו אנשים בתפקיד ניהולי בכיר. היום כבר ניתן לומר שהרבה יותר קל להגר או לא לעשות רילוקיישן.