18:05 23/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "צונאמי חברתי"

"צונאמי חברתי"

בלעדי: כך התארגן הפרויקט שסחף את המדינה וגייס עבור יהודה יצחק הישראלי את הסכום הדרוש לבניית יחידת דיור שתסייע לו במהלך השיקום

ארבעה אנשים ורשלנות ממשלתית, זה כל מה שנדרש כדי להפיק את אחד המיזמים המדהימים ביותר שנראו כאן, בו גויסו מעל מליון ושלוש מאות אלף שקלים לטובת בניית יחידת דיור מיוחדת לפצוע "צוק איתן" יהודה יצחק הישראלי תוך פחות מ-48 שעות.

הישראלי נפצע אנושות ב"יום שישי השחור" במהלך מבצע צוק איתן מרסיס רקטת חמאס, כאשר השתתף בכח שניסה לחלץ את סגן הדר גולדין ז"ל מהמנהרה אליה נחטף. מאז פציעתו נמצא יהודה רוב הזמן במחלקת השיקום של בית החולים שיבא בתל השומר. לאחרונה, לאחר תהליך שיקום ממושך, קבעו רופאיו כי הוא כשיר לחזור לביתו, אך הדבר נמנע ממנו בשל סירוב המדינה לממן את הנגשת ביתו. התירוץ היה בירוקרטי להכעיס: אין מימון כל עוד אין היתר בניה ואין היתר בניה כי הבית נמצא בישוב עפרה בשומרון.

המכתב בו דוחה משרד הבטחון את הסיוע להקמת יחידה נגישה ליהודה הישראלי
המכתב בו דחה משרד הבטחון את הסיוע להקמת יחידה נגישה ליהודה הישראלי

בחמישי בערב, בשיחה שגרתית בקבוצת פייסבוק של מספר עיתונאים ואנשי רשת ימנים, החליטו שרה העצני-כהן יו"ר "ישראל שלי", אביחי שורשן מראשי ארגון "האמת שלי", מאיר ליוש וראובן לורנצי, שהגיעו מים עד נפש. בתיאום עם משפחת הישראלי הם פתחו קמפיין ספונטני למימון המונים במטרה לגייס 600,000 ש"ח, כמחצית מהסכום הדרוש לבניית יחידת הדיור. הקמפיין הושק עוד באותו הערב בשעה 20:00.

"הקשר עם המשפחה נוצר דרך שרה העצני-כהן, אישה שהיא מנהיגה משכמה ומעלה", מספר ליוש, בן ה-32, מהנדס אזרחי במקצועו, "לכל אורך הקמפיין היא עמדה בקשר עם המשפחה. המשפחה בהלם. אחרי חודשים ארוכים של ביורוקרטיה שבסופם קיבלו תשובה שלילית ממשרד הבטחון, העם אמר את דברו".

מתוך קבוצת הפייסבוק בה נולד הקמפיין
מתוך קבוצת הפייסבוק בה נולד הקמפיין

יחד עם אחיינו, לורנצי, תלמיד ישיבת ההסדר בקרני שומרון ,עבד ליוש עד השעות הקטנות של הלילה על הסרטון המרגש שהוציא לדרך את הקמפיין, "היינו זהירים בהתחלה. אמנם הצבנו רף לקמפיין שהוא הגבוה בתולדות הדסטארט, אבל לא חשבנו שנגיע כל כך מהר", הוא מספר.

"על פי כל התכנונים והמפרטים נדרשו 1.2 מיליון ש"ח. בהתחלה, כשביקשנו להפיץ, מיקדנו את ההפצה רק לוואטסאפ ולמיילים, לא לרשתות החברתיות. אחרי חצי שעה הבנו שאנחנו ניצבים בפני 'צונאמי חברתי' והעלינו את זה לפייסבוק", הוסיף ליוש.

ההמולה סביב הקמפיין הדהימה גם את אנשי חברת 'הדסטארט'. "מעולם לא קרה להם דבר כזה. בבוקר למחרת, התעוררתי וגיליתי שהסכום כבר הגיע ל-200 אלף. התערבתי עם חברים וגם עם אשתי שעד כניסת השבת נגיע כבר לסכום היעד – 600,000. טעיתי. הגענו לשם כבר ב-1 וחצי בצהריים".

מהר מאוד הבינו הארבעה – יחד עם משפחת הישראלי – שמשהו אחר קורה כאן. "הבנו שאי אפשר לעצור בשום מצב וכיוון ש-1.2 מיליון זה הסכום המיועד באמת, פרסמנו שממשיכים עד לשם. עם ישראל לא אכזב", אומר ליוש בשמחה.

 

נכון למועד פרסום הכתבה 7613 תורמים התגייסו ותרמו לא פחות מ-1,400,522 שקלים למען בניית מבנה מיוחד עבור יהודה הישראלי. בין התורמים ניתן למצוא גם את ח"כ יצחק הרצוג ואשתו שתרמו 1000 ש"ח, השר נפתלי בנט וח"כ אראל מרגלית. בסוף השבוע האתר אף קרס לכמה שעות מרוב עומס.

"מרגע שעברו התרומות את סכום היעד, מוקדש הכסף הנותר לצרכי המשפחה, שנאבקת במשך השנתיים האחרונות במשרד הבטחון ללא הועיל. "התרומות יועברו למשפחה שזקוקה לכך. השנתיים האחרונות לא היו קלות להם, וגם לעתיד, זה לא שהמשפחה מפסיקה להתמודד עם מציאות קשה", אומר ליוש.

ההתנדבות לקמפיין לא הסתכמה רק בכסף שנתרם,אדריכלים ואנשי מקצוע יצרו קשר על מנת להתנדב בבניית יחידת הדיור עבור הישראלי: "לא מפסיקים להתקשר אליי ולדבר איתי חברים מהענף שמוכנים לתרום חינם את זמנם ואת כשרונם לטובת תכנון וביצוע של מה שנדרש בבית. שזה כשלעצמו מדהים". ליוש מסכם כי המסקנה מהקמפיין היא ההכרה בחוסנה של החברה הישראלית: "עם ישראל חזק יותר מהכול", הוא אומר בגאווה, "יותר מביורוקרטיה, יותר מחוקים ישנים ולא רלוונטיים, יותר מסחבת. עם ישראל עשוי מחומר אחר".

מאיר ליוש
מאיר ליוש מיוזמי קמפיין ההדסטארט

בשיחה עם אתר ערוץ 20 אומר דודו של יהודה, יוני הישראלי, כי אין לו מילים לתאר את ההתרגשות:"זה לא יאמן. המשפחה כולה עומדת נפעמת מהחיבור של עם ישראל. אין לנו מילים לתאר את התודה העמוקה לקדוש ברוך הוא ולכל מי שעזר והשפיע. אנחנו אחרי חודשים של מאבק בירוקרטי שקיבלנו תשובה שלילית ממשרד הביטחון, העם אמר את דברו".

לדבריו "נוצר גל בלתי נתפס של כולם: ימנים שמאלנים חילונים ודתיים וזה מדהים. אנחנו עדיין מצפים מראש הממשלה וממשרד הביטחון שימצאו את הדרך לאפשר ללוחם הזה לשוב הביתה ולהמשיך את השיקום בביתו. אנחנו מאמינים שהמדינה יכולה למצוא פתרון להשיב אותו הביתה. אנחנו מחכים לראות מה יהיה".

הישראלי הודה כי לולא החשיפה הגדולה בגופי התקשורת, העניין לא היה עולה לסדר היום והמאבק המשפחתי היה נמשך באפיקים השקטים. "החשיפה הגדולה היתה של אחד מגופי התקשורת הגדולים, אבל טון הדיבור שעשה את החשיפה הגדולה היה על 'הישוב הלא חוקי'. זה לא עניין של ימין ושמאל אלא עניין הומניטרי", אומר הישראלי.

כך נראה הקמפיין באתר בבוקר יום ראשון. צילום מסך מתוך אתר הדסטארט
כך נראה הקמפיין באתר בבוקר יום ראשון. צילום מסך מתוך אתר הדסטארט

הישראלי לא חסך ביקורת מהדרג המדיני שעד כה לא מצא פתרון לסוגיה הכאובה: "מה שנעשה פה מעלה סימני שאלה והמנהיגים צריכים לבדוק את העניין. אנחנו מאמינים ששר הבטחון וראש הממשלה יכולים למצוא מענה ראוי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב בפרשה בתחילת שבוע שעבר התערבות רפה ושלח מכתב ליועץ המשפטי של משרד הבטחון: "אודה אם תביא את המקרה לוועדת חריגים כדי לנסות ולסייע למשפחתו בהנגשת בית משפחתו של סמל יהודה הישראלי". עם זאת, בפועל לא נעשה דבר עד להשקת היוזמה האזרחית של מימון ההמונים.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

תא"ל (במיל') אבריאל בר יוסף, סגן ראש המלל לשעבר. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

פרשת הצוללות: תשתית ראייתית לכתב אישום נגד בר-יוסף

בר יוסף מואשם חשוד בביצוע עבירות בתחום טוהר המידות בזמן שכיהן כמשנה לראש המטה לביטחון לאומי (מל״ל). במסגרת החקירה נחקרו מספר רב של מעורבים, חלקם באזהרה