דף הבית > אקטואליה וחדשות > הרצוג: העברת השליטה על 100% משטחי 67' לפלשתינים

הרצוג: העברת השליטה על 100% משטחי 67' לפלשתינים

יצחק הרצוג, במסגרת מו"מ חשאי בתקופת הבחירות, הסכים למסור את שטחי יהודה, שומרון ומזרח ירושלים לשליטת הפלשתינים, ולהחזיר פליטים לשטחי ישראל "כדאי גם לימין לשקול זאת"

במהלך תקופת הבחירות, כשרוב ההערכות הצביעו על הרצוג כראש הממשלה הבא של מדינת ישראל, פעל יו"ר האופוזיציה הרצוג לניהול משא ומתן עם אבו-מאזן.

בסוגיית הגבולות הסכים הרצוג להעברת השליטה על 100% מהשטח שנכבש ביוני 1967, מתוכם 4% במסגרת חילופי שטחים. בשאלת ירושלים מכר יו"ר העבודה את ירושלים ואמר כי ישראל תיסוג משכונות מזרח העיר, וירושלים המזרחית תהיה בירת המדינה הפלשתינית, כשעירייה אחת תחלוש על הטיפול המוניציפלי בשתי הבירות. בהר הבית, לפי התכנית, היה אמור לפעול כוח רב לאומי אך עם ריבונות ישראלית באזור הכותל המערבי.

מישהו לפחות רואה בו פרטנר. אבו מאזן צילום: פלאש90
מישהו לפחות רואה בו פרטנר. אבו מאזן צילום: פלאש90

לפי נייר הבנות שנחשף יו"ר סיעת "המחנה הציוני", יצחק הרצוג, הסכים להחזיר את שטחי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים לשליטת הרשות הפלשתינית, ובנוסף להחזיר פליטים לשטחי מדינת ישראל לפי הסכמה הדדית. במסגרת מו"מ חשאי בין אפרים סנה, מצדו של הרצוג, ובין בכיר פלסטיני מצדו של אבו מאזן, הוסכם כי יוזמת השלום הערבית תהיה בסיס למציאות האזורית החדשה במזרח התיכון.

בנושא הביטחון, הסכימו הצדדים על נוכחות ישראליות סמלית בבקעת הירדן כולל שתי נקודות שריון, והטרור יסוכל באמצעות מנגנונים המשולבים לישראל, ירדן ופלשתין. מבחינת הפליטים, פתרון המחלוקת על בסיס יוזמת השלום הערבית מושתתת על החלטה 194 של האו"ם – לפיה יינתן פיצוי כספי לרוב הפליטים וחזרה סמלית על בסיס החלטה משותפת.

יוזמת שלום בכל מחיר
יוזמת שלום בכל מחיר

מלשכתו של יצחק הרצוג מוסרים בתגובה: "במגעים עם יו"ר הרשות הפלשתינית במהלך 2014 עשיתי מאמצים שמטרתם להגיע להבנות שימנעו מראש את גל הטרור שצפיתי את הגעתו בדיוק כמו המאמץ שאני עושה כעת כדי שנטישת היוזמה לוועידה אזורית מטעם ממשלת הימין הקיצוני לא תביא עלינו את המלחמה הבאה. אחרי סבבי המלחמות והלוויות כמעט מדי שנה בעשור האחרון איני מוכן יותר להקשיב למנטרה שלפיה ניתן להכריע כל איום רק בכוח צבאי".
הרצוג מוסיף: "רוב הסדרי השלום הגיעו אחרי סבב של הקזת דם קשה בין העמים שנלחמו אחד בשני. הימין תמיד מציע לנו מלחמה ואחרי זה רץ לחתום על הסכמי שלום, אנחנו פשוט מציעים להפוך את הסדר ולמנוע ממאות אבות ואמהות ביקורים בחלקות הצבאיות. כדאי גם לימין לשקול זאת".

הפטריוטים 

בתוכניתנו הפטריוטים התייחסו לנושא: אראל פתח את הדיון ואמר כי "הנושא הוא בדיוק כמו שאני אמכור לגלית את הבית שלך בלי לדבר איתך" "אבל" עונה לו שפטל "כשתעשה את זה יעמידו אותך לדין על עבירת מרמה, אבל כשהרצוג עושה את זה הוא עובר עבירה חמורה מסעיף 97 לחוק העונשין שאומר: "מי  שפועל להוצאת שטח ריבוני של מדינת ישראל מתחומה, עובר עבירת בגידה שעונשה אחד ויחיד, מוות".

בני רבינוביץ' עונה לשפטל " פעם אחת יורם, בוא נפסיק לטשטש את הדברים. אם אני הייתי יושב היום עם אבו-מאזן ואומר לו שאני מוכר לו את הבית שלך בקיסריה, זה לא שווה כלום. יושב ראש ממשלת ישראל היום אומר עוד פעם ועוד פעם: אני בעד שתי מדינות לשני עמים. רק תגיד, לי איפה תקום המדינה הפלשתינית? באוויר? על אי בים? מה הקשקושים האלו?"

שפטל עונה לו "הקשקוש בא מפיך משום שבאותה נשימה שאומר נתניהו שתי מדינות, הוא מציב תנאים שאף ערבי לא יוכל לקבל אותם. ומדגיש במפורש שירושלים לא תחולק לעולם, וירושלים היא שטח ריבוני".

גלית דיסטל-אטבריאן נכנסת לדיון בחידות "לי יש חידון: מי אמר לפני כמה חודשים בלבד לשר החוץ הצרפתי "כרגע זה לא הזמן לניהול משא ומתן עם הפלשתינים? בובספוג! בוז'י!" וענה לה שפטל "ומה אמר הרצוג במצע הבחירות שלו? ירושלים לא תחולק!" הני זובידה מסכם ואומר "אפשר לצעוק כמה שרוצים, אבל ברור שזה הכיוון"

 

הפטריוטים

הפטריוטים

אולי יעניין אותך גם

בצל ההסלמה: הקבינט מתכנס לדיון ביטחוני

שרי הקבינט מכונסים כעת לדיון בהסלמה בדרום. ראשי מערכת הביטחון צפויים לסקור את המצב בגבול עזה ולהמליץ על הפעילות הצבאית הנדרשת. מוקדם יותר, נטשה המשלחת המצרית את השיחות עם חמאס