לאחרונה נועדו השרים וארדן עם בכירים בחברת העולמית, ונדונו נושאים המטרידים את גורמי אכיפת החוק, בראשם שימוש בפייסבוק לצורך הנעת פעילות טרור. השרים הדגישו כי בגל הטרור האחרון, נמצא קשר ישיר בין ברשת לבין ביצוע פעולות הטרור המכונות "טרור היחידים".

מה שארדן אומר הגיוני. פייסבוק
חוק הפייסבוק. , שקד וצוקרברג

בהמשך לאירועי הטרור האחרונים ולמאמצים מול פייסבוק למניעת ההסתה, הפיצו היום (ג') שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן את תזכיר "חוק הפייסבוק". על פי הצעת החוק, בית המשפט לעניינים מנהליים יהיה רשאי, לבקשת המדינה, לתת צו לחברות אינטרנט, כמו פייסבוק או גוגל, להסרה מרשת של תוכן המהווה עבירה פלילית ויש בו סיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחון המדינה.

תזכיר החוק קובע, כי הגם שהעדיפות היא לקיום דיון במעמד שני הצדדים, בית המשפט רשאי לתת את הצו אף במעמד צד אחד, בהתקיים התנאים שבחוק, והמדינה גם תהיה רשאית לבקש מבית המשפט להציג מידע חסוי שלא בנוכחות ספקיות התוכן ובלי לגלות להן את תוכן המידע החסוי. בנוסף, בית המשפט לא יהיה כפוף לדיני ראיות, והוא יהיה רשאי לקבל ראיה, אף אם אינה קבילה במשפט. לאחר מתן הצו, עניין הסרת התוכן יפורסם באתר האינטרנט של משרד המשפטים.

בדברי ההסבר לתזכיר החוק נכתב כי, " ההתפתחויות הטכנולוגיות שחלו בשנים האחרונות והשימוש הגובר ברשת האינטרנט וברשתות החברתיות, הפכו כלי חשוב להגשמת הזכות החוקתית לחופש הביטוי, המהווה אבן יסוד לשיטת המשטר הדמוקרטית בישראל.

לצד זאת, יש המנצלים את הרשת לביצוע עבירות פליליות חמורות, כגון: פרסום דברי הסתה לאלימות או לטרור, עבירות מין, פרסומים שיש בהם פגיעה שאינה מוצדקת בפרטיותו של אדם, ועוד. לעתים, בשל המאפיינים של האינטרנט והרשתות החברתיות (הזמינות, המהירות, הנגישות, האנונימיות, והתפוצה הגלובלית) פרסומים מסוימים עלולים אף לגרום לנזק משמעותי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחון המדינה. עם סיכונים אלו נועדה הצעת החוק להתמודד".

WhatsApp-Image-20160712 (1)
האיומים שהתקבלו בפייסבוק

רק אתמול פורסמו הודעות הסתה בפייסבוק ונשלחו איומים על חייו של ח"כ יהודה וחייהם של אזרחים אשר הביעו נכונות לעלות להר הבית לאירוע לזכרה של הלל אריאל, שנרצחה במיטתה לפני בשבוע וחצי. ההורים השכולים ביקשו: "בואו לנחם אותנו בהר הבית". שרים וחברי כנסת נענו לפנייתם בניהם השר אורי אריאל וחברי כנסת יהודה , בצלאל סמוטריץ ואורן חזן.

חברי הכנסת באירוע בהר הבית הבוקר

רבים ממאשרי ההשתתפות באירוע, בניהם ח"כ יהודה גליק, קיבלו הודעה בפייסבוק המאיימת על חייהם וחיי משפחתם. בהודעה המתורגמת בעברית רצוצה נכתב "אתה תראה את הדם שלך ואת הדם של הילדים שלך ואת נשיכם זורמות על הקרקע…".

בתגובה לתלונת שנשלחו לפייסבוק להסיר את ההסתה ברשת החברתית נמסר: "בדקנו את הפרופיל שדיווחת עליו שהיא מלאה בתוכן בלתי הולם וגילינו שהוא אינו מפר את כללי הקהילה" וחתמו במילים "אנחנו רוצים לשמור על פייסבוק כמקום נעים ובטוח לכולם".

תשובת פייסבוק "אינו מפר את כללי קהילת פייסבוק"
תשובת פייסבוק "אינו מפר את כללי קהילת פייסבוק"

החוק החדש יעמוד לצד האפשרויות הפליליות, ולא כחלופה להן. בשונה מהדין הפלילי המכוון נגד מפרסם התוכן ותוצאתו ענישת מפרסם שעבר עבירה, הכלי המוצע נועד לאפשר התמודדות יעילה ומהירה עם התוכן המזיק עצמו, על מנת להקטין את הסיכון הנשקף ממנו.

שרת המשפטים איילת שקד: "אנחנו מפעילים היום כלי של 'דמוקרטיה מתגוננת'. טוב היה אילו לא היה צורך בחוק שכזה וספקיות האינטרנט היו פועלות באחריות גדולה יותר מזו הקיימת היום. גופי הטרור וארגונים פוגעניים עושים שימוש פסול בזירת האינטרנט. על מנת לבלום את ההתפשטות יש לפעול במהירות וביעילות ולעדכן את החקיקה הקיימת לאתגרים המקוונים החדשים העומדים בפנינו. ישראל נמצאת בחזית המאבק העולמי בטרור וככזו היא לא יכולה להישאר מאחור בחקיקה נגד תכנים פוגעניים".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן: "חלק גדול מהמחבלים בגל הטרור האחרון שאבו השראה למעשיהם מההסתה ברשת, ומאחר ולצערי פייסבוק לא ממהרת להסיר תכנים מסיתים ורק חלק מהבקשות של משטרת ישראל להסרת תכנים נענה בחיוב, החוק הכרחי על מנת לתת לגורמי אכיפת החוק את הכלים הנדרשים כדי לפעול להסרת תכנים שעלולים להוביל למעשי טרור ורצח".

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.