10:24 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > לאן תמשיך תעשיית החלל הישראלית מכאן?

לאן תמשיך תעשיית החלל הישראלית מכאן?

האם פיצוץ עמוס 6 הוא הסוף עבור סדרת הלווינים הישראלית? צוקנברג: "מאוכזב עמוקות"

"בשעה 9:07 (שעון החוף המזרחי) במהלך תרגול טרום-שיגור "ירי סטטי" של "עמוס 6" התרחשה "בעיה יוצאת דופן במתחם 40 לשיגור לחלל בקייפ קנברל שכתוצאה ממנה נהרסה הרקטה. הבעיה נבעה ממכל החמצן העליון והתרחשה במהלך תדלוק הרקטה". כך הסבירו בחברת SpaceX את פיצוץ רקטת השיגור שנשאה את הלווין עד אתמול.

מתוך התכנית 'זה היום'

הרבה אנשים חיכו לראות את הצלחתו של הלווין הישראלי, ביניהם אפילו מייסד פייסבוק מארק צוקנברג, אך יומיים בלבד לפני שיגור הלוויין הישראלי 'עמוס 6' לחלל, התפוצצה רקטת השיגור שנשאה אותו על גביה במהלך ניסוי באתר של חברת SpaceX, בקייפ קנוורל שבפלורידה, ארה"ב.

רק בשבוע שעבר, דיווחה 'חלל תקשורת' על מגעים למכירתה לתאגיד הסיני 'בייג'ין צ'יוואי' תמורת 285 מיליון דולר, אך התנאי להשלמת העסקה הותנה בשיגור הלוויין עמוס 6 בהצלחה. כעת נראה כי עסקת המכירה לא תצא לפועל. 

פייסבוק עוברת הלאה

תאגיד הרשת החברתית של מארק צוקנברג חיכה בכיליון עיניים ל"עמוס 6" בתקווה לחבר דרכו את כל יבשת אפריקה בפייסבוק. מארק צוקנברג רמז בעמוד הפייסבוק הרשמי שלו כי פייסבוק תיטוש את התכנית לתשתית אינטרנטית חינמית ביבשת השחורה באמצעות לווין ותפעיל את היוזמה באמצעות רחפן.

"קיבלתי את החדשות על התפוצצות הטיל שהשמידה את הלוויין שלנו בביקור באפריקה, ואני מאוכזב עמוקות", כתב צוקרברג. "לוויין זה אמור היה לספק קישור לאינטרנט לאנשים רבים ביבשת אפריקה. למרבה המזל, פיתחנו גם טכנולוגיות אחרות, דוגמת פרויקט 'אקילה', שאמורים לחבר אנשים לאינטרנט. נישאר מחויבים לחזון שלנו לחבר את כל העולם לאינטרנט, ונמשיך לעבוד עד שלכל אחד יהיו את האפשרויות שהלוויין הזה היה מאפשר".

צילום: EPA

יחליף את עמוס 6? 'אקילה' , המטוס הסולארי של פייסבוק צילום: EPA

פרויקט 'אקילה' של פייסבוק, הוא פיתוח מטוס סולארי המונע על ידי אנרגיית השמש, שאמור לשהות זמן רב מאוד באוויר ולשדר מגובה רב תקשורת של פס רחב באינטרנט לשטחים נרחבים – בדומה ללוויין. ניסוי ראשון של 'אקילה' בוצע ביוני השנה, וחודש אחר כך פרסמה פייסבוק כי הוא הוכתר בהצלחה. לפי הודעת פייסבוק, המטוס הסולארי שוגר ממדינת אריזונה והיה אמור לשהות 30 דקות באוויר, אולם לאחר שהסימנים מהמטוס נראו חיוביים, הוחלט להשאיר את 'אקילה' באוויר 96 דקות.

עם זאת, בכדי שהפרויקט יהפוך למעשי, על 'אקילה' לשהות באוויר חודשים שלמים. גם פייסבוק מודה כי בדרך למשימה זו יש לפתור בעיות רבות שעוד לא נפתרו, ביניהן בעיית המשקל (מהסוללות הנדרשות להפעלת המנוע) וטווח הטיסה בלילה, כשאין אנרגיה סולארית זמינה.

 

עמוס 6
עמוס 6

עמוס 6 הוא לוויין תקשורת מסדרת לווייני 'עמוס' המפותחים על ידי התעשייה האווירית לישראל עבור חברת חלל תקשורת. הוא צפוי היה להיות משוגר במהלך חודש ספטמבר 2016, על משגר פאלקון של חברת SpaceX, הלוויין נועד להחליף את עמוס 2. בלוויין הוכנסו שיפורים טכנולוגיים משמעותיים לעומת הדור הקודם של לווייני תקשורת מתוצרת ישראל, לרבות טכנולוגיה של הנעה חשמלית המאפשרת חיסכון משמעותי במשקל ובמחיר השיגור. מחיר הלוויין הצפוי הוא כ-200 מיליון דולר אמריקאי.

מכלול התקשורת של הלוויין, כולל 36 אלומות ממוקדות בעלות יכולת לשדר תקשורת בפס-רחב ובקצב נתונים גבוה (HTS) בתחום התדרים מ-26.5GHz ועד 40GHz.

עמוס 5: אובדן קשר

בסוף 2015 הודיעה חברת חלל תקשורת כי בעקבות קריסת מערכת אספקת החשמל, נותק הקשר עם לווין "עמוס 5". מדובר היה בלוויין תקשורת שפיתח התאגיד הרוסי NPO PM (הקרוי על שם Reshtenev) עבור חברת חלל תקשורת.

הלוויין שוגר ב-11 בדצמבר 2011, מאתר השיגור בייקונור שבקזחסטן, ותוכנן לשהות בחגורה הגיאוסטציונרית מעל יבשת אפריקה ולשרת לקוחות, אשר בהיעדר תשתיות כבלים מפותחות באפריקה, תהווה עבורם התקשורת הלוויינית תחליף חשוב. ב-21 בנובמבר 2015 אבד הקשר עם הלוויין.

ב-15 בדצמבר הודיעה חברת חלל תקשורת כי אירע בלוויין כשל מוחלט וסופי ותפעול נוסף שלו יהיה בלתי אפשרי, ככל הנראה כתוצאה מקריסת מערכת אספקת החשמל.

ב-21 בנובמבר 2015 בשעה 06:45 בבוקר שעון ישראל אבד הקשר עם הלווין ובעקבות כך הופסקו השירותים שסופקו דרכו. חלל תקשורת מסרה שהלוויין מבוטח בסכום של 158 מיליון דולר.[2] לאחר כשלושה שבועות הודיעה החברה כי הכשל הוא מוחלט וסופי ותפעול נוסף של הלוויין יהיה בלתי אפשרי. על פי תצפיות אופטיות שנערכו, הלוויין נצפה בנקודת המסלול והוא מסתובב בקצב אופייני ללוויין שמערכותיו אבדו באופן מוחלט.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

טראמפ חותם על צו ההגירה הראשון בינואר. צילום: צוות טראמפ

רגע לפני כניסתו לתוקף: שופט פדראלי חסם את צו ההגירה של טראמפ

אמש היה אמור להיכנס לתוקפו צו ההגירה החדש של נשיא ארה"ב טראמפ, אולם שופט מחוזי בהוואי הקפיאו בטענה שאין מספיק ראיות לכך שכניסת אזרחים מהמדינות המדוברות תזיק למדינה