ביום שני, שעה קלה לאחר שסיים ראש הממשלה בנימין נתניהו את המפגש עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, סיפר נתניהו לעיתונאים שהעלה בפניה את הצורך להפסיק את מימון העמותות שמכפישות את ישראל. , כמו מדינות רבות באירופה, מעבירה כספים לעמותות השמאל הרדיקלי בישראל. בין השאר, לפי מכון NGO Monitor, אשר מנטר את כספי המימון לעמותות אלו, הממלכה  מעבירה מימון לארגונים כמו Christian Aid ו-CAFOD, ואלה מעבירים כספים לשוברים שתיקה.

 ראש ממשלת ישראל וראש ממשלת בריטניה בדאונינג 10. צילום: לע"מ

יומיים לאחר מכן, כשפגש נתניהו את ראש ממשלת בלגיה שארל מישל, נתניהו העלה את הדרישה שוב. כמו בבריטניה, כך גם במקרה הבלגי, מדובר בעיקר בערוץ עקיף של ארגונים לא ממשלתיים המשמשים אמצעי למימון בלגי עקיף לארגונים ישראלים ופלסטינים. אלה כוללים את הארגון הקתולי בראודרליק דלן, אוקספם, כמו גם מסגרות אחרות המקבלות מימון ממשלתי רחב היקף מהדירקטוריון לפיתוח שיתוף פעולה וסיוע הומניטרי (DGD). בין השאר הארגונים הישראלים המוכרים אשר זכו לסיוע מכספי המסים הבלגיים ניתן למנות את "זוכרות", '', 'גישה' ו'עדאלה'.

האמצעי: ליישם את חוק העמותות

הדרישה הזו, משתי המדינות האירופאיות, מהווה שינוי גישה. חוק העמותות שעבר בשנה שעברה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת חסר שיניים. הוא מחייב את העמותות לדווח על מקורות המימון שלהן, אך לא מסכל את פעילותן או פוגע בהן. נתניהו, כך נראה, מנסה לפתור את הבעיה מן השורש. במקום לנסות ללא הצלחה להגביל את העמותות דרך חקיקה, הוא מנסה לעצור את זרם המזומנים שמגיע אליהן.

מיי, ששמעה על הדרישה לראשונה מגורם כה בכיר, אמרה כי תבחן את הנושא. ראש הממשלה הבלגי אמר שהוא יבחן את הנושא. יממה לאחר הפגישה עם נתניהו הוא בחן את הנושא לעומק והזמין את ראשי שוברים שתיקה ובצלם לשגרירות בישראל. נתניהו רתח והורה לנזוף בשגריר הבלגי.

נתניהו ומישל. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו ומישל. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

הפעילות הזו היא חלק מהמאמץ של נתניהו לשנות את מאזנה הבינלאומי של ישראל. מבחינתו, דונלד טראמפ הוא הזדמנות להפוך את ישראל למעצמה אזורית של ממש.

היעד: מושב במועצת הביטחון של האו"ם

ביום רביעי הוא תדרך – כשר החוץ – את שגרירי ישראל באפריקה ואמר להם כי המטרה היא להפוך את דפוס ההצבעה האפריקאי מאנטי ישראלי לפרו ישראלי. "היום בו דפוס ההצבעה באו"ם ישתנה לטובת ישראל אינו רחוק", אמר. אשרי המאמין.

מאחורי המאמץ למנוע מזומנים מעמותות השמאל והנזיפה בבלגיה עומדת מועצת הביטחון של האו"ם. לא מדובר בהחלטה שהתקבלה שם לפני כחודש, בה נקבע כי הבנייה בהתנחלויות אינה חוקית, אלא באחד משני מושבים שמתפנים במועצה בתחילת 2019.

אם הוא ישמיץ פחות, אולי אירופה תהיה רכה יותר עם ישראל. חגי אלעד מנכ"ל בצלם. צילום: האגודה לזכויות האזרח
אם הוא ישמיץ פחות, אולי תהיה רכה יותר עם ישראל. חגי אלעד מנכ"ל . צילום: האגודה לזכויות האזרח

ישראל, אשר נמצאת בגוש המדינות המערביות, מתחרה בשתי מדינות: גרמניה ובבלגיה. גרמניה פייבוריטיבית לזכות בכיסא אחד, מתוקף מעמדה כבכירת . בלגיה היא זו שמתחרה עם ישראל באופן ישיר על הכיסא, לכן דווקא עליה פרץ הזעם.

בירושלים מקווים שטראמפ יסייע לישראל רבות במירוץ למועצת הביטחון, אבל מבינים שכדי להשיג כיסא במועצת הביטחון, צריך תמיכה גם באירופה. לכן מנסים לקצץ את המימון הזר לעמותות השמאל. אם אלו לא יוציאו דיבתה של ישראל רעה, אולי אירופה תהיה פחות תוקפנית כלפי ישראל.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.