כ-84  בני-אדם נהרגו ויותר מ-100 נפצעו בפיגוע דריסה, לאחר שמשאית דהרה לעבר המון חוגג במהלך חגיגות יום הבסטיליה – יום העצמאות הצרפתי בעיר ניס בצרפת. לאחר ששעט במשאית לעבר מאות החוגגים ודרס אותם, יצא המחבל מהרכב וירה בחוגגים. כוחות משטרה צרפתיים ירו לעבר הנהג הדורס והוא חוסל במקום.

קלרה בן שמעון ואחותה ריימונד ממן, האחיות היהודיות שנעדרו מאז הפיגוע בניס, נמצאות בבית החולים פסטר באזור העיר כשמצבן קשה. שתיהן מורדמות ומונשמות בבית החולים ומשפחותיהן נמצאות עימן.

תיעוד הפיגוע

לפי מושל המחוז פרובאנס-אלפ-קוט ד'אזור, כריסטיאן אסטרוסי, במשאית נמצאו כלי נשק ורימוני יד. לפי גורם ברשויות, המשאית דהרה אל תוך הקהל בזמן שהוא צפה בזיקוקים החגיגיים לכבוד יום העצמאות. "המשאית שעטה לעבר הקהל ממרחק רב, מה שמסביר את מניין ההרוגים הגבוה", אמר הגורם סבסטיאן המבר לרשת הטלוויזיה BFM. הוא הוסיף כי הנהג נסע במהירות של מאה קמ"ש לאורך שני קילומטרים בטיילת.

עפ"י דיווחים צרפתיים, במשאית בה נהג המחבל נמצאו כלי נשק ורימונים, מה שמעלה את ההערכות במשטרה כי המחבל הדורס תכנן להמשיך במסע ההרג. ב-CNN דווח כי במשאית היה גם מטען שמשום מה לא הופעל.

האירוע התרחש סמוך לחצות (שעון ישראל), אז התקבלו דיווחים על משאית שפגעה בחוגגים בניס. החוגגים שלא נפגעו נמלטו מהמקום בבהלה – חלקם עם תינוקות וילדים קטנים. בצרפת דווח כי המשטרה המקומית קראה לתושבים להישאר בבתים. רק היום הודיע נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, כי הוא מבטל את מצב החירום במדינה ואמר: "אנחנו לא יכולים להאריך את מצב החירום באופן קבוע, זה לא יהיה הגיוני. משמעות הדבר היא שלא נהיה יותר רפובליקה עם שלטון חוק".

תמונות מזירת האירוע

שליח חב"ד בניס, הרב יוסף פינסון, אמר הבוקר לכלי התקשורת בישראל כי לפי שעה ידוע על פצוע יהודי אחד בפיגוע בניס. לא נמסרו פרטים על מצבו.

המחבל שביצע את הפיגוע הוא מוסלמי בן 31, תושב העיר, ממוצא תוניסאי – כך מסר גורם במשטרה המקומית.
ארגון המדינה האיסלמית, דאעש, נטל אחריות לפיגוע הקטלני.
עוד נמסר כי המחבל היה מוכר למשטרה בשל עבירות קטנות, אך לא לשירותי המודיעין במדינה.

תגובות לפיגוע

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מיהר לגנות את הפיגוע. "בשם העם האמריקני, אני מוקיע בחריפות את מה שנראה כמו מתקפת טרור מחרידה בניס, צרפת, שהרגה ופתעה עשרות אזרחים חפים מפשע", מסר בהצהרה רשמית.

המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ לנשיאות מיהר להגיב לפיגוע בניס וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "עוד מתקפה נוראית, הפעם בניס, צרפת. הרבה הרוגים ופצועים. מתי נלמד? זה רק הולך ומחמיר". המיליארדר, שקורא לאסור על כניסת מוסלמים ממדינות מסוימות לארצות הברית, הוסיף כי הוא דחה את ההכרזה שתכנן למחר על סגן הנשיא שלו.

גם כאן בישראל הגיבו לפיגוע. שר הביטחון לשעבר, משה יעלון אמר הבוקר כי: "המאבק בטרור האסלאמי הקיצוני הוא חובק עולם".

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן קרא ליהודי צרפת לעלות לארץ: "אנחנו מחכים לכם כאן".

פייסבוק הפעילה את שרות "ניצלתי" שלה על מנת שהחוגגים יוכלו לעדכן את חבריהם כי ניצלו מהפיגוע הקשה.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20