אכזבה נרשמה אמש בקרב הרבנים לאחר פגישתם עם הרמטכ"ל, למרות שהמפגש הוגדר כחיובי. כך על פי דיווח באתר "0404". ראש ישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבע הרב יהודה גלעד, נציג הרבנים והאיגודים שהשתתפו היום בפגישה עם הרמטכ"ל, אמר כי: ״הפגישה עם הרמטכ״ל היתה טובה אך מורכבת. הרבנים המייצגים את שלל הגוונים בציונות הדתית ביטאו את המצוקה שהם שומעים מהחיילים הדתיים. הרבנים התרשמו לטובה מאוד מרוח המפקד שעלתה מדברי הרמטכ״ל. עם זאת, תחושתם היא שיש פער בין רוח דברי הרמטכ״ל לבין המציאות בשטח. הרבנים מודים מאוד לרמטכ״ל ולצוותו על הפגישה ומקווים שרוח דבריו תבוא לידי ביטוי מעשי״.

מתוך "הפטריוטים". ימים א'-ה' ב-22:00

מוקדם יותר היום התקיימה פגישה בין הרמטכ"ל רב-אלוף לבין רב המכינה בעלי , , ו-11 רבנים נוספים מהציונות הדתית. אל הרמטכ"ל הצטרפו ראש אכ"א האלוף , והרב הצבאי הראשי תא"ל אייל קרים. במהלך הפגישה הודיע הרמטכ"ל לרבנים כי לא מתוכנן שינוי דרמטי בפקודת השירות המשותף. בצד זה, הרמטכ"ל הבטיח לרבנים כי הנהלים יחודדו והפקודות יובהרו וכי כל נושא פרטני ייבדק ויקבל מענה.

אל"מ מוטי אלמוז. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הקרע עם הציונות הדתית נמשך. אל"מ מוטי אלמוז. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בצה"ל אומרים כי בניגוד לפרסומים אין משבר בין הצבא והציונות הדתית והשיח מתבצע על בסיס יומיומי. לאחרונה תדרך גורם בכיר בצה"ל כתבים צבאיים בנושא ואמר: "יש גורמים שיש להם אינטרס ללבות את היצרים בקרב הציונות הדתית. ממה שאני רואה בשטח, אני לא רואה שסעים מדאיגים, אבל אני לא יודע לאן המדינה הולכת". עוד הוסיף הגורם כי "התחושה של הרבנים על כך שאין הידברות היא תחושה שאני לא שולט בה. אנחנו עושים מאמצים להקשיב ולספק את כל הצרכים. יש לנו חיילים מצוינים מהציונות הדתית וקצינים מובחרים מאוד", אמר הגורם הבכיר. הפגישה התנהלה ברוח טובה ובסיומה התפללו כולם מנחה בחדר הדיונים.

לעומת זאת, הרב יעקב מדן אמר בשיעור לקראת חג פורים, שתוכנו נחשף בעיתון "" כי הרמטכ"ל והצבא הפרו את כל ההבטחות שניתנו. הרב מדן קבע כי ההבנות שנקבעו בין רבני הציונות הדתית לצה"ל התפוררו בשנתיים האחרונות. "ישבו במשך חודשים רבים איתנו, עם רבנים שהיו בצבא, עם רבנים שהיו מג"דים וכדומה, ישבו ב'מכון הישראלי לדמוקרטיה' והחליטו על החלטה שנקראה 'השילוב הראוי', זה היה הקו האחרון שלנו. הרב אברום שפירא נתן לזה הסכמה. פוררו עכשיו את הכול, ועכשיו יש את 'השירות המשותף' ולא 'השילוב הראוי', עם אידיאל שישרתו ביחד. ישבנו אצל הרמטכ"ל, קיבלנו הבטחות. כל ההבטחות שנתנו הופרו. כל ההבטחות הופרו אחת לאחת".

הרב יעקב מדן תוקף את צה"ל. באדיבות 'שביעי'

השיחה בין אייזנקוט והרבנים התקיימה בזמן שמשרד הביטחון זימן את ראשי מכינת עלי, הרב אלי סדן והרב יגאל לוינשטיין, לשימוע לפני הסרת הכרה בדחיות הגיוסים במכינה ובישיבה בעלי.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.