21:19 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > וידוא ונטרול אז והיום

וידוא ונטרול אז והיום

ב-12 לאפריל 1984 השתלטו ארבעה מחבלים מרצועת עזה על אוטובוס בקו 300. במהלך ההשתלטות הנגדית חוסלו שני מחבלים ושניים נוספים נלכדו בחיים ונמסרו לכוחות השב"כ. אף מחבל לא יצא חי מקו 300. מה לפרשת קו 300 ולפרשת החייל מחברון?

על פי שמיוחס לחייל מחברון, הוא ירה כדור בודד בראשו של מחבל אשר דקות ספורות קודם לכן דקר חייל ישראל, פצע אותו וניסה לדקור חיילים נוספים. החייל, כך כבר פסקו אוחזי העטים ויושבי האולפנים, ירה במחבל מבלי שזה היווה סכנה לו או לסביבתו. היו אף כאלו שהגדילו לעשות וביקשו לציין שאותו חייל שומו שמיים עקב אחרי אושיות ימין בפייסבוק, מה שבוודאי הופך אותו למתנקש מהימין ושם אותו בשורה אחת עם רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר.

ב-12 לאפריל שנת 1984 עשה דרכו קו 300 של חברת אגד מתל אביב אל עבר יעדו הסופי באשקלון. במהלך הנסיעה השתלטו באיומי סכין ארבעה מחבלים מרצועת עזה על האוטובוס, וחטפו אותו על כל נוסעיו. למחרת היום עם שחר, השתלטה סיירת מטכ"ל על האוטובוס החטוף, ובמהלך ההשתלטות נהרגה חיילת ושניים מהמחבלים חוסלו. שני המחבלים שנותרו בחיים נמסרו לידיהם של אנשי היחידה המבצעית של שירות הביטחון הכללי בהובלת דני יתום. יתום, ואנשי שב"כ נוספים בהוראת ראש השב"כ דאז אברהם שלום, הובילו את שני המחבלים לשדה סמוך ורוצצו את ראשיהם באבנים ומוטות ברזל.

החייל היורה. פלאש90
החייל היורה. פלאש90

יהיו מי שימצאו נקודות דמיון בין האירוע בחברון לבין פרשת קו 300. בשני האירועים, מחבלים שביקשו לטבוח ביהודים ונלכדו חיים, מצאו מותם לאחר שהאירוע המבצעי לכאורה הסתיים. אלא שגם באם זו נקודת ההשקה, לדידנו זו היא הנקודה היחידה המשיקה לשני האירועים.
החייל מחברון להזכירנו, נמצא בתנאי מעצר כבר קרוב לשבועיים. "רוצח" נחרץ במהירות על ידי התביעה הצבאית, שר הביטחון והרמטכ"ל שכבודם במקומם מונח, מיהרו לפסוק שהמקרה חרג מהנורמות המקובלות. משכך, לכל הפחות הציבו את החייל מחוץ לגדר.
לעומת זאת משנחשפה פרשת קו 300. היו המסקנות ברורות, ראש השב"כ הורה לאנשי היחידה המבצעית להרוג את שני המחבלים מהטעם לפיו – מחבלים לא יוצאים בחיים מאירוע טרור. ההוראה ניתנה ולימים אף יודה דני יתום בפה מלא שהוא זה שרוצץ את גולגלתם של שני המחבלים.
אז כמו היום, היו אלא שביקשו לבוא חשבון עם אנשי השב"כ. חקירה משטרתית נפתחה בהוראת היועץ המשפטי לממשלה ועוד בטרם התגבשו מסקנות, ובמהלך חסר תקדים, העניק נשיא המדינה דאז חיים הרצוג (כן, כן אבא של) חנינה למפרע לדני יתום ושישה מאנשי השב"כ.

לא לבנות על חנינה. ריבלין עם יעלון ואייזנקוט. צילום: פלאש 90
לא לבנות על חנינה. ריבלין עם יעלון ואייזנקוט. צילום: פלאש 90

חנינה זו ניתנה בפעם הראשונה והיחידה בישראל עוד בטרם הורשעו מי מהמעורבים, ואף בטרם הוגש כנגדם כתב אישום. דני יתום המשיך בעבודתו בשב"כ ולימים מילא תפקידי מפתח ואף כיהן כחבר כנסת. מעורב אחר בפרשיה יוסי גינוסר המשיך בתפקידו ובהמשך מונה לראש מכון הייצור. אף אחד מאנשי שב"כ המעורבים לא פוטר מתפקידו והם המשיכו למלא תפקידים בשירות הביטחון הכללי.
נראה כי דין החייל מחברון לא יהיה כדינם של גינוסר יתום ושאר מעורבי פרשת קו 300. לשר הביטחון אצה הדרך להתנער ממנו, והרמטכ"ל אף כבר קבע שהאירוע חרג מהנורמות המקובלות, מעניין אגב כיצד פקודיו בתביעה הצבאית אמורים עתה לקבל החלטה נטולת פניות בעניינו של החייל. לגבי חנינה מהנשיא, הייתי מציע לחייל לא לתלות תקוות רבות באפשרות זו שכן לעתים נדמה, שהדבר שמצוי יותר מכל בראש מעייניו של נשיאנו, הוא להבטיח לעצמו חגיגות יום הולדת 90 מפוארות מאלו להם זכה נשיאנו הקודם, ואת זאת, הוא לא ישיג מבלי לרקוד לחליל הבון טון התקשורתי.

ניר ברששת

ניר ברששת

קודם כל תהיה בנאדם
ניר ברששת
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הסורים הדמוקרטים על טנק ברחובות א-קראקה אחרי ששוחררה מדי דאעש, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

חשש בישראל: דאעש מתחזק בגולן הסורי

במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות בגולן הסורי, כאשר דאעש, איראן וסוריה נערכות ללוחמה מול ישראל. ארגון המדינה האסלאמית סופג תבוסות בחזיתות אחרות - ומתייצב סמוך לגדר הגבול