חיילי גדוד במחנה עופר, קיבלו הוראה שאוסרת על החיילים לתלות דגל ישראל על קירות או חלונות חדריהם. החיילים, קיבלו דף עם הוראות כיצד להתכונן לביקורת ובין השאר צוין: "איסור על תליית דגל ישראל בחדרי מגורים ואיסור תליית דגלים על חלונות/וילונות".

חיילים במחנה עופר: "מבייש לקבל הוראה כזאת. אנחנו כאן בכדי לשמור על ארץ ישראל, אזרחי ישראל. להגן על הדגל שלנו ואנחנו מקבלים הוראה שאסור לנו לתלות את הדגל. אין לנו מילים… מעניין אותנו למי בצבא יהיה אומץ להעמיד חייל לדין על כך שתלה את דגל ישראל בתוך חדרו. אנחנו קוראים לחיילים לתלות דגלים בכל מקום אפשרי. זו חובה".
האם ניתנה הוראה כזו?
האם ניתנה הוראה כזו?

גורמים בצה"ל נמסר כי זו הוראה רגילה ומטרתה שלא יתבזה הדגל כשהוא תלוי עם נעצים על הקיר. מקומו של דגל ישראל לטענתם הוא על תורן, ולא על הקיר או בחלון. 

עפ"י עדות של חייל המשרת בבסיס הסיבה אחרת לגמרי: "הם חוששים שערבים מביתוניא ורמאללה שעוברים פה יראו את הדגלים ויעשו פרובוקציות – אחרת אין לי הסבר מדוע בבסיס הצבאי שבו אני משרת אסור לי לתלות את דגל ישראל – אותו דגל יקר שמלווה חיילים גם בדרכם האחרונה".
ידיעה נוספת המסעירה עת החיילים בנושא מסמך חדש שעליו חתום קמב"ץ פיקוד מרכז, סא"ל דרור שפיגל, תחת הכותרת "הנחיית אלוף – כללי פתיחה באש – הוראת שעה בדבר פתיחה באש לאחר תקיפת כוחותינו" צוין כי: "מטרת הנחיה זמנית זו היא להגביל את השימוש באש חיה לאחר תקיפה או ניסיון תקיפה של כוחותינו, במצב בו לא נשקפת עוד סכנת חיים מיידית מהתוקף, לעומת המותר במסגרת הוראת פתיחה באש מס' 8. להלן הסמכויות שצומצמו: במקרה של תקיפה או ניסיון תקיפה באמצעות בקבוק תבערה או אבנים – בהינתן והתוקף מתרחק ולא נשקפת ממנו עוד סכמה מיידית לכוחותינו – ניתן לבצע לעברו נוהל מעצר חשוד, אשר יסתיים בירי באוויר בלבד. עוד צוין לחיילים כי תוקף ההנחייה החל מרגע זה ועד להודעה חדשה". בהמשך לידיעה זו, יתארח הערב ב-21:00 בעז גולן בתכנית "היום הזה" ויביא את הסיפור המלא.

 

על נושא זה נמסר בתגובה מדובר צה"ל כי: "בניגוד לנטען, אין כל שינוי בהוראות הפתיחה באש, מדובר בחידוד הוראה קודמת". בנובמבר 15 עודכנו הוראות הפתיחה באש באותו תיקון. גם אז הדבר עורר סערה בישראל, בעקבותיה הודיעו גורמים בצה"ל כי חוזרים לנהלים הרגילים. המצב בצה"ל היום הוא בלבול גדול מצד החיילים.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.