דגל אדום: חיל האוויר ישראלי נוטל חלק בתרגיל האווירי המתמשך לצד איחוד האמירויות, פקיסטן וספרד. לפי הפרסום ב-i24news, דובר צבא ארה"ב אישר לראשונה את השמועות על השתתפותן של מדינות ערב בתרגיל.

 ראש הממשלה מבקר בבסיס חיל האוויר בתל-נוף. צילום: לע"מ

התרגיל נפתח ביום שני האחרון ויימשך עד ל-26 באוגוסט. הוא כולל מטוסי קרב ועל פי השמועות גם תרגילי ליווי צמוד-אוויר עבור מטוס חמקן F-35ישראל השתתפה בשנה שעברה בתרגיל דומה שהתקיים בבסיס חיל האוויר האמריקאי בנליס שבנבאדה, לצד חילות האוויר של ירדן, ארה"ב וסינגפור. השנה, כאמור, התרגיל מבוצע עם שתי מדינות מוסלמיות איתן לישראל אין יחסים דיפלומטיים.

 

שמו המבצעי של התרגיל הוא דגל אדום 16-4, כלומר מדובר בפעם הרביעית השנה בה התרגיל מתקיים. ב"דגל אדום 16-3", שהתקיים ביולי, כלל השתתפות הבכורה של מטוס התקיפה המשותף F-35B וגם מטוסי F-35Aב"דגל אדום" מתקיימים תרגילים המדמים מצבים אמיתיים משדה הקרב בסביבה שנועדה לחקות פעולות מזמן לחימה.

מאז 1975 למעלה מ-30 מדינות נטלו חלק בתרגילי "דגל אדום", כשמדינות אחרות משמשות כמתצפתות בלבד.  במקביל, טייסי F16 של חיל האוויר הישראלי אמורים לטוס בחודש הבא להודו, לביקור עבודה להשתתף בתרגיל ייחודי. במהלך הביקור, צפויים להתקיים חילופי צוותים בין שני הצבאות.

"אין חיל אוויר טוב משלנו"

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר אתמול  (ד') בבסיס תל נוף של חיל האוויר, בליווי סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן ומפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל. נתניהו קיבל סקירה ביטחונית על אתגרי חיל האוויר ממפקד החיל. לאחר מכן סייר רה"מ בתערוכה אווירית שכללה את מטוסי הקרב "ברק" ו"רעם", מטוס תובלה "הנחשון", מסוקי "השרף" ו"היסעור", כלי טיס המאוישים מרחוק וסוללת כיפת ברזל.

צילום: עןפר צידון
צילום: עןפר צידון

בתום הסיור אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני ביקרתי היום בחיל האוויר ביחד עם שר הביטחון, עם מפקד חיל האוויר, פגשתי את המפקדים הבכירים של החיל, שמפקדים על טייסים וטייסות המופלאים שיש לנו, את צוותי הקרקע, את צוותי ההגנה האווירית, הגנה נגד טילים – כל היכולות המופלאות האלה. ראיתי כאן אנשים מעולים ופיתוחים עוצרי נשימה.

"אין חיל אוויר טוב יותר מחיל האוויר שלנו. כשאני שולח אותו לבצע את משימותיו, הוא מגיע לכל מקום, בכל זמן, לכל משימה, וזה נכון עוד אנחנו מדברים.

"אני חושב שאזרחי ישראל צריכים לדעת שיש על מי לסמוך. אני מצדיע לחיל האוויר ואני מצדיע למדינת ישראל שיש לה את הלוחמים והלוחמות, המפקדים הנשים והגברים הללו, ששומרים על ביטחון המדינה. תודה לך, מפקד החיל, תודה לך, תודה לכם", סיכם נתניהו.:עוד באותו נושא