0:59 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > קריאת חירום ממטה עמונה, כוחות המשטרה מתכוננים לפינוי

קריאת חירום ממטה עמונה, כוחות המשטרה מתכוננים לפינוי

בעמונה משוכנעים: "לפי כל ההערכות הפינוי ייערך במוצאי שבת". בינתיים, המשטרה מפיצה סרטונים מההכנות להריסת היישוב

מטה המאבק להצלת היישוב עמונה הוציא הודעת חירום הקוראת לתומכי המאבק להגיע ולהתנגד לפינוי. "פינוי עמונה יצא לדרך! כולם מגיעים עכשיו לעמונה!", נכתב בהודעה. חברי המאבק, אשר מובל על ידי אביחי בוארון, הוסיפו כי " לפי כל ההערכות הפינוי יתבצע במוצאי שבת הזו". תושבי עמונה הזמינו את תומכיהם לבלות את השבת הקרובה ביישוב. "כולם כולם מוזמנים להגיע לעמונה ולשהות כאן גם בשבת. הדרכים יחסמו – יש להקדים ולהגיע".

הקרב על עמונה. מתוך 'לפני כולם' (ה')

חתימת ההודעה היא שמעוררת מחלוקת: "זה יהיה כמו כפר מימון – אבל הפעם עד הסוף. כי ישוב יהודי לא מחריבים". אזכור כפר מימון הוא עקיצה לעבר המנהיגות הפוליטית שוויתרה בפועל על עמונה. כזכור, בשיא המחאה נגד ביצוע ההתנתקות, הובילה מועצת יש"ע דאז הפגנת ענק בכפר מימון ועשרות אלפי ישראלים הגיעו ליישוב הקרוב לרצועת עזה. רגעים לפני שצבאו על גדרות היישוב והחלו לצעוד לעבר גוש קטיף, קיפלה מועצת יש"ע את הדגלים וסיימה את ההפגנה.

ח"כ יהודה גליק מהליכוד קרא היום לא להיענות לקריאה ולהגיע למאחז. "שום דבר טוב לא ייצא מזה, אין סיכוי למנוע את הפינוי, אל תובילו אותנו למאבק מיותר", אמר חבר הכנסת.

תוצאה עגומה. אירועי כפר מימון. צילום: פלאש 90
תוצאה עגומה. אירועי כפר מימון. צילום: פלאש 90

שובם של "הנחישות והרגישות"

סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב זוהר דביר, התייחס היום (ה') במהלך סיום קורס קצינים להיערכות לקראת פינוי עמונה בסוף החודש, כך על פי פרסום באתר ערוץ 7.

היערכות המשטרה להריסת עמונה

"אנחנו נהיה בעמונה כי אנחנו צריכים להיות שם ונעשה את העבודה ברגישות ובנחישות", אמר דביר. "אם נצטרך להיות נחושים – נהיה יותר נחושים", התייחס סגן המפכ"ל למקרה של גלישת הפינוי לאלימות.

בפינוי עמונה ישתתפו למעלה מאלף שוטרים וכן יוצאו כמאתיים צווי הרחקה מהאזור לפעילי מימין. מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אישר את המבצע ובדק את מוכנות הכוחות שתירגלו את הפינוי.

על פי הערכות המשטרה יתקיימו ניסיונות לסכל את הפינוי בכח, אך לא יחזרו המראות הקשים מפינוי עמונה בשנת 2006.

עוד מעריכים במשטרה כי יצליחו למנוע כניסת מבקרים ביישוב בסמוך לפינוי, וכי המשפחות שמתנגדות לפינוי לא יערימו קשיים על כוחות הביטחון.

וולרשטיין: "אלימות תגרום נזק להתיישבות"

בתוך כך, הבוקר התראיין בגלי צה"ל פנחס ולרשטיין, לשעבר מנכ"ל מועצת יש"ע, ותושב עפרה המתנגד לדרכי הפעולה של הנהגת עמונה.  "האלימות שהתבטאה אתמול היא דבר שלא ייעשה", התייחס וולרשטיין לעימות בין ראשי עמונה לראשי מועצת יש"ע, "אלה דברים בלתי נסלחים בדרך כזו אנחנו אך ורק ניכשל במאבקים שלנו".

"ליבי עם אנשי עמונה. היא בשר מבשרי וחלק ממפעל חיי", אמר וולרשטיין בראיון. "כולנו עברנו אירועים כאלה דוגמת פינוי אלון מורה שלאחר מכן מנחם בגין אמר 'יהיו הרבה אלוני מורה'. ובאמת אנשי אלון מורה נאלצו לעבור למקום אחר. ולאחר שנים הוקמה איתמר באותו המקום".

"ליבי איתם". תושבי עמונה בהפגנה למען הסדרתה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"ליבי איתם". תושבי עמונה בהפגנה למען הסדרתה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אנחנו באנו להתיישב ביהודה ושומרון. עפרה לא מקודשת לי יותר מנחל או עוז או מכל מקום אחר. באנו להתיישב פה כדי שברבות הימים זה יהיה חלק מריבונות ישראל, אבל צריך לזכור שכל ההחלטות אתמול לא משנות את המצב שבמסגרת הסדר מדיני האזור יכול להתפנות. אין פה החלטת סיפוח", הבהיר וולרשטיין.

פנחס ולרשטיין. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
מכבד את החוק. פנחס ולרשטיין. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"לחץ בין לאומי יכול לכפות על ממשלת ישראל מהלכים כאלה ואחרים. על גוש קטיף הוחל החוק הישראלי לכל דבר, וזה לא מנע את עקירתו לאחר מכן", הוסיף.

וולרשטיין הצר על כך "שאנשי שמאל לקחו את בית המשפט ככלי למאבק פוליטי" המנותק מזכויות אדם. כראיה אמר "שבכל המקומות שפונו אין אפילו דוגמה אחת שבית המשפט אישר לאחר מכן לערבי מסוים לעבד את הקרקע או לעלות עליה".

"אני חלק מהחברה הישראלית בכל תנאי, גם אם יוציאו אותי מביתי. וודאי גם בנושא עמונה", הבהיר.

"אני יכול לחשוב על ביהמ"ש את הדברים הנוראים ביותר שהוא פוליטי ומגמתי, ולמרות הכל אני אכבד את החלטתו", אמר וולרשטיין הידוע בגישתו הממלכתית . "אין שום דרך אחרת לאזרח במדינת ישראל אלא לכבד את החוק".

וולרשטיין היה ממובילי המאבק בפינוי כפר מימון לפני כעשור, וסיפר כי הוא גאה בחלקו למרות "שהתוצאה עגומה מנשוא בעקירת הישובים. כי יש גבול למאבק".

וולרשטיין מתנגד לקביעה כי פינוי עמונה יעיד על כשלון מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון. "היו הרבה מאוד משברים, הייתה לנו אינתיפאדה עם מחירי דמים נוראים, הייתה לנו עקירת גוש קטיף וצפון השומרון היה לנו את הסכמי אוסלו וראו איזה פלא ההתיישבות ביהודה ושומרון רק גדלה ולא חדלה כתוצאה מאלה".

כשנשאל בראיון מדוע לדעתו הציבור אדיש לגורל ההתיישבות השיב וולרשטיין כי לדעתו תוצאות הבחירות מעידות אחרת. "אני כרגע מרגיש שהחברה הישראלית ברובה חושבת כמוני".

"אני מייחל ומתפלל שיימצא פתרון על אותו הר אם בפתרון אדמות נפקדים או פתרון אחר. אבל בכל מקרה אוי ואבוי לנו אם זה יגרור אלימות. זה יגרום נזק להתיישבות יותר מכל דבר אחר", סיכם.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים