תקרית אלימה הבוקר במעיין עין ג'וזייה למרגלות הישוב אלוני הבשן בגולן. פקחי רשות הטבע והגנים הגיעו למקום עם טרקטור כדי להרוס בריכת הנצחה שנבנתה על ידי ידידיו ובני משפחתו של גבריאל חוטר ז"ל, שנרצח בפיגוע בישיבת עתניאל ב-2002. לטענת הרשות, הבניה במקום בלתי חוקית ובעבר כבר נהרסה אך נבנתה מחדש. חיים חוטר, אביו של גבריאל ז"ל, שהגיע למקום כדי לנסות למנוע את ההריסה לאחר שקיבל הבטחה אישית מיו"ר רשות הטבע והגנים כי ההריסה תעוכב, הוכה קשות בידי הפקחים.
כיוון שחיים הרגיש כי מדובר בחוצפה הוא רץ לכיוון המעיין על מנת ולנסות ולדבר איתם שלא יהרסו. חיים שם לב כי הם חתכו עצי תאנה, גזעים בני למעלה מ-100 שנה וחיים הסב את תשומת לבם שאסור לחתוך את הגזעים. ואז שם לב לטרקטור, מפלס לו דרך להגיע לכיוון המעיין תוך כדי הריסת עצי הפטל ועצים נוספים.

כך סיפר לאתר ערוץ 20: ""לוקחים לי את הפלאפון, פוחדים שאני אצלם, מתנפלים עלי, חונקים אותי, 10 גברים עלי ומפילים אותי לקרקע ואני צועק שאני לא יכול לנשום והדם יוצא לי מהפה ואני צועק שהשיניים שלי נופלות ולא אכפת לאף אחד וממשיכים עם הכוח ומישהו צועק "הוא משתמש בכוח, יש לו כוח" ואז באים עוד שני חבר'ה, תופסים לי את הידיים, מקפלים אותם אחורה ושמים אזיקים ואני אומר די, תפסיקו, לא באתי באלימות אבל לא אכפת להם כלום". והוסיף: "הטבע זה בשביל האדם, הטבע והאדם הולכים ביחד, לא טבע לחוד ואדם לחוד. מעניין אותם יותר הטבע מאשר הבנאדם. אנשים מגיעים ושומרים על הטבע, שומרים על הניקיון… משאירים פינה נקיה לגמרי".

מעיין עין ג'ווזיה
בריכת מעיין עין ג'ווזיה ההרוסה

המעיין הוא מעיין עתיק עם בריכת איגום של מי מעיין הממשיך בזרימתו לשמורה והוא היה אחד מיעדי הטיול האהובים על גבריאל ז"ל. סמוך למקום נובע מעיין נוסף לא נגוע שמימיו מזינים את הבקר, הסוסים וחיות הבר באיזור.

גבריאל חוטר הי"ד
גבריאל חוטר הי"ד

גבריאל חוטר ז"ל נרצח בליל שבת 27.12.02, עת חדרו מחבלים לחדר האוכל בישיבת עתניאל דרך הדלת האחורית של מטבח הישיבה ופתחו באש כלפי אלו אשר היו באותה שעה. בפיגוע נרצחו ארבעה מחברי הישיבה. חבריו מאלוני הבשן ראו לנכון להנציחו ע״י שיקום המעיין שהפך לפינת חמד למטיילים. המעיין שופץ לזכרו ונבנו סביבו ספסלי ישיבה עשויים עץ ובזלת ומעליה נבנה גשר. לצד הבריכה ישנה תיבת עץ המכילה מוצרים שמטיילים משאירים לבאים אחריהם ומעט מידע על גבריאל.

מרשות הטבע והגנים נמסר:
צר לנו על הארוע ועל פציעתו של אב המשפחה. הארוע מתוחקר והתמונה שונה מהמתואר. לכשיסתיים התחקיר נציג אותו בפני המשפחה.
מדובר בבניה לא חוקית על גבי מקור המים היחיד בשמורת הטבע המשתרעת על פני 11 אלף דונם ובה חיות בר רבות המסתמכות על מקור מים זה.
על פי החוק וגם על פי נהלי רט״ג אין אפשרות לבנות אתרי הנצחה בשמורות טבע, והרשות דואגת למינימום התערבות ידי אדם (פיתוח) בשמורות על מנת לאפשר לבעלי החיים השונים לחיות בסביבתם הטבעית. בנייה בלתי חוקית זו נהרסה כבר פעמיים בין השנים 2005-2008 וצר לנו שנאלצנו לבצע את ההריסה בפעם השלישית. ברור לנו כי
הפיתוח שבוצע ע"י המשפחה והחברים בוצע מכל הסיבות הכי טובות: לזכר בחור יקר שנפל וע"י חבריו ומשפחתו הקשורים מאד לטבע ולמקום. אין לנו ספק שכוונתם טהורה אך המעשה אינו חוקי ואינו נכון במקום הזה, ואנו מקווים שיימצא מקום אחר נכון וחוקי להנצחת גבריאל חוטר יהי זכרו ברוך.
תהליך ההריסה לווה בהכנה פסיכולוגית לפקחים ואין אנו שופטים אדם בשעת צערו. מנכל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין שוחח עם בני המשפחה ויעדכן אותם בהמשך בתוצאות התחקיר.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20