התשדיר החדש של משרד הבריאות נגד צריכת מזון מעובד בכלל וחטיפים בפרט מעלה על המוקד את החטיפים הקלאסיים: במבה, ביגלב, ביסלי ותפוצ'יפס. הקמפיין החדש, ששם במוקד את החטיפים המלוחים, חד ותקיף לא פחות מקמפיינים הקודמים, נגד מקדונלד'ס וקוקה קולה.

בפרסומת נאמר: "נוסעים לים? יושבים מול הטלוויזיה? מה עושים? מוציאים את החטיפים. תמיד בא לנו לנשנש משהו ככה בקטנה", אומר הקריין, אך מיד משנה את הטון: "בקטנה?! זה ממש פוגע בגוף שלנו! הם מלאים בנתרן. נתרן זה מלח. כמות גדולה של נתרן גורמת לבעיות בריאות חמורות. למשל, יתר לחץ דם, סרטן הקיבה, ומחלות לב". הפרסומת מלווה בתמונות של החטיפים המוכרים לכל בית ישראלי.

kal_mahadora_mogbelet6.6

"בישראל צורכים פי שניים יותר נתרן מהמומלץ, ו–75% מהנתרן מגיע ממזון מעובד", ממשיך הקריין, וקורא לציבור לבדוק מעכשיו "את כמות הנתרן במוצרים שאנחנו מגישים לילדים שלנו". לצד הצעות הגשה לתחליף, הוא קורא להתפנק "בירקות ובפירות – במקום בחטיפים ובמזון מעובד". בכך קורא משרד הבריאות לציבור להפסיק לקנות, או להפחית מאוד, בצריכת מוצרים בקטגוריית מזון שמגלגלת מאות מיליוני שקלים בשנה ונשלטת כמעט בלעדית על ידי שתי חברות: אסם ושטראוס־עלית.

שר הבריאות יעקב ליצמן פתח בחודשים האחרונים חזית נגד מקדונלד'ס ("מקדונלד'ס אאוט, לא במדינתנו"), ומול קוקה קולה, במסע פרסום לצמצום צריכת משקאות קלים והקמפיין הנוכחי, מעלה הפעם לביקורת את יצרני הממתקים, וקורא להורים לבדוק מהם המרכיבים בחטיפים אותם צורכים ילדיהם.

מהחברות נמסר בתגובה כי יבליטו ערכים תזונתיים בעייתיים בחזית אריזות המזון. בעקבות הגעת יוזמה זו מחברות המזון, הורד הקמפיין מהמסכים.

בתוכניתנו 'הפטריוטים' התייחסו לנושא. יריב אופניהיימר שווידא לפני שנגס בבמבה שאיננה מיוצרת בשטחים "אני חושב שמי שרוצה להלחם במוצרים האלה, שיוריד את מחירי הפירות והירקות, יספסד אותם ויגרום לכך שהדברים הבריאים יהיו זולים יותר".

"בעיניי זו יוזמה מבורכת, חבל שזה ישאר ברמת הדיבורים ולא יקרה עם זה כלום" אומרת ענבל גבריאלי. אראל מספר שהוא אב אכזרי "לי יש ילדים בבית, רק בשבת מותר להם חטיף אחד, אני רשע אני אכזרי" "תדע לך שאתה לא רשע ולא אכזרי. אתה אבא טוב" מרגיעה אותו גבריאלי. הני זובידה מציע פיתרון אחר לגמרי "במקום לריב עם כל החברות, פשוט לחנך את הילדים לאכול יותר בריא, זה לא כזה קשה". קלמן ליבסקינד עונה לאימרה הזו באופן הפרקטי "תראה, זה עובד, בסגיריות זה עבד, בפרחי הבר זה עבד לפני חמישים שנה. אם הוא יתמיד עם זה, ולא בחצי פרסומת, זה ילך"

גם בתוכנית 'כלכלי בלילה' התייחס שרון גל לקמפיין משרד הבריאות. "עם קמפיין אגרסיבי נגד הנתרן ועל הנזק שהוא מביא איתו, שרגע אחרי שהושק כבר ירד ממסכי הטלוויזיה. מי לחץ על מי ולמה?"

רינת ספיבק מגיעה עם כל הפרטים "משרד הבריאות יוצא בפרסומת הקוראת לנו להפסיק לאכול במבה, להפסיק לאכול ביסלי, הסרטון הזה גורם ללא מעט בלאגן. מה שבטוח על מסך הטלוויזיה כבר לא תוכל לראות אותו"

לפני מספר חודשים יצא שר הבריאות בחרם על ענקית המזון המהיר "לא צריך לאכול ג'אנק פוד, מקדונאלד'ס אאוט, לא במדינתינו".

"הסרטון הזה הוא חלק ממהלך גדול שמוביל משרד הבריאות, כדי להעלות את המודעות שלנו לאוכל שאנו צורכים" מסבירה רינת."זה התחיל במקדונאלדס, עבר למאבק בסוכר של קוקה קולה  ועכשיו המודעות היא לנתרן, למלח".

המטרה היא שנדע את הקשר בין צריכה מוגברת של נתרן לבין תחלואה. זה אכן צעד חריג שמשרד ממשלתי ככה משתלח בחברות מסחריות, אבל זה לא מחזיק יותר מדי זמן מעמד. בשעות הצהריים הוחלט להוריד את הסרטון מהאוויר על אף שהיה אמור להיות משודר לפחות עוד חמש פעמים

ממשרד הבריאות נמסר, שהסרטון ירד בגלל 'מחווה', שחברות המזון הסכימו לכתוב בגדול את אותם רכיבים שמזיקים לנו, על גבי האריזות. הסרטון הפך להיות מאוד ויראלי, עשרות אלפי צפיות, אלפי שיתופים. מעניין יהיה לראות האם תהיה פגיעה במכירות למרות המאמצים הברורים למנוע את זה

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20