אתם מאזינים לפרופסור מלומד באוניברסיטה מתקדמת המתאר את מה שקורה במדינת ישראל – "דמיינו לכם", הוא אומר, "את הישראלים בעלי הרכבים החדישים נוסעים בכבישים מהירים, בעוד הפלשתינים מתניידים בעצלתיים על חמור פצוע ומתקשים להגיע ממקום למקום. ראיתי זאת במו עיניי כשהייתי שם". ההמונים סביבכם בקהל מהנהנים בראשם ומצקצקים בלשונם. חלום רע? מציאות.

כמו כל אדם שמכיר את העובדות על הדרכים ברחבי ישראל וביהודה ושומרון, הטענות השקריות האלה צרמו גם לאזניו של , בן 45, מיצהר. הוא החליט לצאת למאבק בשקרים המופצים נגד ישראל ברחבי העולם. בלי רקע, בלי הכלים הטכנולוגים ובלי היכרות עם עולם המושגים של תחום ההסברה, התחיל לפעול ולהעלות ליוטיוב סרטונים בכיכובו, באנגלית ובעברית, המראים מה קורה בשטח.

"אחרי הסרטון הראשון הבנתי שמצאתי את מה שאני באמת יכול לעשות ולתרום". הוא לקח על עצמו לפעול באזור בו מתמודדת מדינת ישראל במלחמה יומיומית וקיומית כנגד שונאיה. הוא יצא למערכה הישראלית, לבד – כנגד כל העולם.

הפרוייקט לא זוכה למימון ממשלתי ומבוסס על מימון המונים דרך 'הד-סטארט', אנשים שמאמינים בחומרים שהוא מביא וביכולתו להשפיע על השיח הציבורי מחוץ לגבולות ישראל. הסרטון האחרון שהעלה לרשת הגיע עד לאשתו של שלדון אדלסון – וזו הכניסה מימון נדיב משלה להצלחת הפרוייקט.

הסרטונים שלו מראים את הסיפור הישראלי מהשטח, מוכיחים את שקריותן של הטענות הפלשתיניות. כשהוא עומד מול המצלמה עם הכיפה והחזות הדתית ומדבר באנגלית אל המצלמה, הוא לא מתחמק מנושא ההתנחלויות ומדבר ישר מהלב, ברוגע, ועם טיעונים מבוססים בצילומים מהשטח. הסרטונים שלו קצרים, קליטים ומגיעים עם הזמן ליותר ויותר צפיות מרחבי הגלובוס.

למרות הנתונים שהראו את הצלחתם של הסרטונים, כשפנה למשרד החוץ ולמשרד ההסברה בבקשה לשיתוף פעולה זכה להתעלמות. "איך יכול להיות שאדם פועל לעשות , מצליח לעשות ומדינת ישראל סוגרת לו את הדלת?" הסיבה לכך לטענתו היא שהוא מראה פנים דתיות ונוגע בנושאים הקשורים להתנחלויות בעוד משרדי הממשלה מעדיפים להציג בעולם את ישראל כמקום חילוני, ולבחור כפרזנטורית בחורה צרפתיה עם מחשוף נדיב. "ככה אנחנו מציגים את העם היהודי? זה מה שיש לנו לתת? אנחנו הרבה מעבר לזה, והתחושה היא שיש היום תקרת זכוכית למסבירים בעלי פנים דתיות".

ארגונים רבים מתעסקים בנושא ההסברה הישראלית ופועלים ברחבי הרשת ובקמפוסים ברחבי העולם. לכל אחד הייחודיות שלו. בעוד שארגון אחד פונה לסטודנטים וארגון נוסף מארגן סיורי למשפיעי דעת קהל מהעולם, מתמקד טובי בהפצת סרטונים ויראליים ברשת, כך שיהיו נגישים לכל אדם בצורה המהירה, התמציתית והישירה ביותר. לדבריו יש גם שאיפה לשיתופי פעולה בין הארגונים אך עד אז הצלחת כל ארגון חשובה – כל אחד בנישה שלו.
עומק חדירת הטנקים הם כעומק הלגיטימציה"
ומה החזון? "חלום שלי שלא נצטרך להלחם, או להסביר את ישראל בכלל" אומר טובי "אבל אם כן, שאוכל לממש כל חלום שיש לי, שלכל יוזמה יהיה לי גם את האמצעים כדי להוציאה לפועל"

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.


:עוד באותו נושא