המלחמה בהסתה ברשתות החברתיות עולה מדרגה. הבוקר מדווח ידיעות אחרונות כי השר לבטחון פנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד מקדמים בימים אלו חוק שיאפשר הסרה מהירה של תכנים המעודדים טרור מהרשת. על פי הצעת החוק, ניתן יהיה להשתמש בצו מנהלי של בית משפט שיורה להסיר את התכנים באופן מיידי – במקום לפנות לאתר המפרסם.

השר לבטחון פנים גלעד ארדן אמר במוצאי שבת כי הדם של חלק מהנרצחים בגל הטרור הנוכחי נשפך בשל מדיניות הרשת החברתית פייסבוק שאיננה חוסמת תכנים מסיתים נגד יהודים. האמירה עוררה סערה ברשת ולעג מצד אחד ומנגד תמיכה גדולה בדברי השר.

כראיה לדבריו שפייסבוק יודעת להילחם בתופעות בלתי רצויות, שיתף השר ברשת הטוויטר כתבה של עיתון ה- New York Times לפיה פייסבוק החליטה לשאת דגל ולהילחם במכירות פרטיות של רובים באמצעות הפלטפורמה של וכן באמצעות שירות אינסטגרם שבבעלותה כחלק ממהלך שנועד לבלום את עסקאות נשק לא מורשה.

רוצים להצטרף ללחימה בהסתה ברשת? כל הפרטים כאן

סוכנות הידיעות רויטרס פרסמה את תגובת הרשת החברתית לפיה פייסבוק "עובדת עם ארגוני בטיחות וקובעי מדיניות ברחבי העולם, כולל ישראל, על מנת להבטיח כי אנשים יודעים לעשות שימוש בטוח בפייסבוק. אין מקום לתוכן שמקדם אלימות, איומים ישירים, נאומי טרור או שנאה על הפלטפורמה שלנו".  עוד  נמסר ע"י פייסבוק כי "יש לנו מקבץ של אמות מידה ציבוריות מקובלות שנועדו לעזור לאנשים להבין מה מותר בפייסבוק, ואנחנו קוראים לאנשים להשתמש בדוח שלנו אם הם מוצאים תוכן שהם סבורים כי הוא מפר כללים אלה , על מנת שנוכל לבחון כל מקרה ולפעול במהירות".

נשיא לשעבר פרס ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג. צילום: פלאש 90
הנשיא לשעבר פרס ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג. צילום: פלאש 90

לפני קצת יותר משנה בוצע בגדה המערבית סקר שבדק את דרכי החשיפה של הפלסטינים לחדשות. התוצאה הייתה לא פחות ממדהימה: התברר כי יותר מ־80 אחוז מהפלסטינים צורכים חדשות דרך הפייסבוק והטוויטר.
ארגוני הטרור הפלסטיניים היו בין הראשונים לזהות את המגמה והחלו להטיל את כובד משקלם על המרחב הווירטואלי. את התוצאות אנחנו רואים בין היתר בפיגועים של החודשים האחרונים.

עמוד מזוהה עם פייסבוק נסגר – ונפתח

בתוך כך, העיתונאי חאלד אבו-טועמה פרסם היום כי עמוד הפייסבוק PalDF, המזוהה עם חמאס נסגר. טרם סגירתו, לעמוד היו למעלה מחצי מיליון עוקבים. כעת, מספר ימים לאחר פתיחתו העמוד הספיק לצבור למעלה ממאה אלף עוקבים.:עוד באותו נושא